7 órája
Fondorlatos módon csalták ki az adatait a siroki polgármestertől
Egyszercsak értesítés érkezett, hogy éppen vásárol az ország másik végében. A bankkártya a zsebében volt, ahogy minden más is, ő pedig siroki otthonában.
- Kérem figyeljenek, olvassák el, mert tanulságos lehet mindenki számára! - kezdi posztját Tuza Gábor, Sirok polgármestere. Posztjában arról ír, hogy bár zsebében volt a bankkártya, valaki mégis vásárolt róla.
Így folytatja a beszámolóját:
- Csalás, adatlopás, lenyúlás! Nem tudom minek minősül, de sokba került. Hogyan lehet kivédeni?!?! Nos, ezt nem tudom. Emlékeim szerint semmiféle olyan tranzakciót nem végeztem, ami alkalmából meg tudták volna szerezni a kártyám adatait! Nem adtam oda senkinek, nem veszítettem el, nem vásároltam vele interneten, az adatokat nem adtam meg senkinek! És mégis megszerezték! Szombaton sertepertélek a garázsban, amikor csilingel a telefonom. Vásárlás történt a bankkártyámmal. Igen, de kártya a telefonom tokjában, a telefon a zsebemben, én a garázsban, a garázs Sirokban, a vásárlás meg Győrben a Samsung telefonos szaküzletben!!! Hogy is van ez!?!? Ja, és nem olcsó készüléket vásároltak!! Internet, kártyatiltás, üzlet hívása Győrben, igen ott vásárolta egy férfi. De, kérem én Sirokban vagyok, a bankkártya nálam van!! Válasz, telefonnal fizettek. Hogyan?!?! Én, ha 15 ezer forint fölött vásárolok, akkor kérik a kódot! Önök miért nem kérték!? Válasz, telefonos vásárlás esetén nem kéri a terminál a kódot! Miii vaaann? Én veszek pár biszb@szt 16 ezerért kártyára és kódot kér, valaki vásárol majd 200 ezer forintért, telefonnal fizet és nem kell kód!?!? Normális? Hát nem, nem normális!! Rendőrség, feljelentés, kihallgatás, bank, új kártya, a tranzakció megkifogásolása, aztán majd meglátjuk. Karácsonyi ajándékoknak annyi! Hogy lehet ezt kivédeni? Van ötlet? Járt már valaki így? Vagy csak rám jár a rúd? Jó lenne, ha abba hagyhatnám már ezt a "rúdtáncot"!
Tuza Gábor egyébként már közzétett mások okulására olyan tanulságos esetet, ami vele történt.
Bankkártya-csalások a rendőrség szemével
Megkérdeztük a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányságot, miképpen lehetséges az, hogy valakinek a kártyájával vásárolnak miközben az nála van minden egyéb eszközzel együtt, illetve milyen módon lehet kivédeni az ilyet.
Vámos Boglárka, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense megkeresésünkre elmondta, ilyen eset valószínűleg úgy történhet, hogy valaki gyanútlanul rákattint egy linkre, esetleg letölt egy alkalmazást interneten böngészés közben. Ha valaki nem veszíti el a kártyáját, akkor csak olyan módon juthatnak hozzá az adataihoz, ha e-mailben, SMS-ben, chaten kapott linkre rákattint. Sokszor nem is történik semmi, mert a háttérben töltik le a kívánt adatokat, a felhasználó nem veszi észre, vagy esetleg egy kamu oldalra vezet a link, miközben az adatokat már el is lopták. Újabban szokott előfordulni, hogy csomagküldő cég nevében jön üzenet, hogy csomag érkezik. Ez akkor veszélyes, ha valaki éppen csomagot vár, de sokan akkor is rákattintanak a benne lévő linkre, ha tudják, hogy nem jön csomag, és az adataikat már el is lopták.
Egri olvasónk is kapott adathalász SMS-t
Gabriella nevű egri olvasónk arról számolt be, hogy egy telefontársaságtól kapta a következő üzenetet:
Bár ennél a társaságnál volt előfizetése, nem tudott róla, hogy lenne pontgyűjtés, így felhívta az információs telefonszámot, ahol megköszönték a jelzését, majd közölték vele, hogy nincs semmilyen hasonló akciójuk, adathalász üzenetről van szó.
- Ezek után rögtön spam-ként jelentettem az adott telefonszámot és letiltottam - mondta Gabriella. - Szerencsére nem kattintottam rá, és az ismerőseimet is figyelmeztettem Facebook-on, hogy ne dőljenek be a csalóknak.
(Főoldali képünk illusztráció, fotó: Shutterstock)