Labdarúgás

2023.07.10. 20:09

„Fura, hogy az elit tagjai játsszák a legkevesebb mérkőzést” – körkérdés a vármegye I.-es edzőkhöz

Akad vármegye, ahol az I. osztályba csak nyolc csapat nevezett a következő bajnoki évre. Hevesben az előző kiírásban 13 gárda szerepelt a szűkebb hazánk élvonalát jelentő mezőnyben. Hogy miként alakul a 2023/2024-es besorolás, az több tényezőtől függ. Összeállításunkban a témát illetően néhány felvetést intéztünk az érintettekhez.

Bódi Csaba

Ami bizonyos: a több kiélezett meccs növelné a színvonalatKépünk illusztráció

Forrás: Lénárt Márton/Heves Megyei Hírlap

Az alábbi négy kérdéssel kerestük meg a 2022/2023-as bajnoki évben a Heves vármegyei I. osztályban szerepelt csapatok edzőit/vezetőit.

– Az egyre fogyatkozó számú felnőttkorú labdarúgó és a játékosok hozzáállásában tapasztalható változás (nem akarnak, nem szeretnek edzeni, több munkát beletenni a fociba stb.), valamint a nehezebb gazdasági körülmények miatt milyen létszámú I. osztályú bajnokságot tartana reálisnak?

– Legutóbb 13 csapattal zajlott a pontvadászat, ami a páratlan létszám miatt nem szerencsés a lebonyolítást illetően. Hogy látja: inkább legyen kisebb (12, 10 csapatos) a mezőny, vagy a feltöltés mellett tenné le a voksát?

– Baranyában nyolc csapat nevezett a 2023/2024-es I. osztályba, 28 mérkőzésből áll majd a szezon, minden csapat négyszer mérkőzik meg egymással, kétszer ősszel és kétszer tavasszal. Hevesben itt még nem tartunk, de a tendencia efelé hat. Mit lehetne tenni annak érdekében, hogy ilyen körülmények, hatások ellenére is nívós legyen a vármegyei I. osztály?

– Tizenkét csapat esetén jónak tartaná a háromkörös lebonyolítást?

Íme a válaszok

Labancz Róbert (Gyöngyöshalász SE): – Amely csapatok a pályán elért eredményeik alapján jogosultak az I. osztályra, azoknak kellene alkotni a mezőnyt. A mesterségesen benn tartott és/vagy feljuttatott csapatok szereplésével nem értek egyet. A jelenlegi állás szerint a tíz csapat a realitás. Nincs a vármegyében elég elhivatott játékos, ezért más vármegyéböl kell igazolni. Ha ragaszkodunk a 13 fős mezőnyhöz, akkor talán az alapszakasz után az alsó-felső ág szerencsésebb lenne, mert ezáltal elérhetnénk a magasabb mérkőzésszámot. Kicsit fura, hogy a megyei elit tagjai játsszák a legkevesebb mérkőzést.

Bódis Barna (Füzesabonyi SC-Erőss út): – Mi a háromkörös lebonyolítást tartjuk jónak.

Kovács Zsolt (Marshall ASE): – Szerintem a legfontosabb tényező, hogy nagyon korán kezdődik a gyerekek képzése extra körülmények között. Nem kell semmiért megküzdeniük, hiszen kiskoruktól mindenhez hozzájutottak, megszokták a jó dolgokat. Ifjúsági vagy felnőttkorukra teljesen kiégnek, nincs már motiváció, nem jutnak el a felnőtt­csapatig, hiszen mindent megkaptak, nem kell már harcolni semmiért. Aki marad, inkább alacsonyabb osztályban játszik, mert ott nincs elvárás, csak sok pénz – érdemtelenül (ezt tapasztalatból mondom). Az utánpótlás csak látszat, abból a tao által sok pénzt lehet kivenni… De semmi több, tudjuk, hogy hová kell a pénz! A feltöltés és az akár a három kör is jó lehet, hogy meglegyen a megfelelő terhelés és a mérkőzésszám. Ameddig nem lesznek újra Minarik Edék, Perge Bandik, Stefa bá’-k, vagyis a labdarúgást szívügyüknek tekintő fanatikusok, „Bolondok”, reálisan gondolkodó, a földön két lábbal járó szülők, vezetők és edzők, addig ne is várjunk csodát.

Nagy Krisztián (Eger SE II.): – Ha a saját szempontot, mint a fiatalokból álló kettes csapatot nézem, akkor az lenne a fiatalok fejlődésének érdeke, hogy minél több kiélezett mérkőzést vívjanak. Így azt mondom, inkább játsszunk kevesebb csapat ellen többször, élesebb meccseket. Arra nincs konkrét ötletem, mire lenne szükség a nívósabb bajnoksághoz. Tizenkét csapat esetén a legjobbnak az alsó- és felsőházas megoldást tartanám.

Montvai Tibor (Egerszalók SE): – A jelenlegi helyzetben a tizenkét csapatos mezőnyt részesíteném előnybe háromkörös kiírásban. Jó lett volna a 14 csapat, de ez most úgy látszik, kivitelezhetetlen.

Német Gyula (Heréd LC): – A legjobb az lenne, ha a szezonban legalább 30 mérkőzés lenne vagy harminc körüli. Ha ezt feltöltéssel vagy három-négy körös lebonyolítással tudjuk elérni, akkor legyen úgy! A színvonalasabb bajnokság érdekében fontos lenne, hogy minden nevező megfelelő hozzáállással induljon, vegye figyelembe az osztály erejét, komolyságát. A nézőknek mérkőzéseket kell látni, a játékosoknak minél több meccset kell játszani, és nem több hónapon keresztül készülni vagy pihenni egy szezonban.

Csomós János (Maklári SE): – Talán az felsőház-alsóház szerinti lebonyolítás lenne a legjobb.

