2024.05.11. 15:42
Börtönbe kerül, aki buszsofőrre vagy kalauzra támad
A MÁV-VOLÁN cégcsoport a munkatársai ellen elkövetett erőszak - akár szóbeli, akár fizikai bántalmazásról van szó - minden formáját elítéli, és minden egyes esetben rendőrségi feljelentést tesz, írja közleményében a MÁV. Heves vármegyében is megesett korábban, hogy buszsofőr vagy vasúti dolgozó volt a támadás áldozata.
Szombaton, a közlekedési kultúra napján a MÁV-VOLÁN-csoport is azt kéri utasaitól: Legyünk társak a közlekedésben! A fedélzeti-, állomási- és testkamerák segítségével, továbbá a rendőrség hathatós együttműködésének köszönhetően sikerül elfogni az elkövetőket. A jegyvizsgálók, az autóbusz-vezetők, a mozdonyvezetők, a HÉV járművezetők és a rendészek is közfeladatot ellátó személyek, tettleges bántalmazásuk bűncselekménynek számít, az elkövető súlyos büntetésre számíthat, tette szabadságvesztést is vonhat maga után - írták szombati közleményükben.
A MÁV-VOLÁN-csoport célja, hogy kollégái biztonságban végezhessék a munkájukat és egyetlen egy bűncselekmény se maradjon jogkövetkezmény nélkül - húzzák alá közleményükben.
A VOLÁNBUSZ-nál országos szinten havonta többször történik valamilyen fizikai támadás a munkavállalók ellen, a szóbeli atrocitás pedig már mindennapos jelenség. Az elmúlt közel egy évben, 109 esetben kényszerültek az autóbusz-vezetők rendőri segítséget kérni az őket ért szóbeli inzultus vagy fizikai bántalmazás miatt, a romló tendenciát mutatja, hogy ebből 67 eset az elmúlt 6 hónapban történt. 33 eset fajult a tettlegességig és további 76 esetben rendőri beavatkozást igénylő szóváltás, szóbeli inzultus történt.
A legdurvább esetek egyikében 8 napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedett a Volánbusz munkatársa, több helyen eltörött az orra, több foga kilazult, arcán és felsőtestén számos zúzódás keletkezett. Egy másik autóbusz-vezetőt fej-, borda- és bokasérülések, súlyos zúzódások miatt szállítottak kórházba. Számos esetben 8 napon belül gyógyuló sérülést szenvedtek a kollégák, illetve többször személyes anyagi kár is keletkezett, mert a bántalmazások során többük szemüvege is eltört.
Legtöbbször az utazási jogosultságok ellenőrzésekor alakulnak ki konfliktusok, amikor az utazni szándékozó személynek nincs menetjegye vagy nem a megfelelő menetjeggyel rendelkezik, és azt a helyszínen sem kívánja megvásárolni. A bántalmazó és garázda viselkedés a fizikai sérülések mellett lelki traumát okoz az áldozatoknak, és az utasok biztonságérzetét is rontja.
A MÁV-START-nál dolgozó közfeladatot ellátó személy elleni erőszakos cselekedetek száma sokat csökkent az elmúlt pár évben, sajnos azonban 2023-ban ismét növekedés volt tapasztalható, közel 40 százalékos, tavaly 78 alkalommal szenvedtek el erőszakos támadást jegyvizsgálók. Idén, az első negyedévében is már 24 eset történt, ebből 10 alkalom tettlegesség, 14 tettleges becsületsértés. A szóbeli fenyegetéseken túl előfordult, hogy leköpték vagy megdobálták, de volt példa arra is, hogy sörrel leöntötték a munkáját végző jegyvizsgálót, az agresszív utasok többször erőszakosan léptek fel, lökdösték, megütötték, megrúgták vagy késsel megsebesítették a jegyvizsgálót - részletezi a MÁV.
Portálunk információi szerint vármegyénkben békésebb volt a helyzet tavaly. Heves vármegyében is több olyan eset történt azonban az elmúlt években, amikor munkájuk közben inzultálták a sofőröket. Akadt, akit fültövön vágtak, mást késsel fenyegettek. Annak pedig az utasok lehetnek fültanúi, hogy egyes járatokon hogyan szidalmazzák például a buszsofőröket, ha nem azt teszi, amit a türelmetlen utas szeretne - a szóbeli atrocitás sem marad következmény nélkül a cégcsoport szerint.
(Főoldali képünk illusztráció Fotó: Shutterstock)