Elöregedés

2022.07.26. 14:00

Százötven tanárt és óvónőt keresnek Heves megyében

Heves megyében is elöregszik a pedagógus társadalom, hiányoznak a negyven év alattiak.

Tóth Balázs

Illusztráció

Az elmúlt hetekben folyamatosan hirdettek meg állásokat az önkormányzatok, a tankerületek, s más állami és egyházi fenntartók is, amelyekben óvónőket, óvodavezetőket, tanítókat és tanárokat kerestek az oktatási-nevelési intézményekbe.

Július 20-án a közigazgatási álláslehetőségeket hirdető portálon megyénkben negyvenkilenc általános iskolai és középiskolai tanári állást hirdettek az állami fenntartású iskolák, s ugyanők még negyven tanítót is szívesen fölvettek volna. A Heves Megyei Szakképzési Centrum ezen kívül saját honlapján hat tanárt keresett. Az önkormányzatok fenntartásában lévő óvodákba 56 óvodapedagógust, közük néhány vezető óvónőt is kerestek. Szakok szerint változatos a kép, a testnevelőktől a humán- és a természettudományos tárgyakat oktatókon és a nyelvtanárokon át a kollégiumi nevelőtanárokig terjedt a skála. Az állami intézményeken túl az Egri Főegyházmegye is jelentős fenntartó Hevesben, az iskoláikba, óvodáikba tizenhat tanárt, kilenc tanítót és egy óvodapedagógust kerestek.

Heves megye a régió másik két megyéjéhez képest még viszonylag jól áll a tanári álláshirdetésekben, országosan azonban közepesnek mondható a keresett pedagógusok száma.

A Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézete által közreadott A közoktatás indikátorrendszere 2021 című tanulmány szerint az elmúlt években egyre gyakrabban kerestek pedagógusokat az oktatási intézmények. Míg 2010-ben megyénkben 22 óvónőt, húsz általános iskolai tanárt kerestek, a középfokú oktatásban pedig kilenc gimnáziumi tanári állás volt üres, az érettségit nem adó szakképzésben 18, az érettségit is adó szakképzésben pedig 27 hely volt betöltetlen, addig 2019-ig egyre több pedagógust tudtak volna fölvenni az intézmények, s a helyek száma kicsit csökkent 2020-ra. Akkor 141 óvónőt (a megyei óvónők számának 6,57 százalékát) keresték a fenntartók, általános iskolákban 166 tanári állás volt üres (a helyek 3,9 százaléka), gimnáziumban pedig nem volt felvétel. Egy évvel korábbról vannak adatok a szakképzésre vonatkozóan, érettségit nem adó képzések esetében 512 tanári állás volt üres a megyében (a tanárlétszámhoz képest ez 14,22 százalék), érettségit nem adóknál 589 volt ez a szám (13,41 százalék), de voltak az előzővel átfedések. Ekkor még a gimnáziumokban is 84 pedagógus álláshely volt üresen.

A tanulmány szerint 2010 és 2019 között átlagosan egyre idősebb pedagógusokat foglalkoztatott a közoktatási rendszer. A vizsgált időszakban a 30 évesnél fiatalabb tanárok aránya, 8-ról 7 százalékra csökkent, a 30–39 éves korcsoport aránya pedig rendkívül nagy mértékben, 10 százalékponttal, 26-ról 16 százalékra esett vissza. Heves megyében az országoshoz hasonlóan alakult a korfa, bár az óvodákban kissé emelkedett a 40 év alattiak száma, de az ötven, sőt, hatvan feletti korosztály is gyarapodott. Az általános iskolákban a pedagógusok fele elmúlt ötven éves, további 29 százalék pedig negyven és ötven év közötti. Hasonlóak az arányok a gimnáziumi oktatók esetében, de leginkább a szakképzésben tanítók korfája öregedett el, valószínűleg a szakoktatók miatt, itt már minden negyedik-ötödik pedagógus elmúlt hatvan esztendős, további 38 százalék pedig legalább ötven éves. A negyven év alattiak az egyes iskolatípusokban a pedagógusok 11-22 százalékát teszik ki.

A tanulmány megvizsgálta a munkaerő-forgalmat is, amely egyre erősödött az utóbbi években, az iskolákban meg kétszereződött-háromszorozódott (míg 2010-ben a tanárok két és fél-öt százaléka váltott iskolát, ez 4-9 százalékra emelkedett), az óvodák esetében megtizenkétszereződött (6,35 százalékra nőtt) Heves megyében. A belépő tanárok arányának növekedésével szemben a pályakezdők aránya 2010 és 2019/2020 között csak csekély mértékben nőtt. A kutatás szerint a pályakezdők Heves megyében is egy százalék körüli aránya nem elég ahhoz, hogy pótolja a nyugdíjba vonuló pedagógusokat, és hosszú távon is biztosítsa az utánpótlást. Ez az arány akkor sem lenne elég, ha a tanárok kormegoszlása egyenletes lenne, de nem az. A pályakezdők aránya az óvodákban volt a legmagasabb Hevesben, 2,23 százalék, ami magasabb az országos átlagnál. Az iskolákban 1-1,3 százaléknyi volt 2020-ban a pályakezdő pedagógus Hevesben, ami több esetben kissé kedvezőbb a 2010-es aránynál.

A nyugdíjas tanárok aránya 2010 és 2013 között az összes közoktatási intézményben átlagosan 1,5 százalékról 0,5 százalékra csökkent a szabályozási változások következtében, majd kismértékben nőni kezdett, fél százalékról egy százalékra 2019-ig. Megyénkben az országos átlagnál kevesebb nyugdíjast foglalkoztatnak a fenntartók, az óvodákban, általános iskolákban egy százaléknyi, a gimnáziumokban másfél százaléknyi, a szakképzésben 2,5-3,6 százaléknyi nyugdíjkorhatárt elért tanárt alkalmaznak. A gimnáziumokban, szakiskolákban csökkent az arányuk, a többi oktatási intézményben emelkedett.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában