2023.08.29. 15:52
Új lakóházakba költözhetett az andornaktályai Tiszafa Otthon hatvan gondozottja
Új otthonokba költözhetett a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Heves Vármegyei Aranyhíd Integrált Szociális Intézményének 60 ellátottja Maklár és Nagytálya településen. A fogyatékossággal élő gondozottak a nagy létszámú intézmény helyett így családias körülmények között kaptak lakhatási lehetőséget.
Átadták az új lakóotthont az andornaktályai fogyatékkal élőknek
Forrás: Berán Dániel/Heves Megyei Hírlap
Kedden délelőtt tartották Andornaktályán, a Mocsáry kastélyban – a Széchenyi 2020 program keretében 587 millió forintból, európai uniós támogatás segítségével megvalósult – TÁMOGAT-LAK Férőhelykiváltás Andornaktályán elnevezésű projekt záró rendezvényét. Az ünnepi eseményen – amelyen a megjelenteket Tatai Edina intézményvezető köszöntötte – részt vett és beszédet mondott Ignácz Balázs, Heves vármegye főispánja, valamint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Heves Vármegyei Kirendeltségének igazgatója, Sinka Zsolt.
A főispán elöljáróban leszögezte, hogy a Kormányhivatal, valamint a kirendeltség között nagyon régi szakmai kapcsolat van, ami nem csak a szakmában teljesedik ki, hanem az igazgató úrral – hiszen mindketten a vármegyeháza épületében dolgoznak – emberi kapcsolatot is ápolnak.
– Szükség van az ilyen típusú beruházásokra, projektekre, mert ezeknek mind az a célja, hogy a célközönsége a lehető legjobb körülmények között, a lehető legjobb ellátást kapják. Az egész Unióban körülbelül egymillió ember van, akinek szüksége van ilyen típusú ellátásra, s arányaiban hazánkban is ilyen számadatokkal kalkulálhatunk – fogalmazott a főispán.
Szerinte mind az idő, mind a szakma azt támasztja alá, hogy minden olyan beruházás, amivel próbálunk integrálni, a körülményeket úgy alakítani, hogy még inkább megfelelő kontroll és megfelelő támogatás mellett tudjanak az ellátottak élni, a mindennapjukat eltölteni azok mind az komfortosabb, emberibb életüket segítik.
Ignácz Balázs kifejezte nagyrabecsülését azok iránt a szakemberek iránt, akik ezen a területen dolgoznak.
– Hála, tisztelet és köszönet azoknak, akik ezt a munkát végzik. Nagyon sokan nem tudnák ezt csinálni, viszont akik igen, azokat nagyon meg kell becsülni – mondta a főispán.
Sinka Zsolt beszédében utalt arra, hogy 2014-ben indult ez a projekt kör Magyarországon, amiben 13 vármegye 22 projektje 196 helyszínen megközelítően 2000 fő "kitagolásával" – a nagy intézményből kisebb lakóterekbe költöztetésével – foglalkozott.
– Ezzel a projekttel egy kör bezárult. A bélapátfalvi intézményünkben indult el ez a folyamat, már 2011-ben. Bélapátfalván és környékén 150 főt – hat és tizenkét férőhelyes – 15 lakóházba kitagoltunk. Ez 2014-ben a következő projekt indításával folytatódott, amiben részt vettünk itt Andornaktályán hatvan ellátottunk kitagolásával öt lakópontba – mondta a kirendeltségi igazgató.
Sinka Zsolt szavai szerint mind a három településen – Andornaktályán, Nagytályán és Makláron – egy támogató közegre találtak a lakóotthonok létesítésekor. Ez azért fontos, mert másféleképpen nem is működött volna.
– Nagyon sok munkát tettek ebbe a kollégáim, de ez a folyamat, hogy a kör körbeért, nem zárult be. Indulnak új folyamatok, hiszen a szociális ellátás területén mindig szükséges a megújulás, a bővítés, egy fejlődés. Ezért indulnak következő körök, amik egymásba kapcsolódnak, egy láncot alkotva a fejlődés folyamatát jelentik – mondta az igazgató.
Tatai Edina intézményvezetőnek a projektet bemutató előadásából kiderült: az Aranyhíd Integrált Szociális Intézmény Heves Vármegye öt helyszínen szolgáltat támogatott lakhatást enyhe, középsúlyos és súlyos értelmi fogyatékossággal élő személyek részére. Az andornaktályai Tiszafa Otthon lakói öt – egyenként 12 fő befogadására alkalmas – új építésű lakóházakba költöztek Makláron és Nagytályán. A teljes körűen berendezett lakóingatlanok 209 négyzetméter alapterületű, egyszintes, akadálymentes épületek, kétágyas szobákkal, kerthelyiséggel.
Mint elhangzott, a lakóházakban gondoskodnak a biztonságos környezet és az önálló, vagy részben önálló életvitelhez szükséges feltételek megteremtéséről, a szükségleteknek megfelelő felügyeletről, a személyi és tárgyi feltételekről. Az andornaktályai Tiszafa Otthon felszabaduló részein szolgáltató központ is működik. Az intézmény szolgáltatási elemei közé tartozik az étkeztetés, a házi segítségnyújtás, a közösségi ellátás, a nappali ellátás, valamint a fejlesztő foglalkoztatás.
– A fejlesztés eredményeként olyan ellátás biztosítható a szolgáltatásokat igénybe vevő fogyatékossággal élő embertársaink részére, mely biztonságot, támaszt ad ahhoz, hogy életkoruknak, képességeiknek és egészségi állapotuknak megfelelő életet élhessenek – mondta egyebek között Tatai Edina.