2018.11.26. 09:49
Gólyafészkek karbantartását végzik a szakemberek megyénkben
A fészkek átvizsgálásán és megtisztításán túl nagy hangsúlyt fektetnek a települések határában található táplálkozó területek megőrzésére is.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területének, főleg a síkvidéki részein nagy számban költ a fehér gólya. A faj leggyakrabban kisfeszültségű elektromos hálózat oszlopain fészkel, ezért védelmük az elektromos szolgáltatók nélkül nem képzelhető el – írja a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága.
A gólyák elvonulásával nem ér véget a gyakorlati védelmük, ebben az időszakban történik meg a vezetékekre épült fészek fészektartó állványokra történő felhelyezése, és az évek alatt nagyméretűvé vált fészkek levékonyítása. Ezek különösen fontosak azért, hogy a madarakat megvédjék az áramütésektől, és így a zavartalan áramszolgáltatás is biztosítható. A túl nagyméretűre, több mázsásra nőtt fészkek balesetveszélyesek lehetnek, ezért azokat le kell vékonyítani.
Ennek érdekében az igazgatóság több tucat gólyafészektartót gyártat le évente és helyez ki az áramszolgáltató szakembereivel közösen, valamint részt vesznek a fészkek levékonyításban is. Legutóbb ilyen munkálatokat az egyetlen egri gólyafészeknél végeztek, mely az évek alatt jelentős méretűvé nőtt. Nemrég fészektartót helyeztek ki Bükkszéken egy vezetékre épült fészek alá. A közeljövőben a nemzeti park igazgatósága több beavatkozást is tervez a hevesi Síkon, a borsodi Mezőségben, Kesznyétenen, Nógrád megyében, valamint a Bükk és Mátra környéki településeken az áramszolgáltató szakembereivel közösen.
A faj védelme nem csak a fészkelőhelyek megőrzését kell, hogy jelentse, hasonlóan fontos a települések határában található táplálkozó területek megőrzése, megfelelő kezelése és fenntartása. A fehér gólya legfontosabb táplálkozóterületei közé tartoznak a nedves rétek, kaszálók és a különböző típusú vizes élőhelyek. Fenntartásuk elképzelhetetlen a helyi lakosság és gazdálkodók közreműködése, odafigyelése nélkül.
Kezdőképünk illusztráció Fotó: Shutterstock