Ellenőrizni kell

2024.07.25. 06:55

Meglepődhetnek a vállalkozók a kéményseprés díján

Egri olvasónk döbbenten tapasztalta, hogy mivel egyéni vállalkozó, ezért fizetnie kell a kéményseprésért. Sokan, főként kezdő vállalkozók meglepődhetnek a díjazáson, pedig ez évek óta így van.

Heol.hu

Meglepetésként érte egri olvasónkat, hogy több mint 20 ezer forintjába került a kéményseprés. Az egri nő ugyanis egyéni vállalkozó, emiatt kellett fizetnie az ellenőrzésért. Ez egyébként évek óta így van, de azokat, akik nemrég vállalkozók, és csak mostanában esedékes nekik az ellenőrzés, meglepetésként érheti a fizetési kötelezettség, hiszen ők az ingyenes ellenőrzést szokták meg korábban.

The,Man,On,The,Roof,Cleans,Opened,Fireplace,Chimney,.
Kéménytüzekhez is siettek a tűzoltók
Meglepődhetnek a vállalkozók a kéményseprés díján (Illusztráció)
Forrás: Shutterstock

„A kémények ellenőrzését és tisztítását magánszemélyeknek ingyen végzik a katasztrófavédelem kéményseprői, azonban a családi házakban élőknek időpontot kell foglalniuk. A társasházban élőknek nem kell időpontot egyeztetniük, a társasházakba a kéményseprők automatikusan érkeznek a sormunkaterv szerint. Azon családi házak kéményeinek ellenőrzését, ahová gazdálkodó szervezet van bejegyezve, nem a katasztrófavédelem kéményseprői, hanem az adott településen szolgáltatást vállaló kéményseprőcégek végzik megrendelésre” – olvasható a Katasztrófavédelem honlapján. A Heves vármegyei idei sormunkaterv szintén fellelhető a honlapon.

A katasztrófavédelem tájékoztatója szerint a gazdálkodó szervezetek – egyéni vagy társas vállalkozás – tulajdonformától, mérettől és tevékenységi körtől függetlenül kötelesek a székhelyként, telephelyként, vagy fióktelephelyként bejegyzett ingatlan égéstermék-elvezetőjét ellenőriztetni, szükség szerint tisztíttatni.

„Jelenleg minden vármegyében van legalább egy kéményseprőipari szolgáltató, így ezt a munkát tőlük kell megrendelni, az ingatlanban működő tüzelő- és fűtőberendezés típusától függő gyakorisággal: gázüzemű és zárt égésterű eszközök esetén kétévente, minden egyéb fűtőberendezés esetében évente. Ahol egy vármegyében több szolgáltató tevékenykedik, ott az eddigi kéményseprőkörzet szerinti felosztásban látják el az egyes településeket. Az erről szóló országos nyilvántartás a BM OKF honlapján elérhető: Kéményseprőipari tevékenységet ellátók országos nyilvántartása. 

Speciális helyzetben azok a gazdálkodó szervezetek vannak, amelyek nem egy önálló ingatlanban működnek, hanem olyan társasházban vagy lakásszövetkezeti lakóépületben, ahol a kémény osztatlan közös tulajdonban van. (Kéményseprési ügyekben a társasházak speciális helyzetben vannak) 

Ezekben az úgynevezett önálló rendeltetési egységekben vagy albetétekben az ellenőrzést a tervezett sormunka keretén belül – külön megrendelés nélkül – a katasztrófavédelem végzi, de a tevékenységért költségtérítést kell fizetni, amelynek mértéke az elvégzett kéményseprőipari tevékenység költségének az érintett ingatlanra jutó arányos része. A költségtérítés az egyedi égéstermék-elvezető esetében kürtőnként értendő, míg a gyűjtő jellegű égéstermék-elvezetőknél a bekötések számától függően, arányosan kerül kiszámításra. A katasztrófavédelem a kéményseprőipari tevékenységet közfeladatként látja el, ezért a számlán szereplő összegnek nincs általános forgalmi adótartama, a fizetést átutalással kell rendezni” – olvasható a részletekről.

A sormunkán felüli – egy-egy kémény használatbavételével, műszaki felülvizsgálatával kapcsolatos – kéményseprői tevékenységet abban az esetben, ha a gazdálkodó szervezet önálló ingatlanban működik, a nyilvántartásba vett kéményseprőipari szolgáltató, ha az ingatlan társasház, vagy lakószövetkezet része, akkor közfeladatként a katasztrófavédelem kéményseprőipari szerve végzi, költségtérítés ellenében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában