szőlő és bor

2021.11.13. 20:02

Egyre keresettebb a borászati képzés – derült ki az egri egyetem előadásán

Az egri egyetem szőlészeti és borászati intézete szüretzáró sajtótájékoztatón számolt be az idei szőlőtermésről és sikereikről.

Szabadi Martina Laura

Metszési bemutatót is tartottak az egyetemen a Simonit & Sirch szakemberei

Forrás: Heves Megyei Hírlap

Fotó: Berán Dániel

– Még 2016-ban került az egyetem birtokába a szőlészet. Úgy gondoljuk, amit akkor vállaltunk, teljesítettük. Nemcsak oktatás, de kutatás terén is. S ez az, ami biztosítja az alapot a következő évek fejlesztéséhez. Nagy lehetőséget jelent számukra, hogy diákjainkkal közvetlenül tanulmányozhatjuk a szőlészet és borászat tudományát, gyakorlatorientált és tudásközpontú oktatást biztosítva – fogalmazott dr. Váczy Kálmán Zoltán, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem általános rektorhelyettese szerda délelőtt sajtótájékoztatón.

Az eseményt az egyetemi szőlőültetvény és borászat kőlyuktetői központjában tartották a szüretzárás alkalmából. Hozzátette, a sikerek ellenére nem dőlnek hátra, hanem folytatják a szakmai színvonal emelését. Hegyi Ádám István birtokigazgató elmondta, az idei várhatóan különleges évjárat lesz. Kiemelte, a borkészítésben, más fogyasztási termékekkel ellentétben, nem ugyanazt a karaktert várjuk, hanem évről évre mást.

Metszési bemutatót is tartottak az egyetemen a Simonit & Sirch szakemberei
Fotó: Berán Dániel / Heves Megyei Hírlap

– A szőlő fejlődése szempontjából hűvös tavasz előnyösnek mondható. A hideg révén ugyanis a virágzás tolódott. A meleg száraz nyárral ugyan behozta némileg a lemaradást, ám a mérések mégis eltolódást mutattak, ezért késett a szüret addig, míg a cukor- és a savtartalom egyensúlyba nem került. A súlyvesztés is jellemző volt, de a töppedés a minőségi borkészítést támogatja. Hűvös savas évjárat készül az idei szőlőből – részletezte.

Elmondta azt is, hogy a világhírű szaktanácsadó cég, a Simonit & Sirch tart metszési bemutatót. Velük együttműködve nyújt az egyetem országos szintű képzést, mely során a termőrügyek, a termőfelület szakszerű létrehozásáról, illetve a hajtásválogatásról szerezhetnek magas szintű tudást a résztvevők.

Dr. Ruszkai Csaba, az EKKE Kutatási és Fejlesztési Központjának főigazgatója elmondta, számos pályázatot nyújtottak be a közelmúltban. Fontos célkitűzésük, hogy szolgáltatásaikkal a helyi termelők szakmai előmenetelét és munkáját is segítsék.

– 2016-ban intenzív fejlesztés kezdődött meg az oktatás területén is – közölte dr. Zsófi Zsolt, az EKKE Szőlészeti és Borászati Intézet intézetvezetője. – Ez a munka mára beérett, s ennek következtében a hallgatói létszám is erőteljes növekedésbe kezdett az elmúlt időszakban. Az egyetem saját pincészetet és feldolgozót vezet, erős gyakorlatorientált képzést nyújt, korszerű technológiai oktatással. A hallgatók maguk is kiveszik a részüket a tudományos munkákból, jó az együttműködés a kutatási és fejlesztési központtal – mondta.

Nemzetközi együttműködés

Dr. Zsófi Zsolt elmondta azt is, hogy a diákok visszajelzései szerint is jó úton haladnak.

– Közel száz hallgatónk van nappali és levelező tagozaton. Ez alapképzést, duális képzést és felsőfokú szakképzést is jelent. Azzal, hogy együttműködési megállapodást írtunk alá az EPLEFPA Bordeaux Girondez francia egyetemmel, a diákok egy további év eltöltésével az intézményben francia diplomát is kapnak. Nem elhanyagolható szakmai szempontból Bordeaux és Burgundia környékének megismerése sem. Az első hallgató, Takács Réka idén kezdte meg tanulmányait, s tudomásunk szerint sikerrel veszi az akadályokat – ismertette. Elmondta azt is, hogy idén a Borászok borásza díj is egy EKKE-hallgatóhoz került, s ez visszacsatolás arról, hogy jó úton haladnak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában