2019.09.14. 20:00
A cél a kis- és középvállalatok helyzetének javítása
Az Országos Vállalkozói Mentorprogramot ismerhették meg csütörtökön térségünk cégeinek vezetői a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (HKIK) épületében.
Forrás: Heves Megyei Hírlap
Fotó: Berán Dániel
A mentorprogram a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), valamint a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány szervezésében valósul meg.
Hevesben is elindult a beszállítói és külpiaci mentoráltak kiválasztása. A projekt célja a mikro-, kis- és középvállalkozások segítése, a termelés ösztönzése és a szolgáltatási színvonaluk emelése a nagyobb cégek részvételével.
Az országos program több részletből áll, a tegnapi eseményen a mentorálás került középpontba. A beszállító alprogram segíti, hogy a kkv-k be tudjanak lépni a hazai és nemzetközi beszállítói láncolatba. A megyében az Aventics Kft., a Seissenschmidt Kft. és a SBA Kft. csatlakozott mint mentoráló. Ezekhez a vállalkozásokhoz kapcsolódó mentorált gazdasági társaságok segítséget kapnak abban, hogy a vállalkozásukat fejlesszék és olyan szintre emeljék a termelésüket, amivel a magas követelményeknek megfelelnek, s ami szükséges a sikeres beszállítóvá váláshoz.
A külpiaci alprogramban a magyar tulajdonú kkv-k exportképességének kialakítása, illetve annak növelése a cél. Megyénkben a Sanatmetal Kft. és a Mátrametál Kft. vállalt mentor szerepet.
Dr. Surányi Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara vállalkozói mentorprogram projektvezető-helyettese ismertette a hazai vállalkozások jelenlegi helyzetképét, amin ez a kezdeményezés szeretne változtatni. Ilyen gond az alacsony munkatermelékenység, a csekély külpiaci jelenlét, s kevés az innováció is a hazai kkv-knál. Beszélt arról is, miért fontos a mentorálás. Azon cégek 70 százaléka, amelyek éltek már ilyen lehetőséggel, és a vállalatvezetők a mentorálást fontosabbnak tartották a pénzbeli forrásoknál, öt évnél tovább fennmaradt.
Czagány Melinda Heves megyei programkoordinátor beszélt a mentorálandó cégekre vonatkozó pályázati felhívásról és a jelentkezési feltételekről.
A Mátrametál Kft. a külpiaci mentorálásban vállalt szerepet. A nagyvállalat több mint fél évszázada van jelen a piacon, több mint 330 alkalmazottal dolgoznak Sirok mellett. Kilencven százalékban exportra gyártanak, több mint 26 országba szállítanak aeroszolos palackokat és alumíniumtubusokat. Lovas Ferenc ügyvezető igazgató kérdésünkre elmondta, a céljuk az, hogy segítsék azokat a cégeket, amelyek a nemzetközi piacra is szeretnének kilépni, ugyanis ez nagy kihívás minden vállalkozásnak. Szeretnék átadni a technikákat és a tapasztalatokat, amiket az évek során megszereztek.
Beszállítói mentoráló részről pedig az Emerson Automation Solutions (Aventics Hungary Zrt.) beszerzési igazgatóját, Túrmezei Zoltánt kérdeztük, hogy mit vár ettől a programtól. Kifejtette: már most is vannak regionális partnereik, akikre odafigyelnek és amiben tudnak segítenek, hogy a versenyképességüket fenn tudják tartani. Másrészről pedig számít arra, hogy a többi mentoráló cég által támogatott vállalkozással ők is fel tudják venni a kapcsolatot, és ezekkel a regionális cégekkel is legyen lehetőségük üzleti kapcsolatot kiépíteni.
Heves megyében sikeres a program
Dr. Surányi Róbert a vállalkozói mentorprogram projektvezető-helyettese érdeklődésünkre elmondta, ez a lehetőség a kormányzati célokkal összhangban a magyar kkv-k működését és hatékonyságát szeretné javítani, és a termelékenység színvonalát emelni. Kíváncsiak voltunk arra, nálunk mennyire népszerű a program. Kiderült, minden megyében öt-öt mentorcéget keresnek, amit térségünkben már sikerült is megtalálni. Ami pedig a mentoráltakat illeti, 12-12 vállalkozást keresnek a külpiaci és a beszállítói alprogramba, az előzetes információi alapján úgy tűnik, hogy lassan be is telnek a helyek. A programra még lehet jelentkezni egészen október 9-ig, a www.vallalkozztudatosan.hu internetes oldalon, ahol minden szükséges információt megtalálnak az érdeklődő vállalkozások.