eger

2018.03.01. 13:52

A&B: házaspár, új dimenzióban

Címkék#egér

Rostás Bea Pirost vélhetően nem kell bemutatni Egerben. Kisgimnazista kora óta kísérhetjük figyelemmel képzőművészi fejlődését az első kisplasztikáktól a Generációk című ­szobráig, mely ugyanerre a névre keresztelt téren magasodik. A nyáron kötöttek házasságot Andreja Jović szerb grafikusművésszel, s közös jövőjüket a hevesi megyeszékhelyen képzelik el. Az egyesített tudás, új dimenziók szlogen alatt A&B Többnyelvű Összművészeti Alkotóműhely címmel kurzust indítanak a Forrásban.

Egres Béla

Első közös egri fellépésük együttes kiállításuk volt a Bródy Sándor Könyvtárban Bújócska címmel. Már akkor érezhető volt a falakon lévő alkotásokból, hogy ketten – minden játékosságukkal, pajkosságukkal együtt – nagy tettekre hivatottak. Most, hogy immár hivatalosan is összekötötték sorsukat, együtt próbálják jobbá tenni világunkat egyéni, az alkotásban gyökerező eszközeikkel.

Mint Beától megtudjuk, a tanítás vágya, egy művészeti iskola megalapítása mindkettejüket foglalkoztatta korábban, s most, hogy egyesítették energiájukat közössé vált az álom. Egy éve körvonalazódnak elképzeléseik, mely találkozott az Egri Kulturális és Művészeti Központ új igazgatónőjének, Kiss Renátának az újat és mást akaró törekvéseivel – ­mondja Rostás. Ennek köszönhetően a Forrás Gyermek- és Ifjúsági Házban kezdi majd a pár egri közös életét ez év áprilisában induló kurzusukkal, valamint nyári táborokkal.

– Miben lesz ez a kurzus más, mint amilyen eddig is működött az intézményben?

– Nem szakkört, és nem kerámiaszakkört fogunk vezetni, mert arra vannak ­erre megfelelőbb szakemberek. Mindenféle anyaggal dolgozunk majd. Fontos, hogy a klasszikus alapokra, anyagokra építsünk egy szilárd tudást, és szakmai útmutatással segítsük az egyéni ötletek megvalósítását – jelenti ki a szobrászművésznő.

Andreja (balról) és Bea (a háttérben) közösen indítanak kurzusokat a Forrásban Fotó: Víg Lajos

– Állítjuk, hogy minden szakma megtanulható, a művészet viszont életre szóló hivatás – véli Andreja – célunk nemcsak a szobrászat, grafika mesterségének átfogó tanítása, hanem olyan ismeretanyag átadása, melyet nem tanítanak az iskolákban. Erős szellemi hátteret és gyakorlati tudást kívánunk – s reméljük tudunk – átadni, amit a világban személyesen tapasztaltunk meg és gyűjtöttünk össze. Biztosak vagyunk abban, hogy a több nyelven tartott előadásokon a tanítványok megértik majd a kultúrák közti különbségek és hasonlóságok szerepét, szépségét, melyek inspirálják majd a további útkeresésüket, művészeti fejlődésüket.

De ismerjük meg egy kicsit közelebbről a két művészt, hogy például Pirosból kicsit többet lássunk, mint a hétköznapokban: egy vörösen száguldozó energiabombát.

Rostás Bea Piros DLA a ­Pécsi Egyetemen diplomázott ­2004-ben szobrászként, majd Törökországban végezte el a PHD/DLA doktori képzést. Félszáz nemzetközi szimpóziumon vett részt a világ különböző sarkaiban, ahol nemcsak faragott, de betekintést nyerhetett a helyi kultúrákba is. Rengeteg múzeumot, történelmi helyet bejárt, ahonnan hatalmas képanyaggal rendelkezik, ami már önmagában izgalmas.

– Mégis mire szeretnéd oktatni a fiatalokat?

– Nyilván azt fogom tanítani, amihez a legjobban értek, és úgy érzem a tudásom van olyan mélyrétű és tapasztalatokkal gazdagított, hogy azt tovább tudjam adni a tudásra szomjazóknak. A szobrászat, kerámiaszobrászat, kőszobrászat, alakrajz, kortárs szobrászat mellett lesznek izgalmas egyedi órák: portfólió, művészek története, orientális művészet, keleti hatások a nyugat művészetére, művészetmenedzsment.

Andreja Jović illusztrátor és grafikusművész öt nyelven beszél folyékonyan, magyarul is tanul már. Évekig élt és dolgozott Olaszországban például televíziós sorozatokban látványtervező grafikus asszisztensként, de színházi díszleteket, tv-stúdiók háttereit, kirakatokat is tervezett. Jelenleg a szerb Sezam Book Könyvkiadónál művészeti igazgató, elsősorban könyvek illusztrálásával, könyvborítók tervezésével foglalkozik. Szülőhazájában művészettörténetet is tanított.

– Milyen nyelven fogod okítani a művészpalántákat?

– Az óráimat, előadásaimat angol nyelven tartom majd, ami kimondottan hasznos lehet a nyelvtanulás szempontjából is. Az elméleti óráimnál egyelőre a feleségem lesz a segítségemre, aki szinkrontolmácsol majd, de remélem hamarosan már magyarul is meg merek szólalni. – A Forrás-beli elméleti órák magukban foglalják a művészeti szakterületekhez köthető irányított művészettörténeti előadásokat, a világ különböző hagyományainak a spirituális tudományokkal való összefüggéseiről, az őskortól a popkultúra és informatika korszakáig – vázolja terveit Andreja.

– Áprilisban egy „bemelegítő” kurzussal kezdünk a Forrásban, szeptembertől már heti több órával teljes gőzzel indítjuk a kurzust, várunk szeretettel minden érdeklődőt, elsősorban a tizenhárom évesnél idősebb fiatalokat – invitál Bea és Andreja.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában