Fejlődés

2024.04.04. 18:27

Saját fejlesztésű VEKKER segíti az egri egyetem hallgatóit

Az alkalmazás legnagyobb előnye az, hogy ugyanaz a célcsoport és a fejlesztő csoport, hiszen hallgatók készítették a hallgatóknak. A VEKKER egy hallgatókat segítő rendszer online része, ahol szervezetten, egy helyen találhatnak meg minden információt a hallgatók.

Hornyák Réka

Balról jobbra: Gábor Béla, Dr. Pajtókné Dr. Tari Ilona és Gyöngy Dániel

Forrás: Huszár Márk/Heves Megyei Hírlap

Bemutatták az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem új, hallgatókat segítő online rendszerét a VEKKER-t. A csütörtöki sajtótájékoztatón dr. Pajtókné dr. Tari Ilona, az egri egyetem rektora elmondta, hogy a hallgatók sikeres előmeneteléért az oktatói munka mellett hat szinten is dolgoztak egyetemi munkatársak és hallgatótársak az elmúlt két évben. A szakfelelősök, a szakmentorok, a szakreferensek, valamint a Tanulmányi és Oktatásszervezési Osztály, a dékáni hivatalok és a Hallgatói Támogató és Szolgáltató Központ (HTSZK) munkatársai.

Munkájuk eredményeképpen indulhatott el a Hallgatói Támogató Rendszer (HTR) hetedik „pilléreként” a támogató rendszer szereplőinek munkáját digitálisan összefogó online rendszer, a VEKKER. Ez az egyedülálló hallgatói támogatói rendszer kimondottan az egri egyetem infrastruktúrájára épül, az intézmény vezetésének megbízásából, az Informatikai Fejlesztési Osztály, illetve a Bölcsészettudományi és Művészeti Kar Média és Design Intézete közös munkájának eredménye és számos oktató és hallgató bevonásával készült.

– Ebbe a hatalmas mértékű fejlesztésben igyekeztünk mindenkit bevonni annak érdekében, hogy a hallgatók olyan alkalmazást kapjanak, amit valóban tudnak és szeretnek használni. A szervezeti egységek összeszervezése már nagyjából két éve folyik az egyetemen, igyekszünk mindent naprakészen és innovatívan tartani. Ez az online háttértámogatás jelenti azt a pillért, ami ténylegesen egységesíti a hallgatókat segítő rendszert. Abban pedig hatalmas szerencsénk van, hogy az alkalmazás elkészítéséhez minden kiváló szakember megtalálható az egyetemen, így saját informatikai háttérrel tudtunk dolgozni, házon belül – hangzott el, az egyetem rektorának, dr. Pajtókné dr. Tari Ilonának a beszéde. 

Elmondta, hogy az alkalmazás elkészítésében oktatók mellett nagy számban vettek részt hallgatók is, így valóban hallgatóbarát felületet tudtak kialakítani. Mind a tartalmi részben, a megjelenésben és a felépítésben is segítettek alapszakos és mesterszakos hallgatók is egyaránt. 

A VEKKER fejlesztése nagy részben hallgatói munka volt

Gábor Béla, az Informatikai Fejlesztési Intézet igazgatója vezette a szoftverfejlesztést. Az oktató, hallgatókkal együtt már több tanítási menedzsment program fejlesztésében is részt vett már korábban, így tudták, honnan kell elindulni. 

– Körülbelül másfél évvel ezelőtt kezdtünk hozzá a munkához és nagyjából 20 informatikus fejlesztő dolgozott ezen az igazán nagy projekten. A VEKKER-t összekötöttük a Neptunnal, így a diákok mindig a pontos adataikat láthatják a saját profiljukon. Emellett olyan fejlesztéssel is kiegészítettük az alkalmazást, ahol a diákok közvetlen üzenetet tudnak küldeni egymásnak, csoportoknak, az oktatóknak, valamint az ügyintézőknek is. A VEKKER-t, a fejlesztés során is több mint kétszáz diák tesztelte folyamatosan, valamint egy külsős, etikus hacker csoporttal is teszteltettük – mesélt a szoftverfejlesztés menetéről a vezető, Gábor Béla. 

Gyöngy Dániel, az EKKE Média és Design Intézetének művésztanára mutatta be a VEKKER-t alkalmazást. Elmondása szerint a végeredmény azért lesz jó, mert a hallgatók tervezhették meg saját maguknak a felületet, ami majd segít nekik. 

– A látványtervtől kezdve, a szoftverfejlesztésen keresztül minden lépésben segítettek a hallgatók, így tudtunk egy valóban jól alkalmazható rendszert kialakítani. A későbbiekben szeretnénk applikációt is készíteni a VEKKER-nek, egyelőre online rendszer létezik, melynek számítógépre, tabletre és mobiltelefonra is van optimalizált verziója. A bejelentkezést követően egy kezdőlap fogadja a hallgatókat, ahol minden fontos információ fel van tüntetve, például, hogy milyen órájuk van éppen, mikor lesz szünet vagy hogy milyen feladataik vannak még aznap. A tárgyakról minden információ megtalálható, hogy ki tartja, mikor és hol, 13 épület 3D-s modelljét alapszakos hallgatók modellezték le az alkalmazásba – kezdte el magyarázni az alkalmazás részleteit Gyöngy Dániel, művésztanár. 

Az alkalmazásban van naptár, mely saját teendő listával rendelkezik, így a hallgatók minden egy helyen tudnak megtervezni. A saját tanulmányaikat is nyomon tudják követni, féléves bontásban látják a kreditjeiket és az átlagukat is. Az egyetemi események és a hallgatók órarendje is megtekinthető, valamint létrehoztak egy Hallgatói Kérés nevű oldalt, ahol a hallgatók egyszerűen tudnak ügyet intézni, akár közvetlen üzenetek segítségével is. Végül, de nem utolsó sorban pedig a pénzügyeik és a hallgatói munkalehetőségek is megtalálhatóak a felhasználók számára. 

Az alkalmazás azonban nem csak a hallgatók számára előnyös, hiszen ezen keresztül az oktatók is könnyebben el tudják érni a diákokat. 

A VEKKER, az EKKE gyakorlatorientált felsőfokú képzéseinek infrastrukturális- és készségfejlesztése című projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében, az Európai Unió támogatásával valósul meg. A projekt összköltsége és az elnyert, vissza nem térítendő támogatás összege 2,125 milliárd forint, a támogatás mértéke 100%. 

A VEKKER egyelőre teszt rendszerben működik, minden visszajelzést és adatok figyelnek azért, hogy megfelelően tudják majd javítani az esetleges hibákat, hiányosságokat. A hivatalos verzió a következő év szeptemberétől indul a projekt tervezett befejezési dátuma 2026. 06. 30.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában