3 órája
Több mint harminc tonna búzát adtak össze a Heves vármegyei gazdálkodók
A Magyarok Kenyere 15 millió búzaszem program Heves vármegyei adományozó ünnepségén jelképesen húsz tonna lisztet adtak át a támogatott karitatív szervezeteknek. Idén is az Egri Főegyházmegyei Karitász és a Heves Vármegyei Gyermekvédelmi Központ kapott a Magyarok Kenyere révén összegyűlt adományokból.
Az egri minorita templomban a gazdákért tartott misével kezdődött, majd a demjéni Egri Korona Borházban ünnepséggel folytatódott a Magyarok Kenyere - 15 millió búzaszem program Heves vármegyei adományozó ünnepsége. Rácz József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves vármegyei szervezetének alelnöke házigazdaként köszöntötte az egybegyűlteket, gondolatait pedig édesanyja mondása köré építette: akkor lesz krumpli, ha ültetünk. Kifejtette, fontos élni az európai uniós támogatási lehetőségekkel, s akkor is folytatni kell, ha a mostanihoz hasonló aszályos év rontja a termést. Meg kell elégedni a kisebb hozammal is, hosszú távon ugyanis van jövője a növénytermesztésnek, a gazdálkodásnak, de az idegenforgalomnak is. Ugyan nem jók a pénzügyi kilátások, de fontos, hogy a gazdálkodók figyeljenek egymásra, ha a kamara pénzt nem is, tanácsot, segítséget tud adni, éljenek a lehetőséggel, nyissanak egymás felé is és beszélgessenek.
Horváth Vivien, a Magyarok Kenyere Program vezetője szerint öröm, hogy ebben 14 éve együttműködnek a gazdálkodók. A határokon átívelő összefogás erőt ad. Felidézte a Magyarok Kenyere kezdeteit, s az adományozás terebélyesedését, mára hazánkban 19 megyében, a határon túl 17 területen gyűlik a búza, a nehézségek ellenére pedig mind többet adományoznak. Idén több mint háromszáz gyűjtőpontra körülbelül 1100 tonna búzát szállítottak a Kárpát-medencei magyar gazdák, sok önkéntes vett részt a gyűjtésben, szállításban, a lisztőrlésben, az adományok szétosztásában, hatalmas összefogás révén működik a program. Ezen kívül azonban zöldség-gyümölcs felajánlások, számítógépek is érkeztek, valamint 25 fiatal részesül ösztöndíjban, amely révén továbbtanulhat és később ő maga is gazdálkodóvá válhat.
Szendrei László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Heves vármegyei szervezetének elnöke, a MAGOSZ Heves vármegyei elnöke köszönetet mondott a helyi gazdáknak és segítőknek. Elmondta, idén 15 százalékkal több búzaadomány érkezett, majdnem 31 tonnányit vittek a két gyűjtőpontra, hiszen idén már nem csak Sarudon, hanem Hevesen is le lehetett adni a búzát. Fölelevenítette, tavasszal azt hitte, jó termés lesz, de nyáron eldőlt, hogy ez nem teljesült. Ebben az évben egymillió forint pénzadomány is összejött a megyében. Hangsúlyozta az összefogást és az összetartozást és arra biztatta azokat, akik abbahagynák a termelést, ne adják föl, hanem folytassák, ehhez a kamara segítő kezet nyújt. Megköszönte az Egri Malom hozzáállását, amely idén nem csak a hevesi, hanem a borsodi gazdák búzáját is megőrölte.
Előházi Irén, az Egri Malom Zrt. vezérigazgatója kifejtette, szívesen segítettek, miután a borsodiak búzáját végül mégsem vállalta az addig segítő malom, ők ezt az önköltség növekedése dacára támogatásként megtették ugyanúgy, ahogy a hevesiekéből lisztet őröltek, s adományoztak is. Továbbra is vallja, a segítségnek nincs ára, csak értéke. Kiemelte, idén húsz tonna liszt jut a rászorulóknak a megyében összegyűlt gabona révén.
Árvai Ferenc, az Egri Főegyházmegyei Karitász igazgatója megköszönte az adományt, kérte Isten áldását a gazdákra, s azokra is emlékezett, akik korábban még itt voltak ezeken az eseményeken, de már elhunytak. Föltette a kérdést, álmodik-e a búza? Szerinte igen és az az álma, hogy beteljesítse a küldetését, amiért Isten teremtette, kenyérként az emberek asztalára kerüljön. Ha idén nem, a földbe kerülve és termést hozva jövőre. Kiemelte a kenyér becsületét és azt az örömhírt, hogy az ember nem rossz, a hangosabban kell tenni a jót. Elmondta, a búza beteljesíti álmát sokak segítségével, ők látják ennek végeredményét, a hálát a rászoruló emberek szemében.
Az esemény végén bejelentették, hogy A Gazdákért emlékplakettet adományoznak Karkus Jánosnak és Balázs Józsefnének, a gyűjtőpontok vezetőinek.
Berta Imre és felesége a kezdettől részt vesznek a Magyarok Kenyere Programban, s igyekeznek segíteni a helyi rászorulóknak más módon is, például a Református Szeretetszolgálat révén, ahogyan azt korábban tették. Idén nem panaszkodhattak a termésre, szerencséjük is volt Berta Imre szerint. Elárulta, korábban igyekezett helyben felhívni mások figyelmét is a Magyarok Kenyere adományozásra, idén nem tette, de jövőre ismét igyekszik megszólítani a közösséget, hogy az ideinél több búza érkezzen Tiszanánáról.
Szabó Elemér, a Noszvaji Gazdakör elnöke szőlő és gyümölcstermesztéssel foglalkozik, de részt vesz ezeken a karitatív alkalmakon, a gyűjtéseket, programokat anyagilag és részvételével igyekszik támogatni. Református keresztényként szívén viseli mások sorsát, elsősorban szűkebb környezetében igyekszik segíteni, például dolgozóit igyekszik segíteni a maga módján. A Magyarok Kenyerében is a kezdetektől részt vesz, a gazdaköri tagok is lehetőségükhöz képest segítik ezt a karitatív együttműködést. Noszvaj nem a búzájáról volt híres, sokan summáskodtak a régi időkben, megbecsülik a kenyeret.