2023.09.25. 13:45
Hatvanéves lett a hatvani anyatejgyűjtő állomás: nagyobb a kereslet, mint a kínálat
Hatvanban az idén hatvan esztendős az Anyatejgyűjtő Állomás. A jeles alkalomból ünnepséget szerveztek a Grassalkovich Művelődési Házban, ahol jelen volt Horváth Richárd polgármester és Szinyei András alpolgármester is. Az önkormányzat első embere hangsúlyozta a városi intézmény működésének és annak támogatásának fontosságát.
Sokan gyermekeikkel együtt vettek részt az ünnepségen
Forrás: Albert Péter/Heves Megyei Hírlap
– A nehéz gazdasági helyzet ellenére is megpróbáljuk megadni a segítséget, mert tudjuk, hogy ez a közösség támogatja a várost, és megkönnyíti a mindennapokat – fogalmazott Horváth Richárd.
Semperger Katalin, a Szociális, Gyermekjóléti és Egészségügyi szolgálat vezetője, az Anyatejgyűjtő Állomás igazgatónője felidézte az elmúlt hat évtizedet, kiemelve a tejadó édesanyák önzetlenségét.
– Fennállásunk óta nagyon sok minden változott és fejlődött. Egy dolog maradt azonban, hogy még mindig nagyobb a kereslet, mint a kínálat. Minden kismamának és anyukának köszönöm, hogy a leadott tejükkel még több csecsemőt részesíthetünk a számukra legegészségesebb táplálékban – foglalta össze.
A jubileumi ünnepségen Antal Klára, a Heim Pál Gyermekkórház védőnője a szoptatás történetét mutatta be az őskortól, Rusainé Klátyik Krisztina diplomás ápoló, az Anyatejgyűjtő Állomás asszisztense pedig az intézményrendszer működését ismertette, hangsúlyozva, hogy egyre nagyobb szükség van a jelenlétükre.
– 2021-hez képest duplájára emelkedett a koraszülött babáink száma. Köztük nagyon sok olyan van, aki 1500 gramm alatt születik, ami drasztikusan alacsony súly – hangsúlyozta.
Palóczné Hornyák Margit szülésznő, egészségügyi menedzser figyelemfelkeltő elődadásában a hatvani anyatejgyűjtés kialakulásáról és múltjáról beszélt, elsőként a Népújság korabeli híradását idézve. A Heves Megyei Hírlap elődje 1954 július 15-én, egy csütörtöki napon számolt be arról, hogy új szülőotthon épül Hatvanban a Bástya-úton. „Az új, korszerű szülőotthon építésének munkálatai folynak. A szülőotthon beruházási költsége közel 600 ezer forint. A Városi Tanács még ez évben átadja rendeltetésének” – írta az újság.
A szülőotthont 1955-ben adták át id. dr. Zeke Gábor szervezésével, a városban azonban már jóval ezt megelőzően is történelme volt az anyatejgyűjtésnek. A Stefánia Szövetség helyi fiókja 1932-ben nyitott két orvosi rendelőt Újhatvanban két-két orvossal és egy-egy védőnővel. Az egyik rendelőben tejkonyha is üzemelt, ezeket 1941-ben összevonták a Zöldkereszttel. Utóbbi a Horváth Mihály u. 28 szám alatt folytatta tevékenységét, egészen az épület lebontásáig. Itt is kiemelt figyelmet fordítottak a csecsemővédelemre és az anyatej gyűjtésre.
Az anyatejgyűjtő állomás 1963. június 24-én nyílt meg a Bajcsy-Zsilinszky úton a Városi Tanács Egészségügyi Osztályának irányításával, első vezetője Halmai Jánosné Erzsike volt. Azóta azt az épület is lebontották, s az állomás 1967-től működik a Bástya utcában. A kismamák naponta bejártak fejni, vihették magukkal a babájukat is. A gyermekek felügyeletét a fejés idejére Wágnerné Olika végezte.
Az azt követő évtizedekben az Anyatejgyűjtő Állomás vezetői Halmai Jánosné Erzsike, Kaló Antalné Éva és Sári Józsefné Margó voltak. Az intézmény a környékbeli falvak ellátása mellett, 1968-tól a hatvani kórház újszülött és csecsemő osztályának is adott át tejet, egészen az 1990-es évek elejéig. Az anyatejgyűjtő jelenleg a Szociális, Gyermekjóléti és Egészségügyi Szolgálathoz tartozik, önkormányzati fenntartással. Rusainé Klátyik Krisztina és Silkó Olivérné látja el az anyatejgyűjtő szakmai feladatait.
– Az Anyatejgyűjtő Állomás és a kórház szülészet-nőgyógyászati, valamint a csecsemő- és újszülött osztálya között nagyon jó munkakapcsolat alakult ki – folytatta ismertetőjét Palóczné Hornyák Margit. – 1981-től szülésznőként, 2000-től pedig osztályvezető főnővérként személyesen is hozzájárultam a jó kapcsolat fenntartásához. Halmai Jánosné Erzsike nagyon sokat tett a jó munkakapcsolat kialakulásáért, személyesen is feljárt az osztályra segíteni a gyermekágyas kismamáknak a szakszerű fejés elsajátítását. Igyekezett biztosítani az újszülött osztályra az igényelt női tejet az anyatejgyűjtőből.
Palóczné Hornyák Margit szerint fontos minél több fórumon felhívni a figyelmet arra, milyen nagy jelentőséggel bír az anyatejes táplálás és a szoptatás. Az édesanyákat arra kell biztatni hogy, az anyatejes táplálást válasszák.
Korábban arról számoltunk be portálunkon, hogy Gyöngyösön bezárt az anyatejgyűjtő állomás. Azonban van más megoldás az édesanyák számára.