2024.06.03. 08:49
Melyik szobában milyen fényforrás lehet ideális?
Otthonunk megvilágítása fontos szerepet játszik az életünkben, hiszen a különböző lámpák eltérő funkciókat tölthetnek be. Amellett, hogy pótolják a természetes fényt és lehetővé teszik, hogy a nap bármely szakában ugyanúgy elboldoguljunk lakásunkban, gondoskodnak az adott helyzetben megfelelő hangulatról, de otthonunk biztonságáról is. Az egyes helyiségekben azonban eltérő fényhatásokra lehet szükségünk, lássuk tehát, hogy melyik szobába milyen megvilágítást érdemes választani!
Forrás: 123rf.com
A világítás szerepe otthonunkban
A lakásunkban elhelyezett lámpáknak természetesen van egy egészen nyilvánvaló szerepe: megvilágítják otthonunkat, láthatóvá teszik a környezetünket akkor is, amikor ehhez nincs elegendő természetes fény. Ennek köszönhetően nem vagyunk többé alárendelve a napszakok változásainak, és a mindennapi teendőket – a balesetek veszélye nélkül – bármikor elvégezhetjük.
Ma már azonban a világítás ennél többet is jelent: a megfelelően megválasztott fényforrások használatával kifejezhetünk különböző hangulatokat, megteremthetünk szinte bármilyen atmoszférát. Nem csupán a különböző típusú égőkkel játszhatunk, de a fényerősséget is személyre szabhatjuk, így kedvünk szerint teremthetünk barátságos vagy éppen romantikus hangulatot. A fények emellett segítenek hangsúlyozni otthonunk stílusát és egyediségét is, kiemelhetnek egy adott dísztárgyat vagy éppen optikailag több részre oszthatnak egy olyan szobát, melynek különböző részeit más tevékenységek céljából szeretnénk használni.
A megvilágítás növeli a biztonságérzetünket is, hiszen amellett hogy megakadályozhatja a véletlen baleseteket, egy esetleges illetéktelen behatolót is elriaszthat, láthatjuk tehát, hogy a fontossága megkérdőjelezhetetlen.
Mit válasszunk az egyes helyiségekben?
Most, hogy már tudjuk, miért is olyan fontos a megvilágítás módjának megválasztása, nézzük egy kicsit közelebbről azt, hogy melyik szobában mi az ideális fényforrás. Természetesen teljesen más a funkciója a fürdőszobának, a hálónak vagy épp a dolgozószobának, ezért ami az egyik helyiségben jó megoldást, azt a másikban lehet, hogy érdemes inkább kerülni.
Nappali
Ez a szoba a lakás központi helyisége, ahol több különböző tevékenység is folyik, ezért a világítás megválasztása itt különösen fontos. A nappaliban mindenképpen érdemes a természetes fényt a lehető legnagyobb mértékben kihasználni, hiszen ebben a helyiségben nap közben is sok időt töltünk, ezért az ablakokat, üvegajtókat lehetőség szerint ne takarjuk el vastag függönyökkel.
Természetesen szükség lesz mennyezeti lámpákra, hiszen időnként az egész szobát szeretnénk megvilágítani: ezt jól mutat középen, esetleg az itt elhelyezett étkezőasztal fölött. A fő fényforrásokat érdemes kiegészíteni stratégiai szempontok szerint elhelyezett egyéb lámpatestekkel is. Nagyon jó választás lehet egy állólámpa a kanapé mellé, ami az olvasáshoz is hasznos, de akkor is felkapcsolhatjuk, ha csak egy kis hangulatvilágításra van szükségünk. A polcokra, a tévé mögé felszerelhetünk LED szalagokat, amik ugyan nem világítják meg az egész szobát, mégis segítik a tájékozódást, ráadásul nem zavarják az esti filmnézést sem.
Ha a nappaliban rendeztük be az irodánkat, akkor a munkaállomást mindenképp világítsuk meg egy erősebb fényű, irányítható asztali lámpával, így semmi nem akadályozhatja a szemet kímélő munkavégzést.
Fürdőszoba
Témánk szempontjából a fürdőszoba speciális helyiség, hiszen amellett, hogy a borotválkozáshoz, sminkeléshez erősebb megvilágításra van szükség, a kádban való elmerüléshez éppen hogy a meleg, visszafogott fények az ideálisak. Az fontos, hogy a tükrök fölé mindenképpen kerüljön fényforrás: az egyenletes megvilágításhoz jó megoldás például egy LED-es tükörlámpa. A mennyezeti lámpa fényereje legyen elegendő a helyiség megvilágításához, ide azonban már választhatunk egy lágy, meleg fényt biztosító fényforrást is.
Hálószoba
A háló a pihenés, a relaxáció helyszíne, itt tehát a nyugodt és kényelmes atmoszféra megteremtése a legfontosabb. Természetesen a hálószobában is hasznos a természetes fény, itt azonban akkor sem kell kétségbe esni, ha ebből kevés áll rendelkezésünkre. Jellemzően reggel és este töltünk több időt a hálóban, sokszor csak aludni megyünk be ide, ezért törekedjünk inkább arra, hogy a tökéletes pihenést biztosítsuk magunknak.
Persze itt is szükség lesz mennyezeti lámpákra, hiszen rendszerint ebben a helyiségben öltözködünk, egyebekben azonban koncentráljunk inkább a dekoratív lámpabúrákra és a hangulatvilágításra; választhatunk állólámpát vagy asztali lámpát az éjjeliszekrényre, az azonban fontos, hogy ezekhez már az ágyban fekve is könnyedén hozzáférjünk.
Konyha
A konyha speciális helyiség abból a szempontból, hogy itt aztán tényleg a funkcionalitásé a főszerep. A főzés során nagyon fontos, hogy a munkafolyamatok megkönnyítése érdekében a pultokat kellően megvilágítsuk: mivel a konyhaszekrények felfoghatják a mennyezeti lámpák fényét, ezért célszerű közvetlenül a pult fölé spotlámpákat, LED-szalagokat felhelyezni. Persze szükség lesz az egész helyiség megvilágítására is, különösen akkor, ha az étkezőasztal is itt kap helyet: a nappalihoz hasonlóan a mennyezeti világítást érdemes közvetlenül az asztal fölé elhelyezni.
Mindenkinek más válhat be
Az, hogy lakásunk egyes helyiségeit pontosan milyen célra használjuk, természetesen rajtunk múlik. Van, aki gyakorlatilag a nappaliban éli az életét: itt dolgozik, étkezik és akár itt is alszik. Sokan főznek rendszeresen, mások a konyhát csak a rendelt étel megmelegítésére használják; van, aki a fürdőben, más a hálószobában készülődik reggelente, a legfontosabb tehát az, hogy a világítás megválasztása során mindenki a saját szükségleteiből induljon ki. A fenti tanácsok megfogadhatók, de egyáltalán nem kötelező érvényűek, így mindenki csak azt tegye magáévá, ami az ő életstílusához illeszkedik!