Az év emlőse

2023.01.30. 12:51

Akad, aki irtaná, mert feltúrja a kertet, mások az év emlősének szavazták a harapós vakondot

Vannak, akik káromkodva szemlélik a friss vakondtúrásokat. Holott a vakondok nagyon hasznos állatok: fellazítják a talajt és több kártevő rovart elfogyasztanak.

Barta Katalin

A vakond sokakat bosszant, mások szavaznak rá

Forrás: Shutterstock

Fotó: kubais

A több mint 120 éve védett vakondot választotta 2023-ban az év emlősének a Vadonleső Program, amelyet az Agrárminisztérium (AM) és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működtet a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével – adta hírül az MTI.

A közönséges vakond (Talpa europaea) élete jelentős részét föld alatt tölti és mozgó férgekkel, csigákkal, rovarokkal és azok lárváival táplálkozik. Apró szemei, bőrredővel lezárható, fülkagyló nélküli fülnyílásai, hosszú, ormányszerű orra és feltűnő mellső ásólábai mind azt mutatják, hogy alkalmazkodott a speciális életmódhoz. A tömött, koromfekete bundájú, hengeres testű kisemlős rövid, három centiméteres farkával együtt is alig hosszabb, mint egy szokványos golyóstoll. A mozgékony állatkával ritkábban lehet találkozni, mint a vakondtúrásokkal, amelyek az akár 100 méternél is hosszabb, elágazó járatrendszeréből összegyűjtött talaj szakaszonként felszínre hozott kupacai.

Skandinávia és egyes mediterrán területek kivételével a vakond egész Európában elterjedt, a mocsaras, köves, szikes területek és az intenzíven művelt szántók kivételével szinte minden élőhelyen megtalálható. A kertekben megjelenő túrások olykor bosszúságot okozhatnak, de a vakondok nagyon hasznos állatok: fellazítják a talajt és több kártevő rovart elfogyasztanak.

A hobbikert.hu oldalon arról is írnak, hogy a vakond nem alszik klasszikus téli álmot, a földben saját hűtőkamrát készít és ott halmoz fel magának elemózsiát. Amikor a talaj megfagy, egyszerűen mélyebb rétegekben ássák el magukat. Normális talajviszonyok mellett az állat kb. 10-20 centiméter mélyen ássa az alagutakat, fagy esetén azonban az építési tevékenységét 50-60 centiméter mélyre teszi át. Az enyhe teleken, amikor a talaj nem fagy meg, nem is kell ilyen mélyre vonulnia.

Teljes védettséget élvez

A földművelésügyi miniszter 1901. évi egyik körrendelete a vakondot is - több más állattal együtt - természetvédelmi oltalom alá helyezte, akkor még csak „a virágos, veteményes kertek és csemete ültetvényeken” kívüli területeken. A ma már teljes védettséget élvező rovarevő pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 25 ezer forint. A természettel való együttélés során meg kell tanulnunk a többi élőlénynek, köztük a vakondoknak is életteret adni, megosztva kertjeinket a hasznos kis állatokkal - hívja fel a Herman Ottó Intézet a figyelmet a közleményben.

 A tevékeny, azonban vaksi állat meglehetősen lelassítja a hidegben az aktivitását, csökkenti a légzési sebességét és a testhőmérsékletét, viszont klasszikus, igazi téli álmot nem alszik. Spórol az energiával, hiszen ilyenkor az élelemkészlete véges. A kamrájában földigilisztákat, ehető talajlakókat, rovarokat, lárvákat halmoz fel, ezekkel éli túl a telet. Annak érdekében, hogy ez az élelem friss maradjon, egy harapással megbénítja őket, így a különféle férgek, rovarok mozdulatlanul fekszenek, amíg el nem fogyasztja őket a vakond.

Amikor a tavasz már a küszöbön van, a vakond is előmászik és megkezdődik a párosodás folyamata. Általában ez csak évente egyszer megy végbe, ezenkívül a vakond ugyanis magányosan él. A fészekhez különféle anyagokat gyűjt: mohát, füvet, lombot. A gyűjtögetés során a felszínre kell jönnie, otthagyva a túrásnyomokat a gyepben, a veteményben.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában