Közös erővel

2 órája

Minden áldozatnak jár a segítség – Egerben jártak az Igazságügyi Minisztérium munkatársai

Az áldozatsegítés fejlesztésén dolgozik az Igazságügyi Minisztérium. Céljuk, hogy minden bűncselekmény sértettje kérjen segítséget, legyen párkapcsolati erőszak, vagy online csalás elszenvedője. Vágner Ákos polgármesterrel közösen előkészítenek egy együttműködési megállapodást a hatékonyabb együttműködéshez.

Szabadi Martina Laura

Király Nóra az egri központnál

Forrás: Nemes Róbert / Heves Megyei Hírlap

Újabb együttműködési lehetőségeket keres az Igazságügyi Minisztérium Egerben az áldozatsegítés terén, ennek érdekében Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa és dr. Répássy Róbert miniszterhelyettes érkezett a városba, ahol helyi és vármegyei hatóságokkal, civilszervezetekkel egyeztettek a városházán. Ezt követően az Egri Áldozatsegítő Központban tartottak sajtótájékoztatót, ahol arról is beszámoltak, nem csak a párkapcsolati erőszak áldozatai, de online csalások és más bűncselekmények sértettjei is fordulhatnak hozzájuk.

Párkapcsolati erőszak: mindenkinek jár a segítség
Egerben a városházán egyeztettek az áldozatsegítés együttműködés lehetőségeiről, hogy a párkapcsolati erőszak, az online csalások és más bűncselekmények sértettjeit is meg tuják szólítani
Forrás: Nemes Róbert / heol.hu

– Tuzson Bence igazságügyi miniszter egy éve adta feladatba, hogy tegyük láthatóvá az áldozatsegítést. A cél, hogy kinél kevesebb bűncselekmény történjen, de az áldozatok minél nagyobb hányada kérjen segítséget – mondta Király Nóra. Felidézte, közel járnak a kitűzött céljukhoz, azaz, hogy minden vármegyében létesüljön áldozatsegítő központ. Még 3 vármegye van hátra, szeretnék ha jövőre megvalósulna ezekben is. Egyébként a központok mellett áldozatsegítő pontok is fogadják a sértetteket az országban.

– Már 150 együttműködési megállapodása van az Igazságügyi Minisztériumnak, ez azért is fontos, mert ezt a hatalmas és megtisztelő feladatot egyedül nem lehet végezni. Éppen ezért folyamatosan bővítjük az együttműködési rendszert – mondta. Látogatásuk okával kapcsolatban elárulta: fontosnak tarja, hogy személyes tapasztalata legyen a vármegyei helyzetről, problémákról és fejlesztési lehetőségekről, hogy minél több áldozat kaphasson segítséget, legyen párkapcsolati erőszak, vagy online csalás sértettje.

– Vágner Ákos polgármesterrel és hivatalával illetve az önkormányzattal számba vettük a lehetőségeket és előkészítés alatt van egy együttműködési megállapodás kidolgozása, melyet várhatóan jövő év elején aláírunk. Munkánkban az a legfontosabb, hogy megmutassuk az embereknek, van hova fordulni. Megtisztelő, hogy a rendőrség is segítségükre van mindenben – emelte ki. Azt is elmondta, az egyre inkább elmagányosodó világban mind jobban teret hódítanak az online családok között a szerelmi csalások. Hangsúlyozta, minden bűncselekmény sértettjének fontos, hogy szakember nyújtson neki segítséget: a családon belüli erőszaktól az online csalásokig bármilyen eset megterhelő lehet.

Dr. Berndt-Iványi Judit hadnagy, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztály megbízott vezetője elmondta,  kezdetektől jól látszódott, hogy szorosabb együttműködéssel segíthetik hatékonyan a bűncselekmények áldozatait. A rendőrség számos csatornán és programmal igyekszik tájékoztatni a lakosságot a lehetőségeikről. 

– A rendőrség célja természetesen a bűncselekmények számának a csökkentése, de mellett mi is igyekszünk azt elérni, hogy a sértettek minél nagyobb aránya keressen fel áldozatsegítőt. A rendelkezésre álló statisztikákat folyamatosan értékeljük, például kutatjuk, mi vezet az áldozattá váláshoz. A városokba és a kistelepülésekre is eljutnak előadásaink, figyelemfelhívó programjaink. A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság prevenciós oldalán is folyamatosak az erről szóló tájékoztatások – sorolta. Elmondta, hogy emellett plakátokkal, hírlevelekkel is igyekeznek elérni az állampolgárokat tájékoztatóikkal. Szintén cél, hogy minden nagyobb létszámú munkahelyre is eljussanak, tavaly az egri Emmersonban és a maklári Bosch üzemében jártak. Arról is beszélt, hogy a központban tartott közös nyílt napjuk nagyon népszerű volt, sok érdeklődő érkezett hogy információt szerezzen és jogi tanácsadást kapjon. Hangsúlyozta, az áldozastsegítés témájában a rendőri állományt is folyamatosan képzik.

Párkapcsolati erőszaktól a csalásig: mindenkinek segítenek

Megtudtuk, az idei első három negyedévben 1500-an kértek és kaptak segítséget az Áldozatsegítő Központban Egerben. Portálunk kérdésére a miniszterhelyettes elárulta, az országos adat ennek több mint tízszerese. A résztvevők rámutattak, folyamatosan növekszik azoknak a száma, akik segítséget kérnek, de még így is jócskán elmaradnak attól, hogy minden sértett megtegye ezt. Kérdésünkre elmondtak, az információhiány talán kevésbé felelős ezért, hiszen egyre több csatornán szólítják meg az áldozatokat, azonban a szégyenérzet még mindig hatalmas gát a segítségkérésben.

Hangsúlyozták: senki nem hibás azért, mert áldozattá vált, ez nem egy szégyenteljes állapot. Kérik, mindenki, akinek szüksége van rá, kérjen segítséget. Kiemelték, hogy a rendőrség és a központ is menedéket tud nyújtani azoknak, akiknek erre szüksége van.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában