Űrkutatás

20 órája

Paprika nemesítés az űrben

A magyar űrkertészet hajnala címmel tartott kedden előadást prof. dr. Fári Miklós, a Debreceni Egyetem professor emeritusa a MATE gyöngyösi campusán.

Szabó István

Gyöngyösön a világűr kertészeti lehetőségeiről beszélt prof. dr. Fári Miklós

Forrás: Czímer Tamás / Heol.hu

Fotó: Czimer Tamas

 A magyar űrkertészet hajnala címmel tartott előadást prof. dr. Fári Miklós, a Debreceni Egyetem professor emeritusa a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Károly Róbert Campus Akadémiai Esték programsorozatában Kedden este Gyöngyösön. A professzor annak az Debreceni Egyetemen folyó kutatóprogramnak a koordinátora, amelynek célja olyan paprikát nemesíteni, amely űrkörülmények között – mikrogravitációban és akár zéró gravitációban is – termeszthető. Dr. Fári Miklós az előadása során összefoglalta a Bioregeneratív Élettámogató Rendszer (Bioregenerative Life Support System - BLSS) témakörének legfontosabb kertészettudományi hátterét, korábbi és legújabb eredményeit, továbbá ismertette a közeljövőben várható újabb kutatásokat és trendeket.

A gyöngyösi előadás eszenciájaként elmondható, hogy hat évtized kutatás után a kérdés továbbra is ugyanaz: hogyan lehet egy zárt rendszerben az ökoszisztémát mesterségesen úgy egyensúlyban tartani, hogy az biztosítani tudja az életfeltételeket az emberi lét számára? A kutatások célja nemcsak az, hogy ezek az új technológiák a hosszú űrutazás és űrkertészeti bázisok építésének későbbi korszakában hasznosuljanak, hanem a közeljövő kertészeti gyakorlatában is, hangzott el Gyöngyösön.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában