2024.08.08. 17:29
A mezőtárkányi Gézengúzban hetedik éve folyik komoly program
A Biztos Kezdet Gyerekházak hitvallása az, hogy a társadalmi kirekesztődés megelőzésének kulcsa a kora gyermekkori – nullától hároméves korig történő – integrált, komplex fejlesztés a család és a tágabb környezet aktív részvételével. Arról, hogy Mezőtárkányban ezt miként valósítják meg, Berényi Beátát, a Gézengúz Gyerekház szakmai vezetőjét kérdeztük.
A mezőtárkányi Gézengúzban hetedik éve folyik komoly program
Fotó: Sike Sándor/Heves Megyei Hírlap
– Miként jellemezhető az ön irányítása alatt működő Gézengúz Biztos Kezdet Gyerekház tevékenysége?
– Tevékenységünk alapgondolata az esélyek megteremtése, illetve a képességek kibontakoztatásának biztosítása. Prevenciós programról van szó, amelynek segítségével reális lehetőség nyílik az eltérő élethelyzetből induló gyermekek számára a lehető legkorábban történő probléma felismerésére, a korai, célzott képesség fejlesztésére, a nagyon korán jelentkező hátrányok mérsékelésére, a lemaradás, a kirekesztődés elkerülésére.
– Mikor kezdtek és kiket céloz az intézményük?
– A gyerekház olyan kisgyermekes családokat érintő szolgáltatás, amely hozzájárul az egyéni, társadalmi hátrányokból fakadó kockázatok csökkentéséhez, elkerüléséhez és a szegénység újratermelődésének megakadályozásához. A Gézengúz Gyerekház új szolgáltatásként 2018. november 5-én nyitott, ideiglenes helyszínen a Rákóczi út 4. szám alatt, majd 2020 augusztusában költözött – az ingatlan felújítását követően – a véglegesen kialakított helyére a Kossuth út 54-56. szám alá. A program célja a hátrányos helyzetű településeken, települési szegregátumokban a 3 évesnél kisebb gyerekeket nevelő családok felkutatása és a szolgáltatásokba bevonása. A Gézengúz Biztos Kezdet Gyerekháznak otthont adó épület felújítása, gyerekházi funkció betöltésére alkalmas átalakítása az EFOP-1.2.1-16 pályázati konstrukcióból valósult meg. A gyerekház épülete a település központjában, a családok által babakocsival is jól megközelíthető helyen létesült. Az épület az előírásoknak megfelelő helyiségekkel rendelkezik.
– Egy ilyen feladathoz természetesen anyagi forrásokra van szükség. Honnan teremtik ezt elő?
– A Gyerekház 2018. november 5-től 2022. május 14-ig az EFOP-1.4.3-16-2017-00081 azonosító számú, „Gézengúz Gyerekház kialakítása Mezőtárkány községben” elnevezésű projekt keretében működött. Rövid ideig, 2022. május 15-től önkormányzati önerőből, majd június 1-től állami költségvetési finanszírozással sikerült fenntartani.
– Miként valósul meg a gyerekház szakmai működtetése?
– Jómagam a rövid ideig tartó önkormányzati finanszírozás kezdetekor lettem a gyerekház szakmai vezetője. A szakmai rendelet alapján a gyerekházban minimum két főt – egyet vezetői munkakörben, egyet pedig munkatársként – kell foglalkoztatni. Emellett egy roma segítő munkatárs alkalmazása ajánlott, aki segíti a hátrányos helyzetű gyerekek, családok bevonását a programba. Ez a három munkatársi szerepkör nálunk a mezőtárkányi gyerekházban a kezdetektől a mai napig helyi, mezőtárkányi származású kollégákkal betöltött. Ennek is köszönhető a sikeres működés és a gyerekház népszerűsége a településen.
– Milyen paraméterek mellett működnek?
– A Gézengúz Biztos Kezdet Gyerekház rendszeres napi nyitvatartás mellett fogadja a 3 éves és annál kisebb gyermekeket nevelő családokat, fiatal házasokat, kismamákat. Hétköznap 8-13 óra között a gyermekek és a szülők számára biztosítunk különböző programokat. A legfőbb célunk – aminek megvalósulása már az évek során beigazolódott –, hogy az óvodába lépő gyermek érje el a veleszületett képességeinek optimumát, hátrányok minimalizálását, esélyteremtést kapjon.
– Az ismertetett célkitűzések a mindennapokban milyen módon jelennek meg a szolgáltatásaikban?
– A gyerekekre irányuló szolgáltatások között a képességeik kibontakoztatása szülők bevonásával történik, a napi programok segítségével és a fejlesztési terveken keresztül valósul meg. A gyermekek megismerése játéktevékenységen keresztül, szülői beszámoló alapján, illetve védőnői státuszvizsgálatok által kerül lejegyzésre, melynek bejegyzése a dokumentációs rendszerbe folyamatos. Hat havonta kell lejegyezni a tapasztalatokat, illetve fejlesztési naplót vezetünk folyamatosan. Fejlődési zavar, elmaradás vagy annak gyanúja esetén a gyermek megfelelő szakemberhez történő eljuttatása történik a diagnosztizálás és a kezelés, fejlesztés meghatározása céljából.
– Úgy tudjuk, az eredményesség érdekében vannak heti rendszerességgel ismétlődő napi programjaik, játékos foglalkozásaik. Melyek ezek?
– A hetet a hétfői „bütykölővel” – kreativitást, kézügyességet, vizualitást fejlesztő játékos foglalkozással – kezdjük. Keddenként a „mozgató” mozgásfejlesztő játékos foglalkozás van rendszeresen. A szerdai napok mesélő elnevezéssel a beszédfejlesztő, mondókázó, szókincsbővítő játékos foglalkozásoké, míg csütörtökönként van a „nézelődő”, a külső világ megismerésére irányuló környezeti játékos foglalkozás. A hetet a pénteki „dalolóval" zenei nevelés, ritmusérzék fejlesztő játékos foglalkozással zárjuk. A gyermekek fejlődéséhez hozzájárul a számukra kialakított napirend, ezért a gyerekházban a gyerekek életkori sajátosságaihoz igazított napirend szerint szervezzük a tevékenységeket.
– Az eddig elmondottakból is kitűnik, hogy a szülőket is bevonják szolgáltatásaikba. Milyen módon történik ez?
– A gyermeknevelési alapelveket szülőfórumok, csoportos beszélgetések, kreatív délelőttök során közvetítjük. Segítjük a várandósok felkészítését a gyermek fogadására a védőnő segítségével. Egyéni beszélgetéseket szervezünk a gyermekekkel felmerülő problémákról, mosási, szárítási, tisztálkodási lehetőséget biztosítunk – ezt néhányan igénybe is veszik –, napi beosztással. Legkedveltebb programunk a főzőklub, ahol recepteket cserélünk, közösen munkálkodunk, mindenki részt vesz a főzésben, segíthet, ötletelhet, tanulhat, esetleg fejlődhet. Nagy hangsúlyt helyezünk a szülő-gyermek kapcsolat megerősítésére, a felelős szülői szerep megvalósítására. Például segítünk munkahelyet keresni, biztatjuk a szülőket a szakképzettség megszerzésére, segítünk adatlapokat, nyomtatványokat kinyomtatni, kitölteni.
– Bizonyára vannak fórumaik a tapasztalatok összegzésének, kiértékelésének.
– Hetente team megbeszéléseken értékeljük az elmúlt hét történéseit, valamint tervezzük a következő hét programjait. A havi team megbeszélést általában hó elején tartjuk, amikor az elmúlt hónap eseményeit, történéseit beszéljük át, megtervezzük a jelen hónap feladatait. Ezen az együttműködő partnereink is részt vesznek: védőnő, családsegítő munkatárs, gyermekjóléti szolgálat vezetője, óvoda vezető, polgármester asszony, könyvtáros, fejlesztő pedagógus, a mentor vagy szaktanácsadó.
– Jogszabály írja elő évente legalább 12 közösségi program (rendezvény) szervezését a hároméves kor alatti gyermekeket nevelő családok, illetve a helyi közösségek számára, amelyből hat rendezvénynek a gyerekház szolgáltatásait igénybe vevő családok szükségleteihez kell igazodnia. Milyen formában tesznek eleget ennek az előírásnak?
– Közösségi programjaink az aktuális ünnepekhez, évszakokhoz igazodnak. Ezek célja a szülők aktivizálása, a szülők közötti kapcsolatok erősítése, közös érdekeltség kialakítása a gyermekek fejlődése érdekében. Jelentős a gyerekház munkatársainak szerepvállalása a közvetlen helyi társadalom értékrendjének formálásában. Évente 12-15 alkalommal szervezünk közösségi rendezvényt, havi egy-két alkalommal. Ezek: szülinapi rendezvények, anyák napja, farsangi mulatság, húsvéti játszóház, Tökös nap tökmagoknak. Emellett mezítlábas tanösvény, gyereknapi programok az óvodával közösen, mikulás, karácsony, bábszínház, kirándulások, ruhabörzék, nyílt nap, falunapi főzőverseny. A rendezvényeinken való részvételt 15-50 fő közötti létszám jellemzi. Legutóbbi közösségi rendezvényünk a Családi nap volt, amelyet a tájház udvarán tartottunk. Közös főzés, gofrikészítés, a gyermekjóléti munkatárssal kézműveskedés, a könyvtárosunkkal csillámtetoválás tette emlékezetessé a programot. A védőnő pedig a nyár veszélyeiről beszélgetett a szülőkkel, családtagokkal. A végét a habparti és a buborékfújás zárta le.
– Mennyien veszik rendszeresen igénybe a szolgáltatásaikat?
– A gyerekházban jelenleg 27 rendszeresen bejáró regisztrált tag van. Napi 5-10 fő között mozog a létszámunk. Ebből nem mindenki hátrányos helyzetű, de a szociális integráció miatt preferálják a rendszeres részvételt. Nyáron a nagyobb testvérek is részt szoktak venni a gyerekház programjain. Nagyon sok kismamánk és újszülött csecsemőnk is van. A legfiatalabb pár napos, és sokan a kis pólyásokat is már behozzák hozzánk, mert a nagyobb testvérek is már ide jártak és itt nagyon jól érezték magukat. Elmondásuk szerint az óvodába való átmenet sokkal könnyebben ment az ide rendszeresen bejáró gyermekeknek.
– Az eddigiek alapján joggal feltételezhetjük, hogy működésükhöz megvan a támogató közeg.
– A gyerekház a helyi önkormányzat, Tóthné Szabó Anita polgármester asszony, Pásztor István alpolgármester úr, a képviselőtestület és az összes intézményvezető támogatását, együttműködését élvezi. A jó kapcsolattartás eredményeképpen 2023 nyarán, azaz egy éve megépült az udvar belső részét az iskolától elválasztó kerítés, mely biztosította az önálló udvarunkat. Jelen pillanatban két pályázatot is elnyert az önkormányzat: a tető felújítására a Magyar Falu Program keretén belül, illetve egy TOP PLUSZ-os teljes energetikai felújítási pályázatot. A másik fontos dolog számunkra, hogy szintén önerőből a gyerekház berkein belül TSMT terapeuta fejleszti a legkisebbjeinket, tanácsot ad, véleményez, szükség esetén a védőnővel együtt a pedagógiai szakszolgálathoz, vagy megfelelő orvosi vizsgálatra küldi a kisgyermekeket. A jó hír, hogy önkormányzatunk szintén most nyert meg egy Top Plusz pályázatot, melyből heti rendszerességgel járhat hozzánk fejlesztő pedagógus és további fejlesztő eszközöket is vásárolhatunk. A jövőben előadókat is meghívhatunk, tanfolyamokat szervezhetünk, melyre jelen pillanatban a szűkös anyagi források nem adhattak lehetőséget.
– Nem lehet megkerülni a kérdést: miből finanszírozható a működésük?
– Az anyagi támogatásunk nagyon kevés, éppen ezért további támogatókat és alapítványi forrásokat kutattunk fel. Legnagyobb támogatónk a budapesti Tündérpakk Alapítvány, amely a várandós kismamáink kelengyegyűjtéséhez segítettek adományokat felkutatni, mi pedig eljuttattuk az arra rászoruló családoknak, egyedülálló anyáknak, nehéz sorsú, több gyermeket nevelő fiatal szülőknek. Nagyon sok magánszemély, az EKKE Gyakorló Általános Iskola, Kővirágok Ének Iskola Budapesten, a Veresegyházi egyházközösség és az OFEO (Fogadj örökbe egy gyerekházat) is csatlakozott az adományok gyűjtéséhez. A jásszentandrási fiatalokból álló színjátszó közösség ingyenes Mikulás műsora színesítette a mindennapokat. De az iskolát és óvodát, a Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgáltatót és a védőnőt is támogatjuk iskolai tanszerekkel, játékokkal, könyvekkel, plüssökkel, egyéb adományokkal, ruhaneművel, kozmetikai szerekkel, karácsonyi ajándékokkal, takaróval, párnával, ágyneművel. Mivel az adomány továbbításaink során módunkban állt, így feladatunknak tűztük ki nem csak a 0-3 éves korosztályt nevelő gyermekes családoknak adományt felkutatni, hanem a faluban élő minden olyan lakost segíteni, aki mélyszegénységben él. Jelen pillanatban készülünk a Tündérpakk Alapítvány Tündérlakjába is segítő céllal az iskolai tanszer adományok szétválogatására önkénteskedni, természetesen a saját szabadidőnkben. Buzdítok másokat is erre! - válaszolta Berényi Beáta a Gézengúz Gyerekház szakmai vezetője.