2 órája
A Gondosórával nem csak életet lehet menteni, kisebb problémák is kezelhetők
A Gondosóra program népszerűsítését szolgálta az az esemény amely a Bródy Sándor Könyvtárban zajlott hétfőn délelőtt: a Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. tisztviselői mutatták be a segélyhívó rendszer működését, illetve adtak tájékoztatást az eddigi tapasztalatokról.
Gondosóra program tájékoztató Egerben
Forrás: Huszár Márk / Heol.hu
Dr. Juhász Roland, a Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. ügyvezetőjének a Gondosóra programról szóló prezentációjával kezdődött az a tájékoztató, amelyet a nyugdíjas pedagógus klub tagjai részére szerveztek a Bródy Sándor Könyvtárban.
Az eseményen a résztvevők egészen "alapszintű" ismereteket is megtudhattak a segélyhívó rendszer működéséről. Például azt, hogy bejelentett belföldi lakcímmel rendelkező, 65 év feletti magyar állampolgároknak alanyi jogon jár a jelzőkészülék. Hozzájutni regisztrációt követően lehet, s a diszpécserszolgálat a nap minden percében elérhető. A regisztrációt kezdeményezheti a leendő felhasználó, vagy annak segítője.
Tájékoztatás a Gondosóra programról Egerben
Fotók: Huszár Márk/Heol.huJuhász Roland beszélt arról is, hogy mobil applikációt is fejlesztettek a rendszerhez, amit eddig már több, mint 50 ezren ingyenesen letöltöttek. A diszpécserszolgálat természetesen nem csak életveszélyes helyzetekben áll a hívó rendelkezésére, hanem mindennapi problémák, vagy szociális pszichés élethelyzetek megoldásában is segítségére van a gondosórásnak.
– Nincsen jelentéktelen probléma. Mindenre van megoldás – hangsúlyozta az ügyvezető.
A szolgáltató központ vezetője elmondta azt is, hogy a jelenlegi adatok azt mutatják, hogy napi háromezer hívás érkezik, s ebből mintegy száz alkalommal a mentőszolgálat riasztására is sor kerül a diszpécserközpont által. Eddig 36 ezer óra volt a beszélgetési idő, az összes jelzések száma meghaladta az egymilliót. Közel 400 ezerszer hétköznapi esetről volt szó, az életmentő jelzések száma pedig elérte a 33 ezret.
Előadásában a kft ügyvezetője kitért olyan technikai kérdésekre is, mint a készülék használata. Kiderült, hogy pacemakerrel együtt is viselhető, zuhanyzás közben hordható. Az akkumulátor merülésekor a diszpécser értesíti a felhasználót. A regisztrációs adatok mindegyike egyébként módosítható, ám a készülék át nem ruházható.
A programhoz kapcsolódó története – életkoránál fogva – munkatársunknak is van. Konkrétan ő oly módon értesült a lehetőségről, hogy olvasta a hírt, mi szerint Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott adta át az eszközt a Balázs Klári és Korda György alkotta énekes házaspárnak. Regisztrált ő is gyorsan. De arra is tud példát, amikor egy ilyen segélyhívó életet menthetett volna falujában, ha viselte volna már az a 72 éves férfi, aki lakásában elesett és rosszul lett. Kollégánknak feltűnt, hogy második napja nem veszi ki a Hírlapot a postaládájából az egyedül élő ember. Szólt a körzeti megbízottnak, aki küldette a rendőrjárőrt. Még életben találták Józsefet, kórházba szállíttatták, de ott egy napra rá meghalt.
A Gondosóra Programról
A Gondosóra programot Magyarország Kormánya azzal a céllal hozta létre, hogy gondoskodjon a 65 év feletti idős szeretteink biztonságáról. A Gondosóra egy korszerű, díjmentes eszköz, amelyhez egy éjjel-nappal elérhető diszpécserszolgálat kapcsolódik, ezzel nyújtva segítséget és biztonságot az idős emberek számára.
A könyvtárak is bekapcsolódtak a program népszerűsítésébe
Ennek keretében írták alá – 2023 végén – azt az együttműködési megállapodást, amely az Informatikai és Könyvtári Szövetség (IKSZ) és a Kormányzati Szoftverlicenc-gazdálkodási Kft. között jött létre a Gondosóra program kapcsán. Tőzsér Istvánné, az IKSZ elnöke és dr. Juhász Roland a sajtó jelenlétében szignálta a partnerséget megpecsételő dokumentumot. E megállapodás alapján azok a 65 év felettiek, akiknek nehezükre esik a számítógép használata, országszerte segítséget kaphatnak a könyvtárakban, mind a programról való tájékozódásban, mind a regisztrációban.