Kultúra

2011.07.22. 04:18

Kastélyból múzeum: százezer látogatót várnak évente

A kormány döntött: vadászati múzeum lesz a hatvani Grassalkovich-kastélyban. Az országos intézményt 2013 őszén adják át.

Tari Ottó


A kormány július 15-ei döntése alapján a hatvani Grassalkovich-kastélyba kerül az első Országos Vadászati Múzeum – jelentette be az intézménynek helyet adó műemlék jellegű épület „dísztermében” Szabó Zsolt polgármester, a térség országgyűlési képviselője. (A „díszterem” szó azért került idézőjelbe, mert az emeleten lévő erkélyes központi helyiség pillanatnyilag éppen olyan állapotban van, mint a kastély többi belső része: ha nem is romos, de meglehetősen viseltes. Lesz itt dolog bőven...)

Szabó Zsolt közölte: a kormány kiemelt állami beruházássá minősítette a mintegy hárommilliárdba kerülő fejlesztést, amelytől sokat remélhetnek a hatvaniak. Nemcsak azt, hogy a mintegy harminc éve kihasználatlanul álló főtéri objektumba élet költözik, hanem számos egyéb, a város javát szolgáló előnyt. Többek között új szállodát, vadhúst felszolgáló éttermet, a személyzettel és a kiszolgáló tevékenységet végzőkkel együtt 40–50 ember számára munkalehetőséget. A városvezetés a hatástanulmányok alapján arra számít, hogy évente százezer turista keresi fel Hatvant.

Ady Endrétől Thomas Mannig

Grassalkovich Antal 1754 és 1763 között építtette a copf stílusba hajló késő barokk kastélyt. Az építészek Oraschek Ignác, Mayerhoffer András és Jung József voltak. A munkálatok során a hatvani vár romjait is felhasználták. A kastély 1867-től a Hatvany-Deutsch család birtokába került. E család vendégeként sok neves személy járt itt: Ady Endre, Bajor Gizi, Bródy Sándor, Czóbel Béla, Csók István, József Attila és Thomas Mann. A kastélyban a németek Gestapo-központot rendeztek be. Később iskola és kórház is működött az épületben.


A Vadászati Múzeum működtetését a Természettudományi Múzeum, a Nemzeti Múzeum és a hatvani önkormányzat  közösen, nonprofit formában biztosítja majd. A létesítményben bemutatják a történelmi Magyarország tájait, vadjait, vadászati és fegyvertörténetét, illetve halászatát is. A gyermekek interaktív parkban ismerkedhetnek meg a múzeumhoz kapcsolható tudnivalókkal, pár száz méterrel távolabb pedig – Nagygombos felé – az őshonos magyar fajtákat felvonultató élőállat-bemutató csalogatja az érdeklődőket. A múzeum helyszíneit kerékpárút kapcsolja össze.

[caption id="" align="alignleft" width="350"] Patinás épülethez korhű öltözék dukál. A kastély kívül megszépült, de bent még sok munkára van szükség. FOTÓ: ALBERT PÉTER
[/caption]


– A vadászat kincs, a vadászat ösztön – fogalmazott Szabó Zsolt szenvedélyesen, ami érthető, hiszen ő maga is szívesen kapja puskacsőre Isten négylábú és szárnyas teremtményeit. Hasonló szellemben válaszolt arra a kérdésünkre is, hogy mikor adják át a múzeumot: a tervek már szeptemberre elkészülnek, a munkát a jövő év elején kezdik, az avatásra pedig várhatóan 2013-ban kerül sor; akkor, amikor a szarvasbikák bőgnek – jelentette ki.
Vagyis ősszel.

Frigyek köttetnek a díszteremben

Horváth Richárd alpolgármester elmondta: a kastély 4400 négyzetméteres hasznos területéből a tényleges múzeum kétezer négyzetmétert foglal majd el, a többit a kiszolgáló helyiségeknek tartják fenn. A díszterem reprezentatív része marad a kastélynak. Itt semmit nem állítanak ki, hanem közösségi célokra használják, így falai között lehetőség nyílik akár házasságkötésre is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!