Diabétesz Világnap Egerben

2024.11.09. 21:08

Rengetegen élnek úgy, hogy nem is sejtik, veszélyben vannak

Egyre több fiatala lesz 2-es típusú diabéteszes, akiket korai diagnosztizálás nélkül már az 50-es éveik elején szív- és agyi infarktus fenyeget - hangzott el a Cukorbetegek Egri Egyesületének jubileumi rendezvényén, melyet orvosi előadás, vércukor- és vérnyomásmérés és egy figyelemfelhívó séta is színesített.

Keller Richárd

A cukorbetegek megmentőjéről, az inzulin felfedezőjéről Sir Frederick Banting kanadai orvosról emlékeztek meg szombaton a  Cukorbetegek Egri Egyesületének tagjai 25. világnapi rendezvényükön. A Bartakovics Béla Közösségi Házban rendezett jubileumi összejövetelen Jakabné Jakab Katalin, a Cukorbetegek Egri Egyesületének elnöke arról beszélt: több mint 160 országban rendezik meg világszerte a világnapi megemlékezést. Felidézte 1891. november 14-én született Sir Frederick Banting, aki 30. születésnapján jelentette be az inzulin felfedezését. Az egyesület elnöke kiemelte: mindössze egy év alatt 460 millióról 540 millió főre nőtt a cukorbetegek száma, ez napi százezer új cukorbeteget jelent.    

A cukorbetegek megmentőjére emlékeztek Egerben a Diabétesz világnapján
A cukorbetegek megmentőjére emlékeztek Egerben a Diabétesz világnapján
Forrás:   Huszár Márk / Heol.hu

A ünnepségen részt vett Majorosné Juhász Eszter önkormányzati képviselő, aki az önkormányzat és a városi civil szektor kapcsolatának fejlesztéséért és az idősügyi feladatok koordinálásáért felelős tanácsnoka is. Köszöntőjében kiemelte: személyesen érintett a cukorbetegségben, hiszen az egészségügyben dolgozva nap, mint nap találkozik olyan páciensekkel, akik vagy a prediabétesz állapotában vannak, vagy már kialakult náluk a cukorbetegség. A tanácsnok kiemelten fontosnak tartja a megelőzést, mert – mint mondta – helyes táplálkozással, rendszeres sporttal, megfelelő életmódváltással, akár egy egyszerű szűrőviszgálattal is sokat tehetünk az egészségünkért. Arra figyelmeztetett: rengeteg élnek úgy, hogy nem is sejtik, kialakulóban van náluk a diabétesz. Ezért van ez a rendezvény, azért veszünk részt a diabétesz sétán, hogy felhívjuk a figyelmet arra, mindenki vegyen részt szűrővizsgálatokon! Csak annak segítségével derülhet ki, hogy a betegség előszobájában van-e már –szögezte le a tanácsnok. A statisztikai adatok sajnos hátborzongatóak - fogalmazott -, hiszen 2045-re már több mint 780 millió cukorbeteg lesz világszerte, ha nem fordítunk kellő figyelmet a prevencióra. Majorosné Juhász Eszter szerint különösen fontos ezt az üzenetet a fiataloknak, gyerekeknek átadni. Mint fogalmazott: a diabétesz nem magánügy, minden cukorbetegnek szüksége van a családtagjai, rokonai, barátai és munkatársai támogatására, akiknek nyomatékosítaniuk kell: teljes értékű életet élhetnek a cukorbetegek is. Az önkormányzat nevében a tanácsnok ígéretet tett arra, hogy kiemelt ügyként kezelik a cukorbetegséget és mindig kiállnak a megelőzés és a szűrőkampányok népszerűsítése mellett.

Ezt követően Dr. Juhász Elek, a Heves Vármegyei Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet diabetológiájának vezető főorvosa tartott előadást a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének módjairól. Hangsúlyozta, bár az 1-es típusú cukorbetegek megmentőjét, az inzulin felfedezőjét ünneplik a világnapon, muszáj szó ejteni a 2-es típusú diabéteszről is, mert egyre több fiatal érintett e betegségtípusban. Ennek egyik legsúlyosabb következménye lehet, hogy ha valaki a huszas éveiben lesz cukorbeteg, kezeletlenül már akár 50 éves korában is stroke vagy infarktus sújthat. Rá kell venni gyermekeinket, unokáinkat, hogy álljanak fel a tévé elöl és minél többet sportoljanak, mozogjanak, mert az elhízás az egyik kiváltó oka a 2-es típusú diabétesznek – figyelmeztetett a főorvos, aki szót ejtett arról is: az elmúlt 20 évben teljesen megváltozott a cukorbetegek kezelési stratégiája, és szerencsére olyan gyógyszerek jelentek meg, amelyek bár drágábbak,de  elenyésző a mellékhatásuk. Kiváló cukorszint- és súlycsökkentők, nem fokozzák a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) kockázatát, ellenben javítják a szív- és veseműködést – tette hozzá a főorvos, aki külön felhívta a figyelmet a túlsúly, a magas vérnyomás-, vérzsírszint és a dohányzás kockázatára, amely különösen cukorbetegséggel társulva végtagamputációt, halált okozhat. 

A rendezvényt a szomolyai Rece Hagyományőrző Egyesület és a Cukorbetegek Egri Egyesületének Mézvirág kórusának zenei műsora színesítette, az érdeklődők megmérhették vércukorszintjüket és vérnyomásukat. A cukorbetegek figyelemfelhívó “kék” diabétesz sétát is tartottak a történelmi belvárosban.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában