Közélet

2015.01.26. 08:12

Dante is velünk lakik: furcsa, különleges nevek megyénkben

Hogy hogyan is alakul a világ, az kiolvasható a statisztikákból, de a számoknál még érdekesebb az ember. Az elmúlt esztendőről megyénk anyakönyvvezetőivel beszélgettünk.

Pócsik Attila

Akit érdekelnek a demográfiai adatok, böngészheti az ilyen-olyan statisztikákat. Ha azonban az adatsorok mögött szeretnénk meglátni az embereket, érdemes felkeresnünk egy anyakönyvvezetőt, mert számos érdekességet tudhatunk meg tőle. Például a házasulási kedvről.

Gyakorta hallani ugyanis, hogy egyre kevesebben kötik össze az életüket hivatalosan is. Nos, erre szerencsére kicsit rácáfol az Egri Anyakönyvi Hivatal két anyakönyvvezetője, Faludiné Habuczki Piroska és Szűcsné Nagy Szilvia beszámolója. A tavalyi évben ugyanis a házasságkötések száma 333 volt, ami több, mint 2013-ban volt, hiszen akkor a háromszázat sem érte el a szám. Érdekes azonban, hogy sok esetben csak a vőlegény és a menyasszony, valamint a két tanú áll az anyakönyvvezető elé.

[caption id="" align="alignleft" width="430"] Házasságkötési ceremónia Egerben. A megyeszékhelyen a tavalyi esztendőben háromszáznál is több pár mondta ki a boldogító igent. FOTÓ: LÉNÁRT MÁRTON
[/caption]

Ennek oka egyfelől gazdasági megfontolás, de persze, az is előfordul, hogy eltérő napon tartják a polgári és az egyházi szertartást. Tavaly egészen októberig – a városháza felújítása miatt – a Líceum díszterme adott otthont a házasságkötéseknek a megyeszékhelyen, s olyan eset is volt, hogy zsúfolásig megtelt a helyiség. Különlegességek is akadnak szép számmal: az például mindig látványos, ha rendőr vagy éppen tűzoltó házasodik, s a kollégák díszsorfalat állnak, esetleg a szirénát is bekapcsolják. A bejegyzett élettársi kapcsolat lehetőségével egy pár élt, két férfi járult az anyakönyvvezető elé.

Egyre népszerűbb a külső helyszín: Egerben 2014-ben hatvankilenc esetben nem az ifjú pár ment az anyakönyvvezető elé, hanem ő hozzájuk, a lakodalom színhelyére: vendéglőkbe, belvárosi, vagy szépasszony-völgyi hotelekbe, az Érsekkertbe, netán az egri várba. Az egyik egri pincészet például olyannyira népszerű helyszín, hogy megesett, valaki inkább péntekre tette át a lagzit, csak hogy ott lehessen megtartani... E megoldás népszerű Gyöngyösön is, a mátraaljai városban tavaly 190 esküvőt tartottak, s ezek közül 61-et nem a városházán. Népszerűnek bizonyult Mátrafüred és Mátraháza, valamint az Orczy-kastély kertje is.

A közel  200 szertartással kapcsolatban Alföldi Éva anyakönyvvezető azt mondta: a szám nem rossz, közel negyvennel több, mint 2013-ban. Hatvanban – mint azt Vajas Tünde anyakönyvvezető elárulta – 78 pár mondta ki az igent 2014-ben, közülük mindössze kilenc külső helyszínen, igaz, ezek közül egyik a Grassalkovich-kastély volt, amely bizonyára mindenki számára felejthetetlen élményt jelentett. Mint megtudtuk, sokaknak talán már természetes, ám másoknak bizony még meglepő, hogy  a legtöbb esküvő szinte online is követhető, a közösségi oldalakon ugyanis számos fotó, beszámoló jelenik meg a „nagy napról”, amikor is mindenki szeretné tudatni a világgal a boldogságát.

Egerben 1449, Gyöngyösön 860, míg Hatvanban 519 gyermek született a tavalyi évben. Halotti anyakönyvi bizonyítványból a megyeszékhelyen 1378-at, a mátraaljai városban 847-et, a Zagyva-partiban 701-et állítottak ki 2014-ben. Szomorú tény, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy sok a fiatalkori elhalálozás, azaz egyre többen 45 éves koruk előtt veszítik el életüket valamilyen betegség vagy baleset következtében.

Ami a névadást illeti, tavaly is akadtak szülők, akik arra törekedtek, hogy érdekes hangzású nevet válasszanak gyermeküknek, a többség azonban ragaszkodott a hagyományokhoz. A lánynevek közül a legnépszerűbbek között ott van a Luca, a Vivien, az Anna, a Hanna, a Jázmin és a Dzsennifer. A fiúnevek sorában változatlanul hódít a Márk, a Balázs, az Olivér, a Krisztián, a Milán, a Bence, a Károly, az Imre és a Kristóf.

A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete által kiadott hivatalos utónévkönyvben található számos különleges, esetleg furcsa név is, s sok szülő él a lehetőséggel. Megtudtuk: immár laknak szűkebb hazánkban fiúk, akiket Dantének, Románónak, Bennettnek, Lionelnek hívnak, illetve olyan lányok, akik a Dzsesszika, az Amira, a Rubina vagy éppen a Mia nevet kapták.

Az anyakönyvekből kiderül, melyek a népszerű tévéműsorok

A tévésorozatok rendre kitűnő tippeket adnak a keresztnevet kereső szülőknek. Volt év, amikor a leggyakoribb fiúnév a Győzike volt. Úgy tűnik, megkopott a sztár fénye, hiszen mostanság egyetlen Győzikét sem anyakönyveztek a megyében. Vannak azonban ma is népszerű személyiségek... A korábbi Fradi-vezér, Berki Krisztián névválasztása például sok szülőnek szimpatikus lehetett, mert többen is Zselykének keresztelték a kislányukat. Országos kitekintésben pedig érdemes megnézni a mozisikereket: bizonyára ennek köszönhető, hogy a Gyűrűk ura trilógia szinte teljes szereplőgárdája a választható nevek között van.

Áldás, Március, Fahéj és Dió – de fiú vagy lány?

Az anyakönyvi bejegyzésre alkalmasnak minősített utónevek jegyzékét az MTA Nyelvtudományi Intézet honlapján találják meg a gyermekváró szülők. Amennyiben a több mint 1500 férfi és több mint 1800 női név közül nem találnak ízlésüknek megfelelőt, úgy a számukra kedves, még be nem jegyzett név engedélyeztetését is kérelmezhetik az intézettől. A honlapon lévő – különös tekintettel a dőlt betűvel szedett – neveket böngészve (így jelzik, hogy a közelmúltban került fel a listára) bőséggel akadnak különlegesek is... Férfinevek: Áldás, Hárs, Jázon, Móka, Március, Göncöl. Női nevek: Fahéj, Dió, Ajsa, Ünige, Ozora, Küne.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!