2020.07.27. 07:00
Visszatérő probléma a szabadtéri égetés Gyöngyös térségében is – Íme a megoldás
A gyöngyösi térségben több településen is problémát jelent, hogy inkább elégetik a hulladékot még akkor is, ha ingyenesen leadhatnák.
Forrás: Heves Megyei Hírlap
Fotó: Czímer Tamás
A közösségi médiában a múlt hétvégén nagyrédeiek panaszkodtak elviselhetetlen füstre. Valaki nedves gazt égetett és nem is a kijelölt napon.
Markazon is visszatérő problémákat szül a zöldhulladék és az elégetése. Holló László polgármester elmondása szerint számos esettel találkoznak.
– Szerdán és szombaton engedélyeztük rendeletben a tevékenységet. Sajnos az is gyakori, hogy a szabályozásra fittyet hányva más napokon gyújtják meg a szemetet, ráadásul nem várják meg, hogy megszáradjon, ami hatalmas füstöt eredményez. Az sem ritka, hogy nem csupán a zöldhulladékot, hanem egyéb, tiltott dolgokat is a tűzre vetnek. Éppen a napokban figyelmeztettem egy helyit, hogy a hungarocell nem esik az elfogadható kategóriába – részletezte a jelenséget a polgármester. Mint mondja, ő – környezetmérnök révén – a komposztálás mellett kardoskodik.
– Szeretnék egy köztározót a kerti hulladéknak, ugyanakkor riasztó az emberek hozzáállása ezzel kapcsolatban. A járvány előtt gallyazott nálunk az áramszolgáltató, amellyel egyeztettem, hogy közterületen tárolhatják az ágakat az elszállításig. Ennek az időpontja a korlátozások miatt csúszott, s mire elvitték volna, már nem tették, mivel addigra építési törmelék és kommunális hulladék is gyarapította bőven a kupacot. Ez a köztéri virágosítás költségét emésztette fel – hívja fel a figyelmet, hozzátéve: örömmel üdvözölte a kormány új szabályozását az égetésre vonatkozóan, ugyanakkor tart tőle, hogy ettől náluk is megszaporodnak majd az illegális lerakatok.
– Mint szakember hasznosnak tartom a jövőre életbe lépő szabályt, ugyanakkor polgármesterként tudom, hogy rengeteg problémát is okoz majd és új szeméthalmokat. Ezért is egyeztetünk a markazi zöldhulladék lerakásáról egy környékbeli céggel, amelynek a közelben van telephelye. Úgy gondolom, mindezek mellett fontos, hogy hatósági szinten példát statuáljanak. Éppen az a legfájóbb, amikor a helyiek szemetelnek vagy égetnek műanyagot, hiszen a közös életterünket rombolják – fogalmaz Holló László.
Mint mondja, sajnos az idősebbek már nem fogják belátni az égetés környezetkárosító hatásait, a fiatalabb generációt azonban fel kell világosítani. Úgy véli, nagy gond, hogy sokan nem értik, az amit a tűz megsemmisít, valójában mikroszemcseként a légkörben marad, és károsítja az élővilágot.
Abasáron a hétfői a kijelölt nap, előfordul, hogy más napokon is égetnek, bár a veszélyhelyzet alatt kérték, hogy teljesen mellőzzék ezt.
– Ilyenkor mindig érkezik bejelentés, hogy nagy a füst. Sajnos előfordul, hogy egyéb dolgokat is tüzelnek. Pedig egy közeli telephelyet az Abasári és Pálosvörösmarti lakosok ingyenesen használhatják kerti, fás szárú hulladék elhelyezésre. Sok problémánk és költségünk van abból, hogy minden egyéb is kerül ide – világított rá Kazsu Attila polgármester.
Mint mondja, örül a jövő évi korlátozásnak és véleménye szerint egy speciális szűrővel ellátott kommunálishulladék-égető erőmű is jó lehetőség lenne. Ehhez viszont nagyon szigorú előírásokat kellene betartani. – A komposztálási, hulladékkezelési, -elhelyezési feladatokat egy-egy önkormányzat egyedül nem fogja tudni megoldani, 3-4 település együtt már működőképes lehet, de ezt pályázati segítséggel létrehozott telepekkel tudom elképzelni. Fontos a szemléletformálás is, a tudatosabb, takarékosabb életvitel, hiszen hatalmas mennyiségű energia-alapanyagot pazarolunk el jelenleg – érvelt Kazsu Attila.