2020.08.01. 07:00
Több dél-hevesi település is sikeresen pályázott bölcsődeépítésre
A tenki és az átányi községvezető a bölcsődeépítésekről szóló beruházásokról számolt be.
A nemrég elkészült tenki óvoda közelében is lesz majd a bölcsőde Archív
Forrás: Heves Megyei Hírlap
Fotó: Huszár Márk
Egy új, tizennégy kisgyermek elhelyezésére alkalmas bölcsőde épülhet Tenken, ezzel hozzájárulva az anyák munkavállalásának támogatásához, a családok segítéséhez – tájékoztatott Szopkó Tamás polgármester.
– Az önkormányzatunk pályázatát kedvezően bírálták el. Így bölcsődei férőhelyeket alakíthatunk ki a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) támogatásának jóvoltából – jelentette ki.
Ismertette, a tervezett intézmény az iskola mellett közvetlenül, nyugodt, csendes helyen, ugyanakkor a faluközponthoz közel épül meg. Az épületet úgy alakítják ki, hogy a hátsó, hosszabb épületszárnyban legyen a foglalkoztató, illetve a kiszolgálóhelyiségek, mint például a gyermeköltöző, mosdó és a raktárak. Az utcafronti részben helyezkedik majd el az iroda és a nevelői szoba, a két épületszárny csatlakozásánál pedig tálalókonyha lesz. A játszóudvaron kívül a csoportszobához tartozik majd egy teraszrész is, amely árnyékolását a tervek szerint napvitorlák biztosítják.
A gyermekek számára készülő udvarhoz egy külső mosdót és játéktárolót is kialakítanak. Ezenkívül raktárak, mosoda, a dolgozói blokkban öltöző, mosdó, teakonyha és vezetői iroda biztosítja a megfelelő körülményeket ahhoz, hogy az új épületben minden feltétel adott legyen. Akadálymentes parkoló, illetve egy több autó fogadására alkalmas terület is szerepel a tervekben – részletezte a községvezető.
Közölte, mindez pályázati forrásból, közel 214 millió forintból valósulhat meg. A munkálatok jövőre kezdődnek, s azok befejezése után a bölcsőde, óvoda és iskola egymáshoz közel működhet. Így egymást nem zavarva várja majd a településről és a környékből érkezőket.
– A képviselő-testület egybehangzó szándéka az, hogy a falut minél inkább vonzóvá tegyük. Ennek egyik fontos összetevője, hogy oktatási, nevelési intézményeket létesítésünk, illetve tartsunk fenn. Fontos, hogy az azokban zajló munka színvonalát magas szinten tartsuk, s ehhez a kellő feltételek biztosítsuk – tudatta Szopkó Tamás.
Megjegyezte, a tenki Szent Imre Katolikus Általános Iskola fenntartója 2013-tól az Egri főegyházmegye. Ez idő alatt megújult az intézmény, a térségben egyedülálló, a környezethez illő szép épületben oktatnak, a továbbtanulási eredményeket látva nagy sikerrel. A fenntartó és az önkormányzat együttműködése kiváló, amely biztosítéka annak, hogy egy kistelepülésen is kiválóan tudjon működni egy nyolc osztályos iskola.
A faluvezető arról is beszámolt, hogy a napokban fejeződött be a Csicsergő óvoda bővítése. A korábbi épülethez toldottak egy torna- és csoportszobát, öltözőt, vizesblokkot és irodát. Így szeptembertől már három csoportban fogadják a gyermekeket a nyolcvanmillió forintos beruházás eredményeként.
Miniintézmény az átányi kicsiknek
Egy meglévő önkormányzati ingatlanból, közel 83 millió forintból alakítanak ki egy nyolc férőhelyes minibölcsődét Átányban, szintén TOP-os forrásból – tájékoztatott Jámbor Dénes községvezető.
Elmondta, teljes energetikai felújítást végeznek az épületben, akadálymentesítenek, napkollektort kap a tető, továbbá játszóudvart alakítanak ki. A belső helyiségek padlóburkolatát visszabontják, és újat alakítanak ki. A minibölcsőde leendő helyiségeiben kifestenek, új beltéri faajtókat és válaszfalakat tesznek be. Homlokzati és lábazati hőszigeteléssel is ellátják az intézményt, ahol mosókonyhát is kialakítanak.
– Azoknak az édesanyáknak szeretnénk segíteni, akik hároméves kor alatti gyermekük mellett újból dolgozni szeretnének – tudatta a polgármester.