2024.01.09. 18:00
Örök nyugalomra helyezték dr. Fülöp Lajost Gyöngyösön
A neves nyelvészt, irodalomtörténészt, néprajzkutatót, Gyöngyös díszpolgárát nagy részvét mellett kísérték utolsó földi útjára.
Dr. Fülöp Lajos búcsúztatása a gyöngyösi Mátra Múzeumban
Forrás: Czímer Tamás/Heves Megyei Hírlap
Kedden mély részvét mellett búcsúztak rokonai, barátai, tisztelői, egykori kollégái és tanítványai dr. Fülöp Lajos nyelvész, irodalomtörténész, néprajzkutatótól a gyöngyösi Mátra Múzeumban. Dr. Fülöp Lajos, a Gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium volt tanára és igazgatója, az Országos Pedagógiai Intézet és az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar nyelvi tanszékének szakcsoport vezetője, a Magyartanítás és az Édes Anyanyelvünk szaklapok rovatszerkesztője, több szakmai tudományos társaság tagja és kitüntetettje, Heves vármegyéért díjas, Gyöngyös díszpolgára, Gyöngyös Város Barátainak Köre alapító tagja és örökös tiszteletbeli elnöke 2023. december 2-án, életének 92. évében hunyt el.
Gyöngyös díszpolgárától a város nevében Hiesz György polgármester búcsúzott.
– Mindig azt hangoztatta, hogy azt kell ápolni, ami összetart, és ne azzal foglalkozzunk, ami szétválaszt. Ez volt az ő gyöngyösisége. Neki ez a Mátraalját, Gyöngyöst, a szülőföldjét, a tájat, a palócságot jelentette, a város történelmét, néprajzát, az itt élő embereket, az ő szolgálatukat. Gyakran mondta, hogy teste Karácsondon, de a lelke Gyöngyösön született meg. Nagyon sokáig Budán élt ugyan, amelyet, ahogy ő mondta, úgy szeretett, hogy Gyöngyöst soha el nem felejtheti. Soha nem tett különbséget ember és ember között. Tehetségével, tudásával, szorgalmával nemcsak saját életútját, hanem másokét is nagy szeretettel igazgatta. Rengetegen miatta választották a tanári pályát. Nem volt hangos, harsány. Halk szavával, megfontoltságával mégis a középpont, a zsinórmérték volt – fogalmazott Hiesz György.
A pályatársak, a barátok képviseletében dr. Lisztóczky László József Attila-díjas egri irodalomtörténész, tanár emlékezett az elhunytra. Ahogy fogalmazott, az utóbbi évtizedek gyöngyösi alkotóértelmiségének legjelentősebb, legnagyobb hatású, iskolát teremtő, egy egész korszaknak arcot, nevet adó személyisége volt dr. Fülöp Lajos.
– Kultusza, népszerűsége évtizedek óta elevenen él Karácsondon, Gyöngyösön, Gyöngyöspatán és Egerben, egész Heves megyében. Életem egyik legszebb ajándéka volt a hozzá fűződő barátság. Köszönjük, hogy magas mércét, követésre ösztönző példát adott nekünk emberségből és magyarságból. Köszönjük, hogy megtanított bennünket hinni az emberben. Enélkül a hit nélkül minden, de minden az értelmét veszti. Köszönjük, hogy rá emlékezve, pörölve, dacolva minden sérelemmel és csalódással, újjászülethet és gazdagodhat a hitünk az élet értelmében, az ember méltóságában – fogalmazott dr. Lisztóczky László.
Még 2023 januárjában, a Gyöngyös Város Kultúrájáért díj átvételekor dr. Fülöp Lajos arról beszélt portálunknak, hogy csak térben szakadt el Gyöngyöstől, lélekben sohasem.
– Csaknem ötven éves koromban a főváros lakója lettem. Gyöngyöshöz, a Mátraaljhoz igyekeztem mindig hűséges maradni. Tamási Árontól tanultam: Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne. Én a Mátrai tájhazát szerettem és szeretem, mert itt érzem igazán otthon magam. Sokat kaptam ettől a várostól neveltetésem, gyermekkorom idején, gimnáziumi első éveimben ösztöndíjat kaptam, és sorolhatnám. Ezt jó néhány versemben megírtam már. Nosztalgiával, emlékező tisztelettel, szeretettel gondolok vissza az itt töltött időre, hiszen városunktól csak térben szakadtam el, lélekben sohasem. Azóta szinte hetente jártam haza előadásokat, könyvismertetőket tartani, zsűrizni. A tanítványaimat is a szülőföld szeretetére, a lokálpatrióta öntudatra igyekeztem nevelni, a gyöngyösiség gazdagítására – mondta egy évvel ezelőtt dr. Fülöp Lajos.
Dr. Fülöp Lajos hamvait engesztelő szentmise után a gyöngyösi Szent Erzsébet templom altemplomában helyezték örök nyugalomra.