2020.04.12. 07:30
Boldogon a húsvéti tojásnál is jobban tepertek a legények a virágra
Itt a húsvét, s ennek apropóján készítettünk olvasóinknak egy múltidézőt, melyben bemutatjuk, hogyan zajlott az ünnep Heves megyében 1980-ban. Érdemes lesz velünk tartani.
A fotó a Heves Megyei Népújság 1980-as áprilisi számában jelent meg
Fotó: Szabó Sándor
Nyuszibál Gyöngyösön
A gyöngyösi városi úttörőház a helység hét úttörőcsapatának mintegy kétszáz kisdiákja részvételével 1980. áprilisában is megrendezte a hagyományos húsvéti nyuszibált. A Heves Megyei Népújság arról számolt be: a hangulatos eseményen a 2. számú általános iskola kisdobosai kedveskedtek színes műsorral. Ezután a programban disco is szerepelt, majd a végén következett a szokásos tombola, amelynek főnyereménye – az alkalomhoz illően – egy élő piros szemű, fehér nyuszi volt.
Húsvét Boldogon
A lányos háznál 1980-ban már javában készítették a festett tojásokat, tányérokat, hogy legyen mit emlékül adni a locsolkodóknak. Mint kiderült, régi hagyományai voltak Boldog községben a húsvéti népszokások felelevenítésének. A falu apraja-nagyja a locsolkodás „lázában” élt ilyenkor.
A boldogi legények azt tartották, kölni helyett nincs is jobb a hideg artézi víznél, amely jót tesz a lányok bőrének, s felfrissíti még az idősebbeket is.
Ahol virágot kapott a locsolkodó, többet jelentett az számára minden cifra tojásnál.
Tíz évvel később
„Varró Gabriella közel hat éve készíti egri otthonában az ünnepek előtti hetekben a szebbnél szebb hímes- tojásokat.” – számol be a Heves Megyei Hírlap 1990. április 10-i számában. Mint írják: az egyéni ötletei alapján festett tojásokat az Iparművészeti Vállalat is lezsűrizte.
A Hírlap 1990-ben pedig ezzel a fotóval kívánt olvasóinak kellemes húsvéti ünnepeket: