Mezőgazdaság

2023.10.30. 11:30

Pocokinvázió és alacsony terményárak is keserítik a gazdák életét Hevesben

Sokan az alacsony felvásárlási árakon se tudják eladni a búzájukat, mert a raktárak tele vannak olcsó ukrán gabonával.

Szabó István

Heves vármegye gabonatermelő gazdái arról számoltak be portálunknak, hogy optimálisan haladnak az őszi munkákkal. A tavalyi példa nélküli aszály után örömmel beszéltek az idei jó termésről is, de kiemelték: az alacsony felvásárlási árak egyre többeket sodornak végveszélybe.

Cseh Antal, a karácsondi Olga-Major Kft. tulajdonosa elmondta, hogy már mindent betakarítottak.

– A vetéssel még nem végeztünk, jó 20 százalék van hátra az őszi búzából. A friss ültetésre megjött az eső is. Idén a csapadék éves szinten már meghaladta a 15 éves átlagot, mégsem vagyunk bővében a víznek, mert a tavaly kimaradt eső ugyanúgy hiányzik a talajból. Most az elszaporodott rágcsálók jelentik a problémát. Kétszer is elvetettünk 180 hektár repcét, de a rengeteg pocok mindkétszer tönkretette. Minden terményünket eladtuk már, de fele-harmada áron, mint tavaly. A felvásárlási árak a nyári betakarítás kezdetekor tapasztalthoz képest is csökkentek. A költségeket nézve viszont szinte semmi kedvező változás nincs. Az üzemanyag, az elektromos áram, a növényvédőszerek, a vetőmag nem lett olcsóbb. Talán a műtrágya ára vált kedvezőbbé, de közel sem olyan mértékben, mint ahogy a terményárak csökkentek – részletezte Cseh Antal.

A karácsondi gazda elmondta, idén mindenből rekordtermésük volt, ám valószínűleg nem fogják elérni a tavalyi szűk esztendőben elért árbevételt

– A mi idei rekordtermésünket a megfelelő mennyiségű csapadék mellett a talaj rendkívül jó kultúrállapota eredményezte: szerves- és műtrágyát is kiszórtunk, jó gépeink vannak, szakmailag minden szükségeset elvégzünk. De nem volt mindenkinek rekordtermése idén. Nagyon sokan súlyosan kiszolgáltatott helyzetben vannak, és válaszút előtt állnak. Több nagyfelvásárló állt le a térségünkben is, sok gazda nem tudja hová eladni a terményét még ezen a nyomott áron sem. Tele vannak a raktárak ukrán gabonával, túlkínálat van. Nem működnek a korábban kialakult értékesítési csatornák. Ha a tavalyi felvásárlási ár idén legfeljebb 30 százalékot esett volna vissza, arra azt mondom, rendben van. Azonban 50-60 százalékos a csökkenés – mondta Cseh Antal.

A Kálban gazdálkodó Morvai Zsolt is befejezte már a napraforgó betakarítását, a talajmunkákat végzi, de a búza és az árpa vetését is elkezdte. 

– Jól jött az utóbbi napok csapadéka is, reméljük, még lesz. Nagy probléma, hogy rengeteg a rágcsáló, az egér, a pocok a földeken. A búza aratásakor még nem volt ez tapasztalható. A termés jó volt az idén, de mind a búza, mind az árpa, mind a napraforgó ára nagyon nyomott, a kukoricáról már nem is beszélve. Emiatt, ha összességében valamivel alacsonyabbak is az idei költségeink, a bevételeink nagyobb mértékben csökkentek a kiadásoknál – összegezte Morvai Zsolt. 

Kozma Attila besenyőtelki egyéni vállalkozónak még 10 hektár édesköménye van lábon. 

– Már a napraforgót is régen betakarítottuk, kukoricából keveset termeltünk. Ezeket szerencsére nem kellett szárítani sem. A talajmunka és a vetés 60-70 százalékban megtörtént. Árpa, búza és borsós búza került a földbe. Utóbbi azt jelenti, hogy az őszi borsóhoz hektáronként egy mázsa búzát vetünk támasztónövénynek. Takarmányborsó lévén nem probléma, ha van benne búza, egyéb esetben meg kitisztítjuk. Az árpa ára az egyik felvásárlónál talán egy kicsit emelkedett, a búza viszont nem kelendő – ennek az Ukrajnából behozott árutömeg az oka. A szójánk nagyon jó minőségű lett: annak fehérjetartalmánál 30 százalék az elvárás, nálunk ez 41,4 százalék, míg az elvárt 18 százalékos olajtartalom helyett majdnem 22 százalékos a termésünk. Az édeskömény is nagyon jól adja, hektáronként 12-15 mázsa is meglesz. A műtrágyáknak csökkent egy kicsit az ára, a vetőmagé viszont nagyon magas. Csapadék szerencsére aratáskor, meg a talajmunkák idején sem volt. Ezzel együtt a térségünkben a talaj víztartalmával most nincs probléma. Egy 10-15 milliméter kelesztő eső persze mindig jól jön a vetésre. Legutóbb, szerda reggelig 16 milliméter körül esett három részletben. Az idei év lényegesen jobb volt a tavalyinál, bizakodóak vagyunk a pénztárcánkat illetően – fogalmazott Kozma Attila.

Péter Zoltán, a vámosgyörki mezőgazdasági szövetkezet elnöke szerint az őszi munkákkal nagyon jól halad mindenki a földeken. Mint mondta, a hétvége óta a feléjük esett mintegy 25 milliméter eső segít még jobb vetőágyat készíteni a magoknak. 

– Már elvetettünk 200 hektár őszi búzát és árpát, meg tritikálét. Van csapadék is, napsütés is, így lehet, a jövő héten már látszanak a sorok is. Mi az aratás után szerencsére eladtunk minden terményünket. Annak ára nyomasztóan alacsony és stagnál. Azok a gazdák, akiknek törlesztést kell fizetni, nagyon nagy bajban lesznek, főleg, ha nincs tartalékuk az elmúlt évekből. Nálunk az önköltséget sem fedezte az őszi búza, az őszi árpa meg a tritikálé bevétele, ez már látható. A műtrágya ára csökkent valamennyit, de hiába, ha a felvásárlási árak ennyire alacsonyak. Az előző években képződött tartalékokat okosan kell beosztanunk. Vannak, akik betároltak, mert van kapacitásuk rá, és várják a csodát, az árak emelkedését. Ez akárhogy is elsülhet, mert közben a tárolás pluszköltségekkel jár: forgatni, gázkezelni kell. Én úgy érzem, idén is jó döntés volt minden termést eladni aratás után, csakúgy, mint az előző évben. Ha tavaly nem ezt tesszük, idén már nem lenne miről beszélgetnünk a mezőgazdaság kapcsán – fogalmazott Péter Zoltán. 

(Főoldali képünk illusztráció Fotó: Németh András Péter/Szabad Föld)



 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!