2019.10.03. 07:00
Több újítással igyekeznek megfelelni az energiatudatosság követelményeinek a Heves megyei bíróságokon
Polikristályos napelem-rendszer, hőszivattyús hűtő- fűtő berendezés, fénycsövek helyett LED-izzók. Ilyen újításokkal is igyekeznek a megye bíróságain megfelelni az energiatudatosság követelményeinek. Az Egri Törvényszék nem véletlenül részesült az Energiahatékony Intézmény címben.
Az energiatakarékossági kezdeményezés díjazottjai között volt az Egri Törvényszék. Dr. Nyiri Beáta jobbról a második Fotó: Újhelyy Attila
A Virtuális Erőmű Program második fokozatának számító elismerés hátteréről kérdeztük dr. Nyiri Beátát, az Egri Törvényszék elnökét, aki az idei gálán vette át a díjat a Parlamentben.
– A díjazott szervezetek vállalják, hogy sikereiket „elhelyezik” a virtuális erőműben, a jó gyakorlataikat megosztják másokkal és népszerűsítik a kezdeményezést – mondta elöljáróban dr. Nyiri Beáta. Hozzátette: – Az Egri Törvényszék az elmúlt pár évben a beruházásaival, az energiatudatosságával az energiafogyasztását közel egymillió kilowattórával csökkentette. Az Országos Bírósági Hivatal programjainak és saját forrásainak köszönhetően számos fejlesztést valósított meg a műemlék környezetben lévő épület teljes körű rekonstrukciója során.
A Törvényházban csúcsteljesítményű polikristályos napelemrendszert építettek ki öt inverter és 154 napelemtábla felhasználásával. Hőszivattyús hűtő-, fűtőberendezéssel korszerűsítették az irodák és a tárgyalótermek, kondenzációs kazánnal a közlekedők és mosdók fűtését. A hőszigetelést a börtönudvar felőli homlokzatnál kőzetgyapottal, a díszes kváderes utcai és udvari homlokzatok belső oldali hőszigetelését páraáteresztő anyaggal, a régi poroszsüveges boltozatokét üveggyapottal oldották meg.
– Mindezek az energetikai hatékonyságot növelő és ezáltal a szén-dioxid-kibocsátást csökkentő projektjeink voltak – sorolta az elnök asszony. – Arra törekszünk, hogy a környezetvédelemmel összefüggő társadalmi feladataink megvalósításával védjük a környezetet, növeljük dolgozóink környezettudatosságát, csökkentsük az ökológiai lábnyomot.
Gondoltak a járásbíróságok épületeinek energiahatékonyabbá tételére is.
– A gyöngyösiben modern kondenzációs kazánra cseréltettük az elavult fűtővíz-előállító berendezéseket – folytatta a megyei bírói szervezet vezetője. – LED-izzókat szereltettünk fel ugyanott és a Füzesabonyi Járásbíróságon. Minden bíróságunkon bevezettük a szelektív hulladékgyűjtést, s szürke vizet használunk a toalettekben. Ez összegyűjtött esővíz, amivel a vízfogyasztást mérsékeltük.
Dr. Nyiri Beáta arról is szólt, hogy a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit (MI6) Kft. 2011 óta a hazai zöldgazdasági szakmapolitika meghatározó szereplője. Az általa létrehozott Virtuális Erőmű Program a legzöldebb hazai „erőmű”. A legjobb uniós energiahatékonysági programok közé választott fenntarthatósági kezdeményezés célja, hogy pályázatai révén a legkiemelkedőbb energiamegtakarítási elképzeléseket összegyűjtse, a jó példákat bemutassa.
Áder János államfő az ENSZ-klímacsúcs résztvevőinek is figyelmébe ajánlotta Magyarország tíz éve indult Virtuális Erőmű Programját, melynek lényege szerint az a legolcsóbb energia, amelyet meg sem termelünk.