2024.10.10. 19:50
Hazánk apostoli nunciusa adott elő az egri egyetemen
Michael Wallace Banach, Magyarország apostoli nunciusának előadását hallgathatták a résztvevők. A család Isten terve című konferencia a lelki feltöltődést, az önfejlesztést és a kapcsolatépítés lehetőségét nyújtotta.
A család Isten terve címmel szervezett konferenciát az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem és az Egri Hittudományi Főiskola. Szent II. János Pál pápa Gratissimam sane kezdetű levelének 30. évfordulóján, október 10-én gyűltek össze a főtisztelendő atyák és az érdeklődők az egri egyetem Líceum Dísztermében. A konferencia középpontjában a keresztény család hivatása, a családi konfliktusok hatása és a békére nevelés témái álltak.
Dr. Pajtókné dr. Tari Ilona, az egri egyetem rektora is köszöntötte a konferencia résztvevőit. Beszédében kiemelte a családok fontosságát, hiszen családon belül alapozódik meg az emberekben a hűség, a hit és a szeretet, mely érzelmek egyben a nemzethez is kötik az egyént.
– A mai világban több külső tényező is fenyegető veszélyforrást jelent a család egységére, ilyen például a globalizáció, a háború és az infláció is. De lehetnek belső tényezők is, melyek veszélyt jelenthetnek a családra, hiszen a folyamatos stressz, a kimerültség egyaránt hat a szülőkre és a gyermekekre, ami nem megfelelő kommunikáció miatt roncsolhatja a családi kötelékeket. De meg kell említeni a drogot, az alkoholt és az internet vagy eszköz függőséget is, ami szintén károsan hat az egyénre és a családra egyaránt – kapcsolódott a konferencia témájához a köszöntőbeszédében dr. Pajtókné dr. Tari Ilona.
Elmondta továbbá, hogy a különleges konferencián több előadás is szól a keresztény család lelkiségének kihívásairól és a család egységéről is. Úgy fogalmazott, hogy a családok jelentik a jövőt, így a nemzet fennmaradása érdekében az egyháznak is feladata a családok segítése és békéjének megőrzése.
Lelki feltöltődés, önfejlesztés és kapcsolatépítés
A konferencián több mint száz résztvevővel zajlott, így az előadások két teremben folytak. A Líceum Dísztermében voltak az előadások, a Kápolnában pedig élő közvetítésben lehetett őket követni, egy időben.
Dr. Ternyák Csaba egri érsek, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem nagykancellárja köszöntőjében elmondta, hogy az idei konferenciát összekötötték a papok negyedéves rekollekciójával. Ezek a negyedéves alkalmak arra szolgálnak a papoknak, hogy időszakonként visszavonulhassanak, lelkileg feltöltődhessenek és megújulhassanak. Dr. Ternyák Csaba szerint ez a konferencia kiváló alkalmat teremt a feltöltődésre és egyben a továbbfejlődésre is.
Dr. Dolhai Lajos, az Egri Hittudományi Főiskola és Érseki Papnevelő Intézet rektora bemutatta a konferencia társszervezőjét, az Egri Hittudományi Főiskolát a jelenlévőknek. Mint kiderült beszédéből, a hittudományi főiskolának és papnevelő intézetnek jelenleg nagyjából 100 hallgatója, 13 főállású és 5 óraadó tanára van, mely oktatók közül hárman előadást is tartottak a konferencián.
A család Isten terve, a boldog jövő kulcsa
Délelőtt tíz órakor pedig elkezdődött az első és egyben legkülönlegesebb előadás, Michael Wallace Banach, Magyarország apostoli nunciusának előadása, A családok és a társadalom kapcsolata címmel. Bár a nuncius betegség miatt nem tudott személyes jelen lenni, interneten keresztül végig követte a konferenciát és előadását is ugyanolyan lelkesedéssel tartotta meg, mintha a teremben lett volna. A családok és a társadalom kapcsolata című előadás adta a konferencia fő témáját, melynek egységeit a további előadásokban tárgyalták tovább.
A résztvevők követhették angolul az előadást, de kérhettek fejhallgatót is, melyben folyamatos, élő tolmácsolásban követhették a nuncius gondolatait. Michael Wallace Banach azzal kezdte beszédét, hogy kiemelte, mennyire kiemelkedő és különleges az, hogy egyetemi keretek között rendezhetik meg a konferenciát és oszthatják meg annak minden tanulságát. Előadásában olyan témákat feszegetett, mint hogy a felnőttek képesek-e megérteni azokat a problémákat, amelyekkel a mostani fiataloknak kell szembenézniük vagy, hogy hogyan változott meg a család szerepe a társadalomban.
Olyan világot élünk, mely nem ateista, de Isten nélküli
Kitért a globalizáció okozta nehézségekre, az internet káros hatásaira - melyek egyaránt érintenek felnőtteket és fiatalokat -, a COVID okozta elszigetelődésre, társadalmi széthúzásra, az individualista szemléletmód negatív velejáróira, majd a kereszténységben rejlő megoldásokra és a házasság fontosságára. Elmondta, hogy Isten jelenléte eltűnt a mindennapokból, az emberek már nem hisznek és nem bíznak, mert a mai individualista, nárcisztikus világban az „én”-t helyezik a „mi” és a család elé. Az internet világa megtéveszti az embereket, hiszen a képernyőkön keresztül egy hamis világot látnak és követnek, míg a való életről lemondanak.
Ebben a bonyolult és rideg időszakban, a rossz útról való visszatérésről a család jelenti a megoldást. Hiszen egy család struktúrát teremt, szeretet és biztonságot ad, azt pedig beleneveli a gyermekbe is, aki felnőttként képes lesz békében és szeretetben élni önmagával és embertársaival is.
Az előadások egészen délután egy óráig tartottak az egyetemen. A résztvevők hallhatták többek között Czapkó Mihály, teológiai tanár, Dr. Szűts Zoltán, dékán és Szabó József, egyházmegyei családreferens előadását is.