Vass István (Besenyőtelek SC): – A 16 csapatos bajnokságot tartanám reálisnak, és a feltöltés mellett teszem le a voksom. A legjobb lenne, ha több csapat indulna az I. osztályban, de ez sajnos sok helyen nem lehetséges, mert nincs megfelelő utánpótlás. Tizenkét csapat esetében a háromkörös lebonyolítást jónak tartanám, ugyanis az amatőr futballban a legjobb, ha minél többet játszunk, így is túl hosszú a holtszezon.

A fiatalokat nem is „érintik” meg a sikertelenségek, pillanatok alatt túl tudnak rajta lépni 

Horváth Tamás, a Bélkő SE-Bélapát edzője részletesen kifejtette, hogy miként gondolkodik a felvetett kérdésekről. 
– Megítélésem szerint a fiatalok hozzáállása a labdarúgáshoz – legalább is amatőr szinten – a szórakozás jelszóval definiálható – közölte a testnevelő-edző. – Még a kis tehetséggel megáldottak sem szeretnének előrébb jutni (mondjuk, a nem sportolók is munka nélkül szeretnének „jól élni”, sok pénzt keresni), nem szeretnének keményen edzeni, még akkor sem, ha ez az állapot csak negatív élményeket, kudarcokat eredményez – amiért természetesen mások a hibásak. 

Nem is „érintik” meg őket a sikertelenségek, ezeken pillanatok alatt túllépnek. 

Eljuttatják magukat egy más állapotba, egymást erősítve, egymással elhitetve, átértékelve a történéseket és „megerősödve” lépnek ki az éjszakába. Nem sarkallja őket keményebb munkára, alázatra, mert nekik így is jó. Fociznak, bármilyen szinten, s aztán jól érzik magukat.

Horváth Tamás a lebonyolítással kapcsolatban nem tud véleményt formálni, mert szerinte ez nem érzéseken múlik, hanem szövetségi, központi akaraton, biztosított támogatáson, nyújtott lehetőségeken, a települések, önkormányzatok helyzetén, méretén, iskoláján, tanulói létszámán stb. 

– A központi akaratot azért helyezném az „első sorba”, mert a Bozsik-programnál sem számított, számít, már évek óta, hogy a három éve átszervezett körzetek miatt például csak a mi volt körzetünkhöz tartozott egyesületeket szinte lehetetlen helyzetbe sodorták. Miattuk rengeteg gyerek hagyja abba a focit, holott a programnak értük, a gyerekekért és a kis egyesületek utánpótlás-nevelésének biztosítását kellene szolgálnia, már csak a tehetségek felszínre kerülése miatt is. 

Most négy órát és 220 kilométert kellene utaztatnunk a 7, 9, 11 éves gyerekeket, hogy játszanak 40 percet. 

Nem engedik a szülők, nem biztonságos, nincs értelme, de nincs is hozzá meg az technikai lehetőségünk, mert nincs két buszunk, plusz a sofőrök. Ezért, mivel nem tudjuk azt megoldani, hogy két-két csapatokat utaztassunk, így hiába voltak meg a gyerekek és volt teljes a létszám, vissza kellett fizetnünk egy csomó pénzt, s nem is nevezhetjük őket tovább. A felnőttek létszáma így nem a közakarattól, hanem a „számbavett” összes együttható által, értelmesen vállalkozó önkormányzatoktól vagy egy-egy tehetős egyéni vállalkozó lehetőségétől, szándékától függ.

Horváth Tamás markáns véleményt formált
Forrás:  Lénárt Márton/Heves Megyei Hírlap

A bélapátfalvi tréner szerint a kis létszámmal történő lebonyolítás nem szimpatikus, mert belterjes és unalmassá válhat. 

– A játékosforgás, a frissülés sem lehetséges, bár, ha ez csak az adott egyesület anyagi lehetőségén múlik, még aggasztóbb, mert csak a pénzes csapatok fognak megmaradni, és előbb-utóbb még jobban csökkenhet a létszám. 

Szerintem a háromkörös lebonyolítás nálunk nem „életképes”.

 Nagyon korán kellene kezdeni nyáron, de mi nem vagyunk profik, s a játékosoknak kellene, hogy legyen szabadideje, családi élete. A tavaszi meccseknek is már február elején kellene kezdődnie, mert nem érne véget júniusra. Hol tudnánk edzeni, hol játszanánk a bajnokikat februárban-márciusban a jelenlegi támogatási hiányban, ilyen energiaárak mellett? Mikor tudnánk például mi 600–800 ezer forintot erre az időszakra pálybérletekre és utazásokra előteremteni? – tette fel kérdéseit Horváth Tamás.

Idény közben nyolc kizárás történt

Az előző évi küzdelemsorozatban három olyan vármegye akadt, amelyben 16 csapat kezdte el az idényt és annyi is fejezte be. Legtöbb példát a 15 együttest számláló mezőnyökre találni, miközben Békésben csak kilencen szerepeltek, Tolnában pedig mindössze nyolcan. Több mint jelzésértékű, hogy nyolc vármegyében a bajnoki idény közben történt létszámcsökkenés, valamennyi esetben egy-egy klubot zártak, ki elsősorban a visszalépés bejelentését követően. A vármegyék 2022/2023-as mezőnyei így alakultak, avagy ennyi gárda fejezte be az idényt: 16 csapat (3): Budapest, Hajdú-Bihar, Vas. 15 csapat (9): Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Veszprém. 14 csapat (2): Bács-Kiskun, Baranya. 13 csapat (2): Heves, Zala. 12 csapat (2): Csongrád-Csanád, Komárom-Esztergom, 9 csapat (1): Békés. 8 csapat (1): Tolna.

Forrás: Heol Sport

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában