Fedél nélküliek vagy csavargók?

2024.07.14. 06:55

A hajléktalanok száma egy kézen megszámolható Gyöngyösön

A lakosság a városban időző csavargókat tévesen gondolja hajléktalannak, mert a gyakran bedrogozott vagy ittas egyéneknek van bejelentett lakcímük, mondják a gyöngyösi szakemberek.

Szabó István

A lakosság a városban időző csavargókat tévesen gondolja hajléktalannak (Illusztráció)

Forrás: Shutterstock

Portálunkon tavaly írtunk arról, hogy Gyöngyösön 2023. tavaszán tömegesen jelentek többnyire nem is gyöngyösi, sőt más megyéből érkezett erőszakosan vagy kevésbé erőszakosan kéregetők, legtöbb esetben vélhetően droghasználók, akik ellepték a közterületeket, gyakran bódult vagy ittas állapotban voltak. A közvélekedésben hajléktalanoknak titulált emberek a viselkedésükkel ellenérzést és megbotránkozást keltettek a lakosság körében.

Hiesz György polgármester akkor elmondta, hogy ezek az egyének sok problémát okoztak részben a nagyáruházak környékén, részben nagyforgalmú helyeken is, mint például a autóbusz-pályaudvar. Mint mondta, a városvezetés ezért gyosított ütemben megerősítette a városrendészetet. 2023-ban júniusban pedig elindult a rendőrség, a városrendészet és a polgárőrség részvételével a zéró toleranciát meghirdető közbiztonsági akcióterv a lakosság szubjektív biztonságérzetének növelése és a jogellenes cselekmények visszaszorítása érdekében. Egy év elteltével érdeklődtünk, változott-e a helyzet. Ferenczy Dániel, a gyöngyösi városrendészet igazgatója elmondta, hogy a hajléktalanok száma 2023-hoz képest radikálisan csökkent, de mindenekelőtt azt hangsúlyozta, hogy tisztázni kell, ki is valójában a hajléktalan.

– A klasszikus értelemben vett hajléktalanokat – tehát a fedél nélküli embereket – most egy kezemen meg tudnám számolni. Viszont azt ki kell emelni, hogy a lakossági értelmezésben hajléktalannak gondolt személyek – például bódult állapotban padon fekvő ismeretlenek – egyébként legtöbbször lakcímkártyával rendelkeznek, csak nem a településen élnek, hanem megjelentek itt innen-onnan. A lakosok tehát a hajléktalan szót gyakran összemossák – bátran nevezhetjük így – a csavargó kifejezéssel. Az ilyen, lakcímkártyával rendelkezők többnyire környékbeliek, de vannak köztük, akik nem is Heves vármegyeiek. Nógrád, Pest, vagy éppen Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében van bejelentett lakcímük. A megjelenésük összeköthető Gyöngyös vasúti megközelíthetőségével.

A városrendész kollégáim kérdéseire általában azt mondják, hogy vonaton bliccelték el az utat idáig. Igazából ésszerű válaszaik nincsenek arra, hogy miért jöttek ide. Kvázi, kikötöttek itt. Így a mi részünkről is csak feltételezések vannak, miért célterület számukra Gyöngyös. Ha végignézünk a vasútvonalakon Gyöngyöstől Vámosgyörkön át a többi környező állomásig, akkor azokon a Gyöngyösön is megforduló személyekkel rendre lehet találkozni. Ezt onnan tudom, hogy ezekről a településekről több visszajelzés érkezett: náluk azok jelentek meg, akiket kiszorítottunk Gyöngyösről. Tengnek-lengnek egyik helységből a másikba. Valamiért elhagyták a bejelentett lakcímüket, és hol egyik, hol másik településen próbálnak apróbb, alkalomszerű lopásokat elkövetni, s abból kábítószert, alkoholt fogyasztani. Klasszikusan csavargóknak mondhatóak – magyarázta Ferenczy Dániel.

A rendészeti igazgató elmondta, hogy egy esetben például a drónjuk fedezte fel a Sár-hegy aljában azt az összerakott bunkerszerű építményt, amelyet jól láthatóan lakhatási céllal rakott össze egy feltehetően hajléktalan vagy csavargó. Az illetőt már nem találták ott, de berendezés életvitelszerű külterületi tartózkodásra utalt. A városrendészeti protokoll egyébként ezen emberek esetében is az, hogy ha jogszabálysértő tényt állapít meg a járőr, akkor köteles intézkedni, tette hozzá Ferenczy Dániel

– A hajléktalanok, illetve a csavargók jogsértései közül a legjellemzőbbek a szemetelés, a közterületen történő szeszesital fogyasztás, illetve a szükségük elvégzése. Az adott szituáció határozza meg, bírságot vagy feljelentést alkalmaz a kollégám. Azt tudni kell, hogy 2023-tól kezdve 65 ezer forintig a helyszínen bírságolhatóak a szabálysértés elkövetői, kollégáimnak gyakran meg kell tenni ezt. Összességében azt mondhatom, hogy ha tavaly nem lépjük meg a zéró toleranciát meghirdető közbiztonsági akcióterv elindítását, akkor ma sokkal rendezetlenebb viszonyok közé tudnánk kimenni a városba. Jelentősen javult a helyzet, elég csak megnézni a nagyobb bevásárlóközpontok környékét, onnan gyakorlatilag kikoptak ezek az egyének. Köszönhető ez annak is, hogy a lakosság mindig nagy bizalommal fordul hozzánk, mi pedig minden jelzésükre azonnal reagálunk – részletezte Ferenczy Dániel.

Gyöngyösön valóban egy kézen megszámolhatók az igazi hajléktalanok, erősítette meg Őszi Benjámin, a gyöngyösi Kistérségi Humán Szolgáltató Központ hajléktalanok gondozóházának vezetője. Mint mondta, akikről tudják, hogy lakhatási problémájuk van, azok benn vannak a gondozóházban.

– Azok a renitensek, akik közterületeken, boltoknál koldulnak, nem hajléktalanok. A Durándában, a Harmadosztályon és egyéb peremrészeken laknak a városban, és kifejezetten azért vannak ezeknél a helyeknél, hogy pénzt szerezzenek drogra. Vannak köztük, akik nem is idevalósiak, a környező településekről jönnek ide. Most már sokkal kevésbé jellemző a jelenlétük a boltoknál. A parkokban, eldugott helyeken még hódolnak a szenvedélyüknek. Ami a hajléktalanokat illeti, persze nálunk is megvan az a 4-5 renitens ember. Amikor beköszönt a jó idő, napközben kint vannak a városban, üvegeznek, alkoholizálnak. Főleg most, hogy bejött az ép italos csomagolások 50 forintos visszaváltási lehetősége. Ez állandó pénzforrás számukra az alkoholra. Adott esetben ittas állapotban vannak, de éjszakára bejönnek hozzánk. Egyébként ritka, hogy a hajléktalanjaink a közterületeken vannak, elég szigorúan fogjuk őket.

Követelmény, hogy együttműködjenek a szociális munkással. Regisztráljuk őket az álláskeresők közé a munkaügyre, azon vagyunk, hogy dolgozzanak. Aki függőségben szenved, azt átküldjük a szenvedélybeteg-ellátásba. Nem hagyjuk, hogy csak úgy tengjen-lengjen valaki a szállónkon. Fontos tudni ezzel kapcsolatban, hogy amíg korábban az addikció volt a tünete a hajléktalanságnak, ez mára megfordult. Most már inkább a hajléktalanság egy tünet, amit a szer-, illetve az alkoholfüggőség, a kezeletlen pszichiátriai betegségek okoznak. Az utóbbi években az is egyértelmű lett, hogy a függőséggel küzdők, sajnos, egyre fiatalabbak. Míg 10 évvel ezelőtt 30-40 év volt az átlagéletkor, most a negyven férőhelyen több mint 10-en 30 évnél fiatalabbak. A másik végletet az öregek jelentik. A középkorú réteg eltűnőben van, és gyakorlatilag a nagyon idősek mellett a nagyon fiatalok száma magas. Szomorú tény, hogy a nők esetében is egyre gyakrabban ez a helyzet, ami eddig megint csak nem volt jellemző – foglalta össze Őszi Benjámin.

A hajléktalanok gondozóházának vezetője a jelenlegi hőségriadó kapcsán kiemelte: sok helyen tévesen jelennek meg információk arról, mit is jelent a vörös kód.

– Ez nem azt jelenti, hogy ha becsönget bármilyen szociális intézménybe egy hajléktalan, akkor ott kötelesek beengedni. Ez kifejezetten annyit jelent, hogy a regionális diszpécserszolgálat jelzésére vagyunk kötelesek reagálni és fogadni. Ez is elsősorban a hajléktalanokat fogadó intézményeket érinti. Nem igaz, hogy minden szociális intézménynek kötelessége fogadni őket. Együttműködési kötelezettségünk van a diszpécserszolgálattal. Hűtött vízzel fogadjuk a bajban lévőt a nappali melegedőben, az éjjeli menedékhelyen. Tudni kell azonban azt is, hogy teljesen telt a gondozóházunk, 1-3 fő szokott lenni férőhelyen felül, őket is próbáljuk továbbirányítani. Aki Gyöngyös közterületein tartózkodik, de nem ide tartozik, azokat átirányítjuk a területileg illetékes szállóra, de előfordul, hogy nem hajlandó elmenni, illetve az illetékes gondozóház nem fogadja – foglalta össze Őszi Benjámin. 

 

 







 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában