3 órája
A gyermekbántalmazás jelentésének mulasztása komoly következményekkel jár
A gyermekvédelmet, gyermekjóléti szolgáltatásokat érintő jogszabály-módosításokról tartottak szakmaközi megbeszélést Egerben. A gyermekbántalmazást, az elhanyagolás súlyos eseteit jelentenie kell a jelzőrendszer tagjainak, mulasztásuk esetén szabadságvesztést is kaphatnak.
A Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság Család- és Gyermekjóléti Központ Belvárosi Alapszolgáltatási Csoportja és Felsővárosi Alapszolgáltatási Csoportja szakmaközi megbeszélést tartott szerdán az Egri Civil Közösségek Házában az egri veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszerének tagjai számára. A gyermekbántalmazás, pontosabban a kiemelt veszélyeztetés jelentésével kapcsolatban ugyanis idén változások történtek.
Perczéné Bocsi Orsolya, a központ igazgatója portálunknak elmondta, a központnak és az alapszolgáltatási csoportok feladata működtetni a jelzőrendszert (többek között: iskolák, óvodák, bölcsődék, védőnők) települési és járási szinten.
– Folyamatosan nyomon kell követnünk a jogszabályváltozásokat. Most szeptember elsejétől módosítások álltak be a működéssel kapcsolatban, sokkal szigorúbban veszik a jelzési- és együttműködési kötelezettség betartását. Büntetőjogi és munkahelyi felelősségrevonást is eredményez a gyámhivatal indítványozása nyomán ha a jelzőrendszer egy tagja nem tesz eleget kötelezettségeinek a kiemelten veszélyeztető kategóriák észlelése esetén. Két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető – mondta. Hozzátette, nagy a nyomás a tagokon, intézményeken, megnövekedtek a jelzésszámok. A megbeszélés célja éppen ezért az, hogy tisztázzák a kérdéseket, súlyozni, kategorizálni tudják a tagok az eseteket. Hozzátette, az állampolgárok is megtehetik akár anonimizálva is a jelzést a gyermek lakóhelye szerinti gyermekjóléti szolgáltatónak, ha kiemelt veszélyeztetésről van tudomásuk. Elmondta, igyekeznek segíteni egy kiadvánnyal a jelzőrendszeri tagokat abban, hogy a hibalehetőségeket kizáróan megállapíthassák, mivel állnak szemben.
Az eseményen dr. Csongor Péter a Heves Vármegyei Kormányhivatal Egri Járási Hivatala Gyámügyi Osztály vezetője, aki a gyermekvédelmet, gyermekjóléti szolgáltatásokat érintő jogszabály-módosításokról tartott tájékoztatást. Az eseményen elhangzott, négy kiemelt veszélyeztetési kategóriában 3 napon belül jelzést kell tennie a jelzőrendszeri tagoknak, ennek elmulasztása esetén ugyanis felelősségre vonják őket. Ez a gyermek ellen elkövetett szexuális abúzus, a gyermekbántalmazás, a gyermek öngyilkossági kísérlete, illetve a gyermek elhanyagolásának estei.
Dr. Csongor Péter elmondta, a BM rendelet tisztáz jó néhány kérdést: eszerint az észlelés napja az első nap, ezen felül még két nap áll rendelkezésre a jelzésre. Elmondta, a szexuális abúzus felmerülésének esetében a három napos jelzési kötelezettség él a következő körülmények között: a gyermek testnyílásának nem baleseti eredetű külső behatás okozta sérülése, 14 életévét be nem töltött gyermek várandóssága illetve várandósság esetén, ha a fogantatás a 14 év betöltése előtt történt, illetve akkor, ha a gyermek vagy közeli hozzátartozó számol be a bekövetkezett szexuális abúzusról.
– A gyermek fizikai bántalmazása esetében például akkor, ha a gyermeken nem balesetből származó külsérelmi nyom található, illetve az érintettek által elmondottakkal nem összeegyeztethető a külsérelmi nyom – mondta. Hozzátette, nem csupán ez a körülményt rögzíti a jogszabály, hanem árnyalja is az eseteket, például ha a jelzőrendszer tagja többszörös, a gyógyulás különböző stádiumban lévő sérüléseket észlel a gyermeken, akkor is jeleznie kell.
A súlyos elhanyagolás 3 napon belüli jelzést igényel ha a szülő teljesen elutasítja az egészségügyi alapszolgáltatóval az együttműködést. Ide tartozik a védőoltások megtagadása, a súlyos alultápláltság, a 3 évet be nem töltött gyermek egészségügyi veszélyeztető elhanyagolása.
A gyermek öngyilkossági kísérletét is rövid határidőn belül jelezni kell, ha a gyermek nem részesült egészségügyi ellátásban vagy gyermekjóléti alapellátásban vagy gyermekvédelmi szakellátásban illetve pszichés megsegítésben.
Szintén fontos változás, hogy ha befogadunk egy gyermeket, aki gyermekotthonban vagy nevelőszülőnél van elhelyezve, akkor a befogadónak 24 órán belül ezt jeleznie kell a gyámhatóságnak.
Hozzátette, nem csak a jelzőrendszer tagok hanem a gyámhatóság számára is ugyanolyan törvényi kötelezettsége van, 3 munkanapon belül el kell kezdeni az eljárást és lehetőség szerint eljárási cselekményeket lefolytatni. Illetve ha a gyámhatóság nem jelzi a jelzőrendszeri kötelezettségszegést, mert túl engedékeny, akkor ellene indul eljárás.
– Inkább legyen több fals, jelzés, minthogy elnézzünk valamit és hibát vétsünk – mondta a megjelent tagoknak az osztályvezető.
Tisztázták azt is, hogy a jelzést írásban kell megtenni, ám ha azonnali beavatkozást igényel, akkor lehet szóban és telefonon,, ugyanakkor ezt is írásossá kell tenni.
A gyermekbántalmazás miatt a büntetőfeljelentést is meg kell tenni a jelzőrendszeri tagoknak
Hangsúlyozták, hogy anonimizált módon is meg lehet tenni a jelzést, de akkor ügyelni kell arra, hogy az információkból ne derüljön ki a jelzést tevő kiléte. Olyan esetek is vannak, amikor a szülőnek korlátozott betekintése van csak a jelzésbe. Kiemelte, hogy ha gyermek elleni bűncselekmény történik, akkor a büntetőfeljelentést sem kell elmulasztani.
(Főoldali képünk illusztráció, forrás: Shutterstock)