Komoly eszkalációs kockázattal jár Joe Biden fegyverekkel kapcsolatos döntése – frissül

Ezredik napja tart a háború a szomszédunkban. Hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner és az Origo híreiből válogatunk.

MW

Emmanuel Macron francia elnök nyilatkozatot tesz a francia médiának a brazíliai Rio de Janeiróban, a Casa Firjanban 2024. november 18-án

Forrás: AFP

Fotó: Ludovic MARIN

Cikkünk frissül!

Cseh védelmi tárca: Csehország eddig 7,3 milliárd korona értékű fegyvert küldött Kijevnek

Csehország eddig 7,3 milliárd korona (116,8 milliárd forint) értékű fegyvert és hadianyagot küldött Ukrajnának

– közölte a cseh védelmi minisztérium a CTK hírügynökség kérdésére azzal összefüggésben, hogy Oroszország most ezer napja kezdett átfogó hadműveletet Ukrajnában.

Az Ukrajnának szánt hadianyagot a cseh kormány bizalmas rendszerben hagyja jóvá, s utólag ad róla tájékoztatást. Legutóbb júliusban hoztak nyilvánosságra részletes adatokat. 

Július végén az Ukrajnába küldött cseh katonai támogatás értéke 6,75 milliárd koronára rúgott. Volt benne nyolc helikopter, 62 harckocsi, 131 speciális gyalogsági szállítóeszköz, 26 speciális vegyi felderítő jármű, illetve 16 komplett légvédelmi eszköz.

A cseh kormány saját kezdeményezésére tavaly óta tüzérségi lövedékeket is igyekszik beszerezni az ukránoknak az európai uniós, illetve unión kívüli országokból, jelenleg elsősorban Hollandiával és Dániával együttműködve. Petr Fiala kormányfő a közelmúltban azt mondta az állami hírügynökségnek, hogy az év végéig félmillió nagy kaliberű lőszert szeretnének szállítani Ukrajnának. A beszerzési kezdeményezés szerinte a jövő évben is folytatódni fog.

Jóváhagyta a frissített orosz nukleáris doktrínát Vlagyimir Putyin

Bővült azon katonai fenyegetések listája, amelyek semlegesítése érdekében Moszkva megengedettnek tekinti nukleáris fegyverek alkalmazását 

- derült ki az Oroszország állami politikájának alapjai a nukleáris elrettentés területén című dokumentumból, amelyet kedden hagyott jóvá rendeletben Vlagyimir Putyin orosz elnök.

PUTYIN, Vlagyimir
Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz biztonsági tanács ülését vezeti videokonferencia keretében a moszkvai Kremlből 2023. augusztus 11-én
Fotó: Mihail Klimentyev / Forrás: MTI/EPA

A megújított orosz doktrína a nukleáris fegyvereket az ország szuverenitásának védelmére szolgáló utolsó eszköznek nevezi. A dokumentum szerint azonban új katonai fenyegetések és kockázatok miatt Oroszországnak pontosítania kellett azokat a paramétereket, amelyek lehetővé teszik a használatát.

Bővült az orosz nukleáris elrettentés hatálya alá tartozó államok és katonai szövetségek kategóriája. Ennek megfelelően bármely nem nukleáris állam által, de egy nukleáris ország részvételével vagy támogatásával elkövetett agresszió Oroszország elleni közös támadásnak minősül.

Komoly eszkalációs kockázattal jár Joe Biden amerikai elnök döntése

Az amerikai sajtóban robbant a hír, miszerint Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajna számára, hogy bevesse az amerikai nagy hatótávolságú rakétákat oroszországi célpontok ellen is. Ezt az értesülést a Fehér Ház azóta sem cáfolta.

BIDEN, Joe
Joe Biden amerikai elnök az orosz-ukrán konfliktusról beszél a washingtoni Fehér Házban 2022. február 22-én
Fotó: Chris Kleponis / POOL / Forrás: MTI/EPA

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról beszélt, a rakéták magukért fognak beszélni, a média pedig már tudni véli, hogy napokon belül sor kerülhet az első rakétatámadásra – derül ki a Magyar Nemzet cikkéből.

Az engedély alapvetően az ATACMS rakéták bevetését teszi lehetővé, amellyel 300 kilométeres mélységben tud támadni Ukrajna. A nagy pontosságú csapásokra tervezett rakétarendszerrel lőszerraktárakat, parancsnoki állásokat, de akár légibázisokat is megsemmisíthetnek az ukránok – írja a lap.

Beszámoltak róla, hogy Emmanuel Macron francia elnök és Annalena Baerbock német külügyminiszter is helyeselte Biden döntését, Soros György fia, Alex Soros pedig „remek hírnek” nevezte Joe Biden lépését.

A további részletekről ITT olvashat.

Ukrán légvédelem: számos áldozata van egy éjszakai orosz légitámadásnak Hluhivban

Orosz légitámadás érte a Szumi megyei Hluhiv városát keddre virradó éjjel, a reggeli adatok szerint hatan életüket vesztették, közöttük egy nyolcéves kisfiú, tizenketten pedig megsebesültek

- közölte az ukrán légierő.

A közlés szerint az orosz hadsereg 87 drónnal és több irányított légibombával támadta Ukrajnát éjszaka. A légvédelem a célpontok zömét lelőtte, azonban a késő esti órákban két Sahid típusú drón becsapódott egy kollégium épületébe Hluhivban.

A halálos áldozatok és a sebesültek száma nem végleges, a romok alatt még mindig lehetnek emberek – ismertette az Ukrajinszka Pravda hírportál a Szumi megyei katonai közigazgatás jelentését.

A légvédelem több mint 50 drón lelövéséről számolt be, közlése szerint további 30 célpont eltűnt a radarokról, egy pedig a reggeli órákban még mindig az Ukrajna által ellenőrzött légtérben tartózkodott.

Bevethetik a Storm Shadow rakétákat

Joe Biden elnök zöld utat adott Ukrajna számára, hogy amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú rakétákat használjon Oroszország területén lévő célpontok ellen. Ez jelentős politikai fordulatot jelent Biden elnökségének utolsó heteiben, miután hónapokig elutasította Kijev kéréseit, amelyeket az ukrán védelem szempontjából alapvető fontosságúnak tartottak Oroszország inváziója ellen. A rakétákat először valószínűleg Kurszk régióban vetik be, Oroszország határához közel, ahol orosz csapatok gyülekeznek, hogy visszaszerezzék a területeket, amelyeket Kijev erői elfoglaltak – számol be róla a Magyar Nemzet.

A döntés megnyitja az utat a brit Storm Shadow rakéták Oroszország területén történő alkalmazásának engedélyezése előtt is.

Arról, hogyan működik az amerikai gyártmányú nagy hatótávolságú rakéta, ITT olvashat.

Emmanuel Macron egyetért Joe Biden amerikai elnökkel 

Helyesli Emmanuel Macron francia elnök, hogy Joe Biden amerikai államfő engedélyt adott Ukrajnának, hogy mélységi támadásokra használja az amerikai fegyvereket orosz területek ellen – írja a Politico brüsszeli hírportál. Macron szerint Biden új irányvonala válasz Oroszország lépéseire, amellyel eszkalálta a konfliktust Ukrajnával szemben, többek között az észak-koreai katonák bevetésével.

Korábban a francia sajtóban felröppentek olyan hírek, miszerint a francia és a brit vezetés is engedélyezte a SCALP, illetve a Storm Shadow rakéták bevetését orosz célpontok ellen, de később a Le Figaro módosította az erről szóló cikkét – írja a Magyar Nemzet.

A hétfői eseményekről itt olvashat:

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában