2 órája
Szilágyi 70: Emlékezetes gálaműsorral ünnepelték az iskola történelmét a diákok
Gálaműsorral és időkapszula elhelyezésével emlékeztek meg a szilágyisok iskolájuk 70 éves történelméről.
Koszorúzással és időkapszula elhelyezésével kezdődött az Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium 70 éves fennállása alkalmából szervezett ünnepség kedden. Ezt követően Kántorné Bódi Ilona és H. Tóth László közös képzőművészeti kiállítását nyitotta meg Rázsi Botond Miklós az intézmény főigazgatója.
A napot egy fogadással egybekötött gálaműsor koronázta meg az Eger Hotelben. Rázsi Botond Miklós főigazgató köszöntőjében hangsúlyozta: amikor tavaly elérkeztek iskolájuk fennállásának 70. évfordulójához, elhatározták, hogy a legszínesebben fogják megünnepelni. Jubileumi logót készítettek, amelyet a tantestület fel is festett az iskola udvarára, quizt és vetélkedőt szerveztek, “Festményből kondiparkot” címmel útjára indítottak egy csere-bere programot, amelynek licitje félmillió forintnál tart, egy 70 órás 70 kilométeres túrát tettek a Bükkben, és egy 70 év múlva kinyitandó időkapszulát helyeztek el az iskola udvarán – sorolta a főigazgató. Kiemelte: az iskolájuk eddig mintegy 9700 diákjának és 350 tanárjának mást ad az alma mátere. – Rengeteg kollégánk produkált szorgalmas tanulóival szebbnél szebb eredményeket, sokan példamutató személyiségükkel, emberségükkel hagytak itt mély nyomot, még többen hivatásukat, életpályájukat köszönhetik a Szilágyinak – fogalmazott.
A fenntartó nevében Ballagó Zoltán, az Egri Tankerületi Központ igazgatója köszöntötte a vendégeket, aki beszédében kiemelte: az elmúlt 70 év nem csak egy szám, hanem egy tartalmas, eredményekben gazdag történet. – A Szilágyi jelentősége abban áll, hogy nemcsak tudást ad, fontos értékeket közvetít – mondta, majd felelevenítette a legfontosabb mérföldköveket is: az ötvenes években vette fel mai nevét az iskola, amelynek testülete a 90-es évek elején speciális tanterveket indított, kialakítva a képzési szerkezetének alapját, és fontos állomás az Arany János Tehetséggondozó Program megalapítása – sorolta, majd hangsúlyozta: a vármegye legjobb középiskolája nemcsak tudást adott át hanem értékeket is, és a mai napig a kiváló oktatás színvonalának örzője.
Az iskola egykori diákja, Kovács Kati Kossuth-díjas énekesnő, Eger díszpolgára videóüzenetben emlékezett meg alma materéről. A művész először az iskola falai közöt lépett fel először énekesként, 15 évesen egy tiroli dalt adott elő.
Elhangzott: az iskola hagyományaihoz tartozik, hogy Erzsébet-napon kiosztják az előző tanév legeredményesebb diákjainak a Szilágyis Alapítvány jutalmát. A 33 dijazottnak Barczai Tünde igazgatóhelyettes és Fajcsák DénesPrima_díjas építész, az alapítvány kuratórium elnöke adta át az elismeréseket.
Gyémántdiplomát is kiosztottak, melyet Gál Józsefné Kósik Rózsa magyar-latin szakos középiskolai tanár vehetett át, aki diákként és tanárként is öregbítette a híres iskola hírnevét 1994-es nyugdíjba vonulásáig. Az Év tanára dr. Kovácsné Barta Ilona lett, aki a jubileumi ünnepségsorozat szervezője is. Idén először az Év kollégiumi nevelője címet is kiosztották, melyet Szegedi Zoltán vett át.
Kiosztották a Pro Schola-díjakat is, amely idén az iskola életében jelentős szerepet játszó két intézménynek járt. Az egyiket az egri önkormányzat kapta, amely 2013-ig volt a középiskola fenntartója. A díjat Gömöri László alpolgármester vette át. Elhangzott: 2013 óta az Egri Tankerületi Központ tartja fenn az iskolát, a diákokért végzett felelős munkát elismerő díjat Ballagó Zoltán igazgató vette át az intézmény nevében.
A gálaműsoron olyan előadók léptek fel, akiknek mély kötődése van a Szilágyihoz. Zenés műsorral szórakoztatta a közönséget többek között Szabó Attila, Kossuth-díjas zenész, a Csík Zenekar tagja, lánya Anna, és annak öccse Ábel. Szintén az intézmény növendéke volt a Kerekes Band alapító tagja, Fehér Viktor, aki testvérével Zsomborral adott elő közös produkciót.
A nézők Okos Tibor dudamuzsikáját is élvezhették, a Gajdos Zenekar tagja, Eger kiváló pedagógusa 2001-ig az iskola énektanára volt. Zenés produkcióval szórakoztatta a közönséget Dr. Halmos András ügyvéd, a Cabaret Band énekese és barátja Besenyei Csaba a Redneck Roadkill frontembere.
A diákok is színvonalas produkcióval léptek színpadra: Dúl Netta és Hajdu Bianka énekével varázsolta el a közönséget. Az ünnepség zárásaként először csendült fel a Szilágyi dala, Dúl Netta és Koncsos Gergely előadásában.
Szilágyi Erzsébet Gimnázium ünnepség
Fotók: Gál Gábor