2011.05.30. 04:06
Megelégelték a közösködést, népszavazást szerveznek
Erdőkövesd, Ivád, Váraszó önkormányzati vezetői döntöttek: kiválnak az öt település alkotta társulásból. A kérdés: kell-e ehhez népszavazás?
Érdemes-e 600 ezer forintot költeni a június 26-án az – Erdőkövesden, Váraszón, Ivádon – esedékes népszavazásra? Ezen töprengenek egyre többen a három kis faluban, ahol az önkormányzat vezetői még év elején úgy döntöttek: kiválnak az öt település – Pétervására, Ivád, Kisfüzes, Erdőkövesd, Váraszó – alkotta társulásból.
A napokban megtartott közös testületi ülésen dr. Benkár József jegyző arra figyelmeztetett: ez az utolsó alkalom arra, hogy a „hármas” visszalépjen a kiválástól, ám Erdőkövesd, Ivád és Váraszó polgármesterei hajthatatlanok: népszavazást szeretnének.
Az előzményekről már ez év elején beszámoltunk. Akkor megírtuk, hogy a négy község – Ivád, Erdőkövesd, Váraszó és Kisfüzes – közel 23 millió forinttal tartozik a szintén eladósodott, gesztor Pétervásárának, ennek következtében elkerülhetetlenné vált a társulás jövőjének átgondolása. Az adósság a közös fenntartású intézmények – polgármesteri hivatal, egészségügyi központ, általános iskola – hiányos finanszírozása miatt keletkezett.
Eged István, Pétervására polgármestere most is állítja: sok szempontból vállalhatatlan a társulás. Nem lát más lehetőséget, mint hogy felértékeljék a közös vagyont, elszámoljanak e tételekkel, vagyis Pétervására megvásárolja a falvaktól, azok tartozásait is beszámítva. Ily módon ki-ki tiszta lappal működhet tovább.
Azt is hangsúlyozza: nem kis feszültséget szül, hogy bár Pétervására valamennyivel több mint 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik az egyesülésben, a szavazati jog nem függ össze a tulajdoni arányokkal. A 27 voks közül Pétervására csupán héttel rendelkezik.
Az ügy kapcsán azonban az elmúlt hetekben számos egyeztetésen részt vett, ahol arra a kérdésre kereste a választ: érdemes-e év közben dönteni a társulás felmondásáról. Mindenütt (minisztérium, kormányhivatal) azt a választ kapta: a szabályok értelmében erre lehetőség van, de szerencsésebb lenne várni az új törvények megszületéséig.
Pál Miklósné, Váraszó képviselője egyenesen úgy fogalmazott a közös testületi ülésen: „a váraszói embernek az az érdeke, hogy a pétervásárai társulásból ne lépjen ki, ezért kérem, hogy állítsuk le a népszavazást!” Ivády Gábor, Ivád polgármestere viszont kijelentette: ők döntöttek, számukra a kiválás visszafordíthatatlan.
Még nem késő: „lefújható” a népszavazás
A népszavazás technikai lebonyolítása elkezdődött, de mára sokan úgy gondolják: nem érdemes a szavazási procedúrát lebonyolítani, hiszen a küszöbönálló közoktatási, illetve önkormányzati törvény (szeptemberben dönthet a parlament ezekről) teljesen átrajzolhatja a jelenlegi önkormányzati struktúrát. Az is elgondolkodtató, hogy a jelenlegi törvényi szabályozás szerint, ha bármely településen érvénytelen lenne a szavazás, a képviselő-testület akkor is dönthetne a társulásból való kilépésről.
Dr. Benkár megerősítette, hogy a pénztelenség kihozta a hajdanában kimondottan jól működő közigazgatási modell összes gyenge pontját, így az átalakítás valóban időszerű. Azt azonban mindenképp meg kell fontolni, hogy ez most, vagy a már meghozott új törvényekhez alkalmazkodva történjen.
Kapcsolódó cikkek:
Társult községek is kénytelenek kamatot fizetni
Népszavazással döntenek a kiválásról
Népszavazással döntenek a folytatásról