2 órája
Vascsővel ütött a vádlott, de nem volt ölési szándéka a törvényszék ítélete szerint
Jogerős ítélet született az Egri Törvényszéken emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmény elkövetése miatt folyamatban lévő büntető eljárásban hétfőn. A bíróság – a vádtól eltérően – testi sértés bűntettének kísérletét állapította meg megvalósultként, amiért felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki.
A vádhatóság – emberölés kísérlete bűntettének megállapítását kérte a bíróságtól – álláspontjának lényege szerint a terhelt, S. J. távoli ismerőse az elsőrendű sértettnek. Közös ismerősük pedig – ebben az eljárásban tanú – korábban évekig a sértett élettársa volt, majd a szakításuk után a vádlottal létesített párkapcsolatot. A tanú "párcseréje" miatt a vádlott és a sértett konfliktusban álltak, ellenszenvet éreztek egymás iránt.
A nő egykori párja saját otthonában együtt italozott a másodrendű sértettel, amikor is egyszer csak megjelent ott a vádlott és maga a tanú is. S. J. nem csak a párját hozta magával, hanem egy 1,5 méter hosszú vascsövet is. Azt kiabálva támadt az első-, majd a másodrendű sértettre, hogy „Megöllek!”. A bántalmazás következtében a volt élettárs nyolc napon túl, vendége azon belül gyógyuló sérülést szenvedett el.
A bíróság úgy ítélt, hogy a vádlott csupán testi sértés bűntettének kísérletében és magánlaksértés bűntettében bűnös, ezért őt a törvényszék halmazati büntetésül 2 év szabadságvesztésre ítélte – tájékoztatta portálunkat az ítéletről a törvényszék sajtószóvivője, Hoszné dr. Nagy Tímea bíró.
Elmondta azt is: a törvényszék a szabadságvesztés végrehajtási fokozatát börtönben állapította meg, a szabadságvesztés végrehajtását pedig négy év próbaidőre felfüggesztette. Megállapította továbbá a törvényszék, hogy a vádlott – a szabadságvesztés végrehajtása elrendelése esetén – legkorábban annak kétharmad része kitöltése után feltételes szabadságra bocsátható.
A törvényszék a magánfél polgári jogi igénye érvényesítését egyéb törvényes útra utasította, egyben jogerős ítéletében kötelezte a vádlottat az eljárás során felmerült 628 ezer 323 forint bűnügyi költség Magyar Állam javára történő megfizetésére.
Hogy volt-e, vagy sem ölési szándék, az a meghatározó
A testi épség, illetve az életellenes támadásokat, de akár csak a tervet is alapvetően az különbözteti meg egymástól, hogy a tényleges szándéka mi az elkövetőnek. Jelen esetben a bíróság, bár a vádlott részéről elhangzó fenyegetés az ölésre vonatkozott, azt állapította meg, hogy nem erre az "eredményre" irányult S. J. támadása. Választóvonalat jelent a bírósági gyakorlatban az eszköz is. Hogy az mennyire alkalmas az élet kioltására. Egy bizonyos pengehosszúságot – általában a 12-13 centimétert – meghaladó kés például minden esetben azt a szándékot támasztja alá, hogy megvolt a szándék az ölésre. Az emberölés kísérletének büntetése alapesetben egyébként öt évnél kezdődik és 15 év a maximuma.