2017.09.13. 13:42
A szép kora őszi napokon ideje az epret telepíteni
Itt a szüret ideje, ám akad más teendő is a kiskertekben Ha szeptember, akkor szüret! A kiskerttulajdonosok számára ez a hónap is bőségesen tartogat teendőket. Nézzük, mire kell figyelnünk!
Az idei nyár sokszínűre sikeredett, hőségnapok és zivataros időszakok váltogatták egymást, sok gondot okozva a kertészkedőknek. A növényápolásban hol a kártevők, hol a kórokozók elleni védekezés akadályozta a munkákat a kiskertekben, s a nagyobbakban egyaránt. Sok energiát emésztett fel a szőlőkben a lisztharmat elleni védekezés, a konyhakertben pedig a sok gomba kórokozó és rovarkártevő miatt törhették a fejüket a gazdák.
Az időszerű tennivalókat Nagy Szabolccsal, az egri Kertünk boltja szakemberével tekintettük át.
A gyümölcsösünkben a csonthéjasok közül a szilvák és a később érő őszibarack szedésének is itt az ideje. A szeptemberi növényápolásra is fel kell készülnünk. A gyümölcsfák körül sekély kapálással lazítsuk fel tányérszerűen a talajt, és oldjuk meg a letermett csonthéjasoknál: – cseresznye, meggy, kajszi és szilva – a koronaápolási, esetleg ritkító metszési munkákat. Ilyenkor esedékes a „gyenge” ,nyárvégi zöldmetszést elvégezni!
Érdemes körülnézni a málna és ribiszke környékén is, de a folyton érő málnánál ne siessünk a leérett vesszők kimetszésével. A ribiszke és a köszméte bokrait már ritkíthatjuk úgy, hogy a levegő és a fény minden ágat érjen, legyen szellős, ne árnyékolják egymást. A már letermett és elöregedett málna- és szedervesszőket tőből vágjuk ki, úgy, hogy tövenként öt-hat erős, fiatal vesszőt hagyjunk meg. A ritkítás után érdemes a támrendszert is rendbe tenni, mivel tavasszal már a rügyeket leverhetjük a karózással. A lemetszett növényi részeket ne hagyjuk a növényeink alatt, mivel a rajtuk lévő kár- és kórokozok, visszafertőzhetnek.
Ilyenkor telepíthetjük az évelő földiepret. Jótanács, hogy a telepített eperágyást általában négy-öt évig hagyjuk egy helyben!
Az áttelepítésnek egyrészt az az oka, hogy a négyéves tő termőképessége csökken. Az év közben hozott hajtások válogatásával, az idős tövek eltávolításával ez az időszak akár öt-nyolc évre is kitolható. Mivel a szamóca fogékony a gombás megbetegedésekre, válasszunk inkább napos és levegős helyet: ezzel megnehezítjük a kórokozók megtelepedését.
Jól jön a fólia
A szamóca ültetése előtt gyomtalanítsunk és dúsítsuk a talajt szerves trágyával és hosszantartó hatású műtrágyával, amit a talajba bedolgozunk az ültetés előtt! A töveket ne ültessük sem túl mélyre, sem túlságosan sekélyre. A tőtávolság elsősorban fajtafüggő. Minél távolabbra ültetjük, annál inkább lesz lehetőségünk a könnyebb tápanyagtartalom pótlására és a gyomtalanításra, viszont annál kisebb termésre számíthatunk az adott területről. A sekély gyökerezés miatt a felszínt beültetés után takarjuk be avarral, mulccsal, fekete fóliával így tarthatjuk nedvesen, lazán és gyommentesen a talajt.
Barta Katalin