2019.10.25. 11:30
75. születésnapját ünnepli Kovács Kati
Október 25-én ünnepli hetvenötödik születésnapját Kovács Kati Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekesnő, az egyik legsikeresebb, egyedülálló hangú magyar előadó – írja az MTI.
Egerben kapott csillagot Kovács Kati
Forrás: Heves Megyei Hírlap
Fotó: Nemes Róbert
Kovács Kati a Heves megyei Verpeléten született, apja teherautósofőr volt, szülei válása után édesanyjával és két testvérével maradt. Első húsz évét Egerben élte le, egyénisége alakulásában nagy szerepe volt kedvenc időtöltésének, a sportnak. A zenével középiskolás korában kezdett ismerkedni.
Az Egerből Budapestre került orvos-írnok lány a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola dzsessz-tanszakára kezdett járni, de továbbra is nehezen élt, a Ki mit Tud?-ra még az orvosa vett neki cipőt. 1966-ban a Rádió Tánczenei Stúdiójának növendéke lett, s ebben az évben megnyerte az első Táncdalfesztivált is a Nem leszek a játékszered című dallal.
1967-ben hosszas rábeszélésre szerepet vállalt Kardos Ferenc első filmjében, az Ünnepnapokban. Az Eltávozott nap és a Fejlövés című filmekben nyújtott alakításaiért 1968-ban megkapta az év legjobb női főszereplőjének járó díjat, ugyanebben az évben főszerepet játszott még a Holdudvar, a Fényes szelek és A hamis Izabella című filmekben is. Póztalan egyszerűsége, természetes bája jól érvényesült a mozivásznon.
Miközben folyamatosan turnézott itthon és külföldön, másodszor is megnyerte a Táncdalfesztivált: 1972-ben az Add már Uram az esőt című első magyar rock-spirituáléval diadalmaskodott. A hetvenes évek elején kétszer is nyert a Tessék választani című rádiós könnyűzenei versenyen, 1972-ben ő lett a drezdai nemzetközi táncdalfesztivál és az írországi Castlebarban a country dalok fesztiváljának győztese. 1974-ben a legnépszerűbb külföldi énekesnek választották meg az NDK-ban, s az év sztárjának Angliában a Music Week című szaklap listáján.
Az éneklés számára szenvedély, lételem: „Tudom, hogy erre születtem. Igazán azóta vagyok az, aki, amióta ezt csinálom, és addig maradok, amíg csinálni tudom” – nyilatkozta.
Kovács Kati számos rekordot tudhat a magáénak: 42 nagy és 92 kislemeze jelent meg, ebből 25 külföldön. Több mint háromszáz gyűjteményes albumon jelentek meg felvételei, legalább 500 dal van a repertoárjában. Lemezei világszerte több mint tízmillió példányban keltek el, a magyar hanglemezgyártás történetében neki jelent meg a legtöbb szólólemeze. Idehaza az ő dalait dolgozták föl legtöbbször, s előadták már őket angolul, németül, franciául, finnül, spanyolul, olaszul, csehül és oroszul is.
Elismerései
1986-ban Liszt Ferenc-díjat kapott, 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje 2011-ben tisztikeresztje kitüntetést vehette át. 2014-ben lett Kossuth-díjas „a magyar könnyűzenei kultúrában játszott műfajteremtő szerepéért, határainkon túl is nagy népszerűségnek örvendő, páratlanul gazdag előadóművészi tevékenységéért, több évtizedes művészi pályafutása elismeréseként”. 2011-ben Budapest, 2013-ban Eger díszpolgára lett.
2018-ban Kovács Kati kapta az első csillagot Egerben az Egri Csillagok Sétányán. Az Eger Sikeréért Egyesület által életre hívott sorozatban a városért, annak hírnevéért sokat tevő hírességek kapják majd az elkövetkező években ezt az örök emléket. Egy korábbi interjúnkban kíváncsiak voltunk arra is mi az első, ami Kovács Kati eszébe jut, ha meghallja az Eger szót!?
– Itthon vagyok! Ez olyan, mintha el sem mentem volna – fogalmazott, s elárulta, a közelmúltban Eger utcáin sétálva elfogta a sírás, ahogy belegondolt abba, hogy elmúlt az a több mint ötven év, amióta nem itt él. Elköltözött innen, és mégsem költözött el. Az autogramkérői közt voltak, akiknek ő volt az orvosírnok-asszisztense.
– Az emberek életébe beépül a gyógyítás, ami a zenének is az egyik feladata. Lelkileg rendbe jönni, helyrejönni, vagy kapaszkodót keresni a dalok által is lehet – egészítette ki.