2024.10.29. 15:29
Várják a jó szakmára vágyókat – A továbbtanulást tervezőknek is jó lépés a Kossuth Zsuzsanna technikum
Az idén hatvanadik évfordulóját ünneplő Heves Vármegyei SZC Kossuth Zsuzsanna Technikum, Szakképző iskola, Kollégium és Könyvtárban a 2024/2025-ös tanévet összesen 28 tanulócsoport és 660 tanuló kezdte meg, amelyből 530 diák nappali tagozaton, 130 pedig a felnőttek szakmai oktatásában vesz részt.
A Kossuth Zsuzsa nevét viselő intézményben jelentős a kollégiumot igénybe vevők létszáma, hiszen 147 diák él a lehetőséggel. Négy ágazat – egészségügy, rendvédelem és közszolgálat, szociális, oktatás – képzéseiben vehetnek részt a diákok, s a 2025/26-os tanévben is ezekre várják a nyolcadikos diákokat.
Egészségügyi ágazat
Az egészségügy ágazatban iskolánkban általános ápoló és egészségügyi asszisztens képzés zajlik technikumi formában hat, illetve öt év képzési idővel. Az oktatást jól felszerelt demonstrációs termek segítik, ahol ápolási feladatokat, elsősegélynyújtást tanulnak diákjaink. Az elméleti tudás megalapozását követően tizenegyedik évfolyamon kezdik meg szakmai gyakorlatukat a Markhot Ferenc Oktatókórház járó- és fekvőbeteg-ellátási egységeiben, ahol szakoktatók, oktatónővérek segítik őket a mindennapi betegellátásban
– ismertette Somoskői Lilla igazgató.
A technikumi képzés magas színvonala miatt egyre többen továbbtanulási szándékkal választják az iskolát, orvosok, mentőtisztek, diplomás ápolók lesznek, vagy más felsőfokú végzettséghez kötött szakterületen szeretnének elhelyezkedni. A felnőttek szakmai oktatásában általános ápolókat, mentőápolókat és rehabilitációs terapeutákat képez az intézmény.
Büszkék vagyunk arra, hogy korábbi diákjaink közül sokan rendelkeznek már diplomával vagy éppen most szerzik azt. Az egészségügyben elhelyezkedni kívánóknak biztos munkalehetőségük és jó kereseti lehetőségük van ezzel a végzettséggel
– emelte ki Somoskői Lilla.
Rendészeti ágazat
A rendészet ágazatban közszolgálati technikus szakmát sajátíthatják el a tanulók közigazgatási ügyintéző vagy rendészeti technikus szakmairánnyal.
Kiemelt szerepet kap az elméleti tárgyak mellett a fizikális felkészítés, az önvédelem, a lövészet és fegyverismeret.
A 11. évfolyamtól a tanulók gyakorlati képzésben vesznek részt partnereinknél, a rendőrségnél és a katasztrófavédelemnél. Nagy előnyt jelentenek az iskolában elsajátított ismeretek akár rendészeti technikumon, akár a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi vagy Hadtudományi Karán tanulnak tovább diákjaink. Rendszeresen veszünk részt rendészeti és honvédelmi jellegű versenyeken, ahol eredményesen szereplünk
– fejtette ki Somoskői Lilla.
Szociális ágazat
A szociális ágazat ötéves technikumi képzésben a kisgyermekgondozó-, -nevelő-szakmát sajátíthatják el a jelentkezők. A végzettek közül sokan bölcsődében helyezkednek el, vannak, akik az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen (EKKE) tanulnak tovább. Hároméves szakképzésben szociális ápoló és gondozó szakma szerezhető, mely biztos munkalehetőséget kínál. A gyakorlati oktatás a szociális ápoló és gondozók esetében a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal, a kisgyermekgondozó nevelők képzésében az egri Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatósággal együttműködve valósul meg.
Oktatási ágazat
Az oktatás ágazatban öt évfolyamos oktatási szakasszisztens képzés folyik, amellyel óvodában, iskolában lehet elhelyezkedni. A diákok pedagógiai, pszichológiai, egészségtani ismereteket szereznek, elsajátítják a kreatív és szabadidős tevékenységek, óvodai programok, iskolai tanórai és tanórán kívüli feladatok előkészítését. Tanulóink közül sokan óvónői, tanári pályára készülnek, az EKKE-n szeretnének továbbtanulni
– ismertette az igazgató.
Somoskői Lilla kifejtette, diákjaik jól szerepelnek versenyeken, és sokan eljutnak az Erasmus+ programmal külföldi szakmai gyakorlatra. Az elmúlt években az iskola csapata az Ápoljuk a betegjogokat versenyen országos harmadik helyezést ért el, a „21 nő az egészségügyért” alapítvány Országos Mentorprogramjában Terdik Dorina a Magyar Tudományos Akadémián mutathatta be saját projektjét. Országos szavalóversenyen Kállai Luca Napsugár második helyen végzett. Közismereti versenyeken is indulnak a tanulók.
Idén a kossuthos diákok az Országos Haditorna Verseny megyei döntőjén harmadik, a Regionális Rendőrségi RoadShow-n második helyezést szereztek, az Országos Pénzügyi Versenyen első, illetve a Fair Play Kupa országos fordulóján elsőként végeztek.
Sportversenyekben is eredményesek, jeleskednek labdarúgásban, küzdősportokban, karatéban Birinyi Zsombor ért el országos és nemzetközi eredményeket.
Az iskola kulturális életének meghatározó szereplője az évtizedek óta működő drámacsoport, amely ünnepi verses-zenés műsorokat készít. Az iskola tanulásban-tanításban a kor szellemének megfelelve él a digitális világ adta lehetőségekkel, tantermeik okoseszközökkel felszereltek.
Örömmel mondható, hogy az iskola minden tanulója büszke arra, hogy kossuthos diák lehet! A Kossuth Zsuzsanna technikum örökös ökoiskola és a Vöröskereszt bázisiskolája, évek óta viseli az Agressziómentes és a Boldog Iskola címet.