elismerés

2019.12.18. 13:40

Újra a legkedveltebb borvidéki település lett Aldebrő

A magyar bor napja alkalmából megrendezett Koccintásverseny eredményhirdetését a Termelői Közösségek Napján, december 6-án tartották az Agrárminisztériumban. Az idei év legkedveltebb borvidéki településének az Egri borvidékről Aldebrő bizonyult. A község 2017 és 2018 után immár harmadszor nyerte el a díjat.

Sike Sándor

Wingendorf János polgármester (középen) és Milibákné Rémik Zsuzsanna, a Német Nemzetiségi Önkormányzat alelnöke az elismeréssel

Forrás: beküldött

Az Agrárminisztériumban december elején harmadszor vehette át a Magyarország Legkedveltebb Borvidéki Településéért járó oklevelet és serleget Tarpataki Tamás agrárpiacért felelős helyettes államtitkártól a község polgármestere, Wingendorf János és a Német Nemzetiségi Önkormányzat néhány tagja. Az eseményen megyénkből elismerő oklevélben részesült még Szarvaskő önkormányzata is.

Ott találkozzanak, ahol a bor megszületik

Az agrárminisztériumi díjátadón a szervezők arról tájékoztatták a résztvevőket, hogy a 2011-ben indult magyar bor napja és a Koccintásverseny több nemes célt is szolgál: a résztvevők ott találkozzanak egymással, ahol a bor megszületik, új kapcsolatokat alakítsanak ki, új élményekkel és ízekkel ismerkedjenek. Elhangzott, hogy idén is sokan koccintottak szerte az országban. A Koccintás élményét már több éve nem csak a borvidéki települések élvezhetik, hiszen vannak máshol is lelkes, borbarát falvak, városok, ahol összejönnek az emberek a magyar bor napján a közös koccintásra.

Sok település kapott díjat Enyingtől Zalakarosig

Ami pedig az idei esztendő most kihirdetett eredményeit illeti, a legjobb első koccintó településnek járó oklevelet Enying vehette át, míg a Borbarát Település címet Adony érdemelte ki. Borvidéki elismerésben a Balatonfüred-Csopaki borvidékről Csopak, a tokajiról Erdőbénye, az Etyek-Budai borvidékről Etyek, a tolnairól Gyönk, a kunságiról Kecskemét, a pécsiről Kisjakabfalva, a Móri borvidékről pedig Mór, míg a zalairól Zalakaros részesült.

Wingendorf János polgármester (középen) és Milibákné Rémik Zsuzsanna, a Német Nemzetiségi Önkormányzat alelnöke az elismeréssel Fotó: beküldött

Az aldebrőiek ismétlődő sikeréről a Heol megkérdezett néhány falubelit. Seszták Ernőné arról beszélt, hogy a Koccintás szerves része a község legjelentősebb rendezvényének, a Derelye Fesztiválnak. Ennek a programnak a hagyományok átörökítése, ápolása a célja. Arra évek óta nagyon sok helybeli és máshonnan érkező vendég jön össze. Az eseményen a debrői gazdák kínálgatják a finomabbnál finomabb hárslevelű boraikat. Ezzel nem csak népszerűsítik saját terméküket, de a vendégek el is viszik a debrői ital hírét szerte az országba. A harmadszor elnyert cím titkát Seszták Ernőné a kiváló nedűkben és a nagyon jó programszervezésben látja.

Büszkék rá, hogy jó hírét viszik szülőfalujuknak

Milibák Ákos arra a kérdésünkre, hogy mit jelent számára ez az esemény és eredmény, azt mondta: zene volt füleinek, mikor a debrői hárslevelűvel koccintottak az igen nívós rendezvényen.

– Büszke vagyok rá, hogy a szülőfalum hírnevét öregbíti az idén újra elhozott Magyarország Legkedveltebb Borvidéki Települése díj – tette hozzá.

– Hogy mit jelent nekem a Koccintás? Az elődök több mint kétszázötven éves munkájának a tiszteletét, a sváb hagyományok folytatását, a magyar bor értékének elfogadtatását, s nemkülönben a családi hagyományok továbbvitelét. Olyan ez a rendezvény számomra, mint egy őszinte tekintettel megtett kézfogás – mondta Elekes Csaba.

Aldebrői koccintás kerepesi szemmel

Springer Friedrich a kerepesi Német Önkormányzat képviseletében a Heolnak azt mondta: először négy éve vendégeskedtek a Tarna menti településen, amikor ott megszervezték a Magyar Bor és Pezsgő Napját. Úgy vélte, nélkülük talán már a többi koccintásra sor sem kerülhetett volna az Egri borvidék legkedveltebb borvidéki településén. Mindig otthon érezték magukat a vendégszerető Aldebrőn. Az évről évre megtartott eseményen táncukkal, énekükkel is bemutatkozhattak, saját ízeiket kínálták Aldebrő Német Nemzetiségi Önkormányzatának és a polgármester meghívásának köszönhetően. Springer Friedrich azt az élményét is megosztotta, hazatérve, Kerepesen nem hitték el neki, hogy a debrői svábok nem főzik, hanem sütik a derelyét. Később persze a hitetlenek maguk is megkóstolhatták ezt a finomságot, debrői borokkal.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában