múltidéző

2019.10.27. 19:45

Több mint 120 éve kötötték az első polgári házasságot Egerben

Legújabb múltidézőnkben az első poglári házasságról, a hatvani korcsmakérdésről és a faiskolai oktatási ügyekről is olvashatnak.

Tallózta: Szilvás István

EGRI HIRADÓ.

HETENKINT KÉTSZER MEGJELENŐ POLITIKAI ÉS TÁRSADALMI HETILAP.

1895. OKTÓBER 15.

Az első polgári házasság.

Megkötötték már Egerben is az első polgári házasságot. Ruttkay Sándor és Magyari Vereon volt a boldog pár, kit megérkezésekor zajos ováczióban részesitett a már nagy tömegben összegyűlt kiváncsiak serege. Dusárdy városi főjegyző, anyakönyvvezető helyettes végezte a polgári szertartást. A közönség a főjegyzőt – ki szalonruhában, vállán a magyar czimerrel ellátott nemzetiszinű szalaggal jelent meg – szintén éljenzés fogadta. Az esketési aktus alig pár perczig tartott, annyira rövid ideig, hogy a jelenlévő fehér népség általánosan megbotránkozott, és ennek az esketés végeztével nyiltan is kifejezést adott. Az anyák azt hangoztatták, hogy inkább sohasem adják férjhez leányaikat, ha ilyen rövid úton lehet rajtok túladni. A fiatal pár azután a tanúkkal együtt a főjegyző szobájába vonúlt, s a főjegyző által felvett házassági jegyzőkönyvet aláírván, büszkén távozott.

Az érdeklődő egri polgárok minden kedden és szombaton vehették kézbe a lapot
Fotó: Szilvás István

HATVAN ÉS VIDÉKE. TÁRSADALMI, KÖZGAZDASÁGI ÉS IRODALMI HETILAP. 1901. FEBRUÁR 24.

Mi lesz a város két korcsmájával?

Vagy adhatnánk-e azt a czimet is, hogy egy város, amely eldob magától 1000 korona jövedelmet. Tudvalevőleg a regale államositása alkalmával Wekerle Sándor akkori pénzügy minisztertől két italmérési jogot kapott részben jövedelmei gyarapitása czéljából, részben pedig a kartelek lehetőségének kizárása czéljából. Azt a két korcsmát Hatvan város birtokába vette ugyan, de ez idáig sem az italnak olcsóbbságával avagy jobb minőségű italok elárusitásával a lakosok érdekeit nem szolgálta. Ebből kifolyólag Hatvan képviselő testülete még a mult év juliusi rendes közgyülésén elhatározta, hogy a korcsmákat értékesiti. Akadt is vállalkozó aki a városnak két korcsmája jövedelméből ha a kezelést neki adják át, 1000 korona jövedelmet biztosit évente.

– Ezen 1000 korona mellett melyet a város közpénztára javára biztosit, a lakosság részére pedig megigérte, hogy a pálinkának és a bornak literét 16 fillérrel olcsóbban fogja árusitani. Az ajánlattevő Rottenstein Lajos korrekt és kifogástalan egyéniségű hatvani polgár, kinek személye garanczia arra, hogy ajánlatának eleget tud és akar is tenni. Annál is inkább csodálkozunk rajta, hogy a község magistrátusa az ajánlatot el nem fogadta, illetve a vállalkozóval a szerződést meg nem kötötte. Nohát t. elöljáróság ez meg nem engedhető luxus oly városban, melynek polgárai a közterhek sulya alatt roskadoznak, mert a képviselő testület által deczember hónapban tartott közgyűlés világosan és határozottan kimondta ujból, hogy a két jog gyakorlása Berényi Sándor és tsától megvonandó és Rottenstein Lajos ajánlattevőnek átadandó. Ennek utána a közérdek szempontjából felhivjuk az elöljáróságot, hogy szerezzenek érvényt a képviselő testület határozatának.

HEVESMEGYEI TANÜGY. A KIR. TANFELÜGYELŐSÉG S A HEVESMEGYEI ÁLT. TANITÓEGYESÜLET HIVA­TALOS LAPJA.

1900. MÁJUS 15.

A megye gyűlésterméből.

Hevesmegye törvényhatósági bizottságának Kállay Zoltán dr. főispán elnöklete alatt tartott rendes évnegyedes közgyűlésén a következő ügyek nyertek elintézést: Sirok, Visonta, Erdőkövesd, Istenmezeje, Nagy-Tálya, Nagy-Füged és Szűcsi községek faiskoláiknak a szabályrendelet értelmében való köteles kibővitése alól való felmentését kérelmezték, ezt a közgyűlés elutasitotta.

– Mező-Tárkány község szerződése, melyet a faiskola gondozása ügyében Tomay Béla tanitóval kötött, jóváhagyatott.

– Heves község képviselőtestületének ovoda épitése ügyében hozott határozata, jóváhagyatott.

– Sarud község iskolaépitési szerződése jóváhagyatott.

– Gyöngyös város szerződése a sóházi és a Hanisz-féle telken épülő iskolákra nézve, jóváhagyatott. Demjanovich Teodor felebbezésére Gyöngyös város, képviselőtestületének az iparos- és kereskedőtanoncziskola 1899/1900. évi költség előirányzata tárgyában hozott határozata feloldatott azzal, hogy a költségvetés a felügyelő-bizottság közbejöttével készitendő el.

– Tisza-Nána község határozata, hogy az iskolai alapvagyon jövedelme a két gazdasági ismétlő iskola czéljaira fordittassék, jóváhagyatott.

– Erdőtelek község határozata a kántortanitói korpótlék és a segédtanitó járulékára nézve feloldatott s a község ujabb határozat hozatalára utasittatott.

 

Ajánlóképünk illusztráció. Fotó: Shutterstock

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában