2017.01.21. 09:39
Tudatosabb pályakezdők: nem csak a pénz számít
Leendő munkaadójukat anyagi és szakmai elvárásaik alapján választják ki a friss diplomások. Egy kutatás szerint a munkában eltöltött időt a feladataik minősége és az őket körülvevő környezet is befolyásolja.
A tavaly elvégzett országos kutatásban az 1980 és 1996 között született generációk tagjait kérdezték meg. Az övék a sokat emlegetett Y generáció. Munkahelyválasztásuk élén az anyagi juttatások, a hosszabb távú perspektívák és a szakmai előrelépési lehetőségek hármasa áll. A 20–36 éves álláskeresők nemcsak hogy szeretnének gyorsan elhelyezkedni és jól keresni, de mindezt úgy tennék, hogy a választott környezetben ne nyomásként éljék meg a feladatokat, hanem lehetőleg jó hangulatban töltsék el a munkaidőt.
Számukra ennek akkora jelentősége van, hogy a legnagyobb félelmeik listáján holtversenyben a második helyen szerepel: a válaszadók 37 százaléka tart attól, hogy nem fogja jól érezni magát a munkahelyén. Ugyanennyien tartanak attól is, hogy nem találnak állást.
Az Y generáció tagjai nem feltétlenül vágynak pörgős, nemzetközi közegbe. A válaszadók 40 százalékának a családias légkör az igazán motiváló munkakörnyezet. Csak minden huszadik karrierépítő választana inkább multinacionális vállalatnál felkínált pozíciót.
A felmérés alátámasztja azt a tendenciát, amely szerint a rugalmasság meghatározó lesz az elkövetkezendő évek munkaerőpiaci feltételei között. Az ezzel kapcsolatos igény egyre erőteljesebben fogalmazódik meg már a 20–36 éves korosztály munkavállalóinak körében is. Fontosnak tartják ugyanis, hogy a feladat megfelelő ellátása mellett privát elfoglaltságaikra is maradjon elég szabad idejük.
A munkaadók szemében a nyelvtudás a legfontosabb, utána jön a szakmai gyakorlat. Az viszont, hogy melyik képző intézményben végzett valaki, csak másodlagos kiválasztási szempontnak számít sok helyen.
Csábító keresetek
A fejvadász cégek szerint a legjobb ugródeszka most az informatikai szektor, hosszú távú karriert és emelkedő bért kínál. Egy fiatal szoftverfejlesztő bére 400 ezer forintnál kezdődik, a vezetőké 1 millió forint körüli. A gyógyszeriparban már 2-3 éves tapasztalattal 900 ezres fizetésre számíthatnak a klinikai kutatóasszisztensek és duplájára a kutatásvezetők. Ez mérnöki pozícióban sem álom, de ahhoz már legalább egy évtizedes tapasztalat kell. Újra felkapott a marketing, 280 ezres fizetéssel lehet kezdeni; a tapasztalt termékmenedzserek 900 ezres jövedelemre számíthatnak.