Interjú

2021.12.30. 06:55

Novák Katalin is kitüntette a pétervásárai óvoda és bölcsőde vezetőjét

Első alkalommal vehette át az újonnan alapított Bölcsődékért díjat Szurominé Balogh Mónika, a pétervásárai óvoda és bölcsőde intézményvezetője Novák Katalin családokért felelős minisztertől. Az elismerés mögött évtizedek elkötelezett, alázatos munkája áll.

Barta Katalin

Szurominé Balogh Mónika szakmája legnagyobb elismerését vehette át a napokban Fotó: Berán Dániel/Heves Megyei Hírlap

Fotó: Berán Dániel


– Melyek az első meghatározó élményei, amelyek a választott hivatásához kötik? 
– Az egri Gárdonyi Géza Gimnáziumban szereztem az érettségi mellett óvónői szakképesítést, s ezután nem sokkal később a legendás Egri Dohánygyár óvodájában kezdtem el dolgozni. Minden adott volt akkor a színvonalas munkához. Annak idején a vezetőm, Radocsai Katalin csodálatos, empatikus szakemberként irányította a megyeszékhely egyik legjobb intézményét. A családi motiváció is e terület felé terelt. A húgom kiváló egri középiskolai tanár, anyukánk sok évtizeden át a gyermekek élelmezésével foglalatoskodott. Ezután kis kitérő következett. Az akkori férjem Kölnben kapott állásajánlatot, ezért egy ideig ott éltünk. Amikor visszaköltöztünk Egerbe, a Kossuth Zsuzsa Egészségügyi Szakközépiskolában szereztem OKJ-s csecsemő- és kisgyermekgondozó képesítést, ahol igazán elhivatott pedagógusok tanítottak engem a szakmára. Később a Cecey Éva Bölcsődében gyermekgondozóként dolgoztam, Juhász Attiláné kiváló vezetővel. Ekkor már bizonyosan tudtam, hogy ez a hivatásom. A gyermekek önzetlen szeretete, tisztasága, szépsége elvarázsolt, s ez mai napig így van.

 – Az ezt követő évek a munka mellett tanulással teltek. Hogyan emlékszik vissza erre az időszakra? 
– Két esztendő eltelte után neveztek ki bölcsődevezetőnek. Ez újabb kihívást jelentett nekem. Nehéz, sokrétű feladat volt, sok mindent meg kellett tanulnom, ami a vezetői feladatokhoz elengedhetetlen volt. Két évig irányítottam az intézményt, majd sikeresen megpályáztam a Módszertani Bölcsőde bölcsődevezetői státuszát. Újabb csapat, újabb kollektíva, újabb feladatok! Ez az intézmény regionális módszertani feladatokat is ellátott három megyében. Nagyon izgalmas feladat volt. Sokat tapasztaltam, miközben az egri főiskola csecsemő- és kisgyermeknevelő szakán képeztem magam tovább. Máig vallom, hogy a legkisebbekhez kell a legtöbb tudás. Rá néhány évre, 2009-ben a Bölcsődei Igazgatóság intézményvezetői állására pályáztam, s bizalmat kaptam annak a vezetésére, öt esztendőre. 

 

Ami a Bölcsődékért díj mögött van

A magas állami kitüntetést a bölcsődei ellátás elkötelezett szakembereként kapta. Eddigi szakmai pályafutása alatt munkájának fókuszában folyamatosan a családok és a gyermekek álltak, s állnak ma is. Intézményvezetőként elkötelezetten tesz a gyermekek jóllétéért, a szülői kompetencia erősítéséért. Számos szakmai anyag kidolgozásában vett részt. Szakértőként több bölcsőde létrejöttében közreműködött, szakmai vezetőként jelentős szerepet vállalt az EMMIKE munkahelyi bölcsőde elindításában, a csoportok élettel való megtöltésében. Embersége, elhivatottsága és a szakma iránt érzett alázata követendő példa mindazok számára, akik a kisgyermekek ellátását hivatásuknak tekintik.

 

– Az egri főiskolán ekkor kapcsolódott be a gyakorlati képzés kidolgozásába. Ez a megoldás valójában mit jelentett a szakmának? 
– Az egri intézmények terephelyei voltak a képzésnek már a kezdetektől. Büszke vagyok arra, hogy 2018-ban Eger városa, az Eszterházy Károly Főiskola és az akkori Bölcsődei Igazgatóság háromoldalú megállapodást kötött, ami szerint minden esztendőben négy kisgyermekeket nevelő ingyenesen tanulhat a főiskolán. Itt hadd említsem meg két kiváló mentorom, barátom nevét, akiktől rengeteg emberi és szakmai segítséget kaptam. Ők dr. Estefánné dr. Varga Magdolna és dr. Dávid Mária. Az intézmények a gyakorlati terephelyet, a szakmai hátteret biztosították a hallgatóknak. Óriási lehetőség volt ez a kollégáknak, és egyedülálló kezdeményezés az egész országban. Ennek értékét 2016-tól a pedagógus-életpályamodellbe belépve érezhették meg igazából a kisgyermeknevelők. Anyagi és erkölcsi elismerés járt a változással. Mesterdiplomát 2014 nyarán szereztem. Később, kiemelt kormányzati projekt koordinátoraként Heves, Nógrád, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyék bölcsődéi, mini- és családi bölcsődéinek szakmai felügyeletével bíztak meg. Közben az Eszterházy Károly Egyetem csecsemő- és kisgyermeknevelő szakán mesteroktatóként dolgoztam. 

– Évek óta segíti a Magyar Bölcsődék Egyesületének munkáját. Milyennek ítéli meg jelenleg a szakma helyzetét?
 – Soha ennyi támogatás, megbecsülés nem járt a bölcsődéknek, s az ott dolgozóknak. Boldog vagyok, hogy rengeteg településen épült és épül most is bölcsőde, mert tapasztalatból tudom, hogy a kollégáim kitűnő munkát végeznek, s a szülők mennyire hálásak a gyermekeik biztonságos gondozásáért. A hátrányosabb helyzetű helységekben az esélyteremtésben és a hátrány kompenzációjában is hatalmas szerepük van ezeknek az intézményeknek. A kormányzati támogatással most épült, a s a jövőre átadandó bölcsődékre mindenütt óriási az igény. Ezt látom szakértőként. – Két éve kapott felkérést a Pétervásárai Napköziotthonos Óvoda és Bölcsőde, valamint a váraszói tagóvoda vezetésére. Hogyan érzi magát az új feladatkörben? – Azt tartom, hogy minden kisgyermek egy csoda, bárhol él is a világban. Számomra aligha létezik nagyobb boldogság, mint velük tölteni az időt, s látni a fejlődésüket. Ehhez persze a szülők bizalma is szükséges, hiszen a legdrágább kincseiket bízzák ránk. Ebben a szakmában ezt tapasztaltam mindenhol. Egerben, Pétervásárán, s egy éve az EMMIKE Családbarát Munkahelyi Bölcsőde szakmai vezetőjeként is. 

– Két, immár felnőtt gyermek édesanyja. Mesélne róluk?
– Nagyon büszke vagyok rájuk! A huszonöt éves fiam az édesapjával visz sikeres vállalkozást, a nővére gyermekklinikai szakpszichológus. Amikor együtt a család és rájuk nézek, sokszor eszembe jut, hogy ennyi munka, vállalás és tanulás pozitív példát állított gyermekeim elé. Kiválóan megállják a helyüket a világban. Abban bízom, hogy előbb-utóbb az unokáimat is szerető gondoskodással vehetem körbe.
 

Hivatása minden területét ismeri a kitüntetett szakember

Szakmai tanulmányainak állomásai: 1984–1988: Gárdonyi Géza Gimnázium, Eger, óvónő­képzés 2004–2006: Kossuth ­Zsuzsa Egészségügyi Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, csecsemő- és kisgyermekgondozó, OKJ-képzés, Eger 2010–2012: Eszterházy Károly Főiskola, csecsemő- és kisgyermeknevelő BA, Eger. A diplomamunkájának a címe: Az óvodai integráció megvalósulása a család és a bölcsőde tükrében 2013: Családi napközi működtetésére felkészítő tanfolyam (tanúsítvány). 2012–2014: Eszterházy Károly Főiskola, Neveléstudomány MA, Eger, kora gyermekkor pedagógiája szakirány. A diplomamunka címe: A gyermekfelügyelettől a professzionális ellátási formáig. 2014–2016: Eszterházy Károly Főiskola, gyakorlatvezető mentorpedagógus az iskoláskor előtti nevelés és gondozás intézményeiben szakterületen, Eger

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában