földkábelek

2021.10.31. 07:00

A légvezetékeket földkábelekre cserélik, a biztonságos téli áramellátás a cél a Felső-Mátrában

A Felső-Mátra áramszolgáltatása 1948 óta légvezetéken történik. Szélsőséges téli időjárásban sérülékeny a rendszer. A leszakadó vezetékek áramkimaradást okoznak. Már elkezdődött a cseréjük földkábelekre.

Szabó István

Fotó: CZIMER TAMAS

Hazánkban a több ezer méter magas hegyek hiányában arra gondolhatnánk, hogy a tél még a Kékestetőn sem okozhat túlzott gondokat, pedig nem így van. Alig egy éve például, a hó és a szél által kidöntött fák Mátraszentimrén, Mátraszentlászlón, Mátraszentistvánon és Bagolyirtáson több mint ötszáz háztartásban szüntették meg az áramellátást, mert leszakították az elektromos vezetékeket. Nagy Csaba megyei katasztrófavédelmi szóvivő akkor közölte: reggeltől kora délutánig tízszer avatkoztak be a szakembereik. A megyei rendőr-főkapitányság pedig figyelmeztetett: a kidőlt fa miatt lezárták a Mátraházáról Kékestetőre vezető bekötőutat.

Horváth László, a térség országgyűlési képviselője is elmondta, évről évre komoly gondot okoz, amikor a hó súlyától kidőlő fák leszakítják a légvezetékeket. Ez akár napokon át is áramszünettel nehezíti az ott élők életét, veszélyeztetve az intézmények, szolgáltatók, hotelek működését.

– Ilyenkor mindig bebizonyosodik, hogy a hegyen a természet az úr. Pillanatok alatt „mattot kap” a Felső-Mátra. Ezért kezdeményeztem a megoldást, és kértem a kormányzat jelentős támogatását ahhoz, hogy a kritikus szakaszokon a légvezetékek helyett biztonságosan, a föld alá süllyesztett kábeleken érkezzen az áram a Mátrába. A feladat nem egyszerű, hiszen sziklás, meredek szakaszokról van szó, de az áramszolgáltató bravúros technikai megoldásainak is köszönhetően jól halad a munka – fogalmazott Horváth László.

A villamos művek szakemberei a funkció nélkül maradt tartóoszlopokat döntik ki Fotó: Czímer Tamás / Heves Megyei Hírlap

Az MVM Émász Áramhálózati Kft. néhány napja jelentette be, hogy már befejezte a Mátrában zajló kábelesítési projekt első ütemét. A Mátraszentimre és Mátrakeresztes közötti, csaknem hat kilométeres középfeszültségű szakaszon a szabadvezetékek helyett már földkábelekben fut a villamos energia.

Horváth László kiemelte, hogy a munka a biztonságos áramellátás mellett a természet védelmét, és hegyeink, erdeink látványának javítását is szolgálja. – A fák koronája összeérhet, így egységes lesz az erdő, a pozitív környezeti hatások pedig megjelennek az élővilágban. Elkerülhetők így a szabadvezetéki hálózat esetében előforduló áramütéses madárbalesetek is – hangsúlyozta a térség országgyűlési képviselője.

Idén befejeződik a második ütem is

A projekt három ütemben valósul meg. Az MVM összesen 46,5 kilométeren végzi el a kábelesítést, ehhez ötven kilométer hosszon bontja le a középfeszültségű szabadvezetékes hálózatot.

A több mint 1,2 milliárd forintos beruházás második üteme idén elkészül, az utolsó tizenöt kilométeres kábelesítés pedig várhatóan jövő tavasszal. A projekt most befejezett első ütemét a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította, elősegítve mielőbbi megvalósítását.

Az MVM a Mátraszentimre és Mátrakeresztes közti szakasz kivitelezési munkáit saját forrásból, 247 millió forintból fedezte. Ezután a Mátraháza és Kékestető, valamint a Parád s Parádsasvár közti nyomvonalon folytatódik a munka.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában