2024.09.10. 17:30
Az új szihalmi napelempark a leghatékonyabb hazánkban
A sikeres próbaüzemeket követően kedden átadták Szihalmon hazánk legmodernebb és egyben legnagyobb termelési hatékonyságú naperőművét. A szihalmi napelempark hatalmas teljesítményre képes: a 69 MWp teljesítményű erőmű a Solar Markt és a Green Cloud együttműködésében valósult meg, célja, vállalatoknak biztosítson zöldáramot.
Nem is gondolunk bele, hogy mennyire függünk az áramtól – de nem mindegy, hogyan állítjuk elő – hangzott el a Solar Markt 105 ezer napelemből álló naperőmű átadóján kedden Szihalmon. A szihalmi napelempark hatalmas teljesítményre képes: az erőmű évente 45 ezer háztartást képes ellátni energiával, s a számos újításnak köszönhetően teljesítménye jócskán kimagaslik a fix telepítésűek közül. Lantos Csaba energiaügyi miniszter elmondta, a legnagyobb önállóan működő erőmű a szihalmi, komoly teljesítménnyel, amely mérföldkőnek számít a hazai energiatermelésben Az innovatív kivitelezésnek köszönhetően a panelek ugyanis a nap mozgását is képesek követni.
– Éves átlagban 15-17 százalék a fixen telepített erőművek kihasználtsága. Mindig arra törekszünk, hogy a leghatékonyabban vegyük ki az energiát a termelőkből és minél kevesebb kárt tegyünk a környezetben, miközben már komoly szempont a globális felmelegedés is. Ez a nyár a tavalyihoz képest 2 fokkal volt melegebb. Olyan sorozaton vagyunk túl az elmúlt 10 évben, ami azt mutatja – tetszik vagy sem – a világ megváltozott: egyre innovatívabbnak kell lennie az energia előállításának – sorolta. Bejelentette, hogy ezzel az erőművel idén is meghaladta hazánk az 1000 megawattnyi új napelemkapacitás-növekedést.
A szihalmi napelempark teljesítménye jelentős
Elmondta, hatalmas az energiaár ingadozás. A napsütötte órákban az erőművek termelése következtében negatív áramárak alakulnak, de a forró augusztusi estéken rendszerint megugrott a felhasználás. Éppen ezért reméli, még sok olyan erőmű épül mint a szihalmi.
– Immár több mint 7000 mw kapacitásnál járunk. Hazánk elérte, hogy annyi naperőműve van, amennyi a napsütéses időszakban önmagában fedezi az energiaigényeket – tette hozzá. Arról is beszélt, hogy a területre további energiatermelők, például szélerőművek is telepíthetőek, ezáltal még kiegyensúlyozottabb energiatermelést elérve, de említette, hogy az energia tárolásának irányába is el tud képzelni még egy helyi fejlesztést.
Napelemparkot adtak át Szihalmon
Fotók: Gál Gábor/Heves Megyei HírlapA beruházáshoz a cég nem vett igénybe állami támogatást, a projekt piaci alapon valósult meg és piaci alapú működést terveznek, környezettudatos cégeknek szeretnének rugalmasan, biztonságosan energiát szolgáltatni. Jakabos Ágnes a Solar Markt Csoport fejlesztési igazgatója kiemelte, nem a legnagyobb hazai naperőmű park a szihalmi, de mégis a legnagyobb teljesítményű: 101.600 mwh éves termelésre számítanak a 86 hektár, azaz 121 olimpiai focipálya méretű területen 104 ezer 550 napelem található.
– Nem csak a napsütérse és az időjárási viszonyokra is képes önállóan reagálni egy szoftveres megoldással az erőmű, s ezáltal hatékonyabban termelni illetve a jég- és szélkárok ellen védekezni, de a paneleknek kétoldalasak, ezáltal a szórt fény és a visszatükröződő napsütés is hasznosul – ismertette.
Bóta József, Szihalom jelenlegi polgármestere elmondta, a beruházás nagy lépés a településnek a természeti értékek megőrzésében. Hozzátette, volt ellenállás a lakosság részéről a településtől 3 kilométerre fekvő 20-30 aranykoronás földek miatt. Mint mondta, a földeken nem volt megfelelő termésátlag és nem voltak kihasználva, jelenleg pihennek a napelemek alatt, értékük nem csökken.
Mécs Imre, a Green Cloud társtulajdonosa, a Solar Markt Csoport elnöke elmondta, hogy csak hosszútávú és fenntartható zöld megoldásokban gondolkodnak.
Ma Magyarországon a cégek számára többek között a szihalmi naperőműre alapozott Green Cloud dekarbonizációs szolgáltatás csomagban elérhető zöldenergia-ellátás a legjobb és leginkább testreszabható megoldás. Ez, a társaságunk által épített 5. erőmű önmagában 24 ezer tonna szén-dioxid megtakarítását teszi lehetővé a vállalatok számára. Ez egyenértékű 4 ezer 800 hektárnyi erdő szén-dioxid elnyelésével. A teljesítménye évente átlagosan 45 ezer háztartás áramszükségletét tudná fedezni. De itt nem állunk meg, a szihalmi erőmű beruházás egy program része, melyet továbbiak követnek. Hamarosan lerakjuk a következő naperőművünk alapkövét.
Hozzátette, a szerinte az erőforrásainkkal felelősen kell gazdálkodni, hiszen a fenntarthatóság nem úri hóbort vagy divatirányzat, hanem a jövőnk. Mint mondta, mindannyiunk felelőssége hogy gyermekeink érdekében egy élhető bolygót hagyjunk magunk után.