2 órája
Félnek a túrázók, ki kell dolgozni a medvékkel kapcsolatos szabályokat
Akár szaporodhatnak is a medvék Magyarországon Heltai Miklós szerint. A professzor úgy véli, együtt kell élni a barnamedve jelenlétével, de le kell fektetni ennek a szabályait, hogy ne legyen olyan helyzet, mint Erdélyben.
Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgató professzora beszélt a medvékről a hirado.hu-nak. A portálnak elmondta, fenntartja korábbi véleményét, miszerint a medvék már Magyarországon is szaporodnak. Az állatnak ilyen gyakoriságú és ekkora területet érintő előfordulása nem lehetséges úgy, hogy ne legyen Magyarországon szaporodó pár vagy egyed. A szakember szerint az Északi-középhegység területein, a Kárpátok déli nyúlványain nagyon gyakran észlelik ezt a nagy ragadozót. Ezek a helyek tökéletesen szomszédosak a barnamedve jelenleg ismert állandó elterjedési területével. Amíg az állomány növekszik, addig az észlelések gyakoriságának növekedésére számíthatunk.
Befolyásolják a vadállományt
Heltai Miklós szerint még nem tudni, hogyan hat majd a magyar erdők élővilágára a ragadozó visszatelepedése. Mivel főként a szarvasfélék borjait, gidáit zsákmányolja – tavasszal sok fehérjét fogyaszt, s az ellési időszak ekkorra esik –, ezek állományára hatással lehet. Nyár folyamán vált bogyók, gyümölcsök, ősszel és télen pedig kukorica vagy a makk a fő élelemforrása.
Félni szerinte nem kell a medvéktől, felkészülni jelenlétükre viszont igen. El kell kerülni a vele való találkozást, a közelébe jutást. A viselkedéshez meg kell fogadni a Bükki Nemzeti Park honlapján is olvasható tanácsokat. Az állattenyésztők felkészülése nehezebb, az eszközös védekezésen túl a természetvédelemnek, az állattenyésztésnek, a vadgazdálkodásnak közösen kellene segítenie őket.
A szakembert kérdezték a környező országokban élő medvepopulációk urbanizálódásáról is, de itt kevés esély van arra, hogy megtörténjen az, ami Erdélyben, ugyanakkor ezt nem is szabad megvárni. Szót ejtett arról, hogy az érintettek véleménye más a medvékről, mint akik csak videón láttak nagyragadozót, ezért a döntéshozóknak mindenkit meg kell hallgatniuk és szabályokat kell kialakítaniuk. Sokszor a medvék nem tűnnek félelmetesnek, de tudatosítani kell magunkban, hiába látszik jámbornak és olyan lomhának, mint aki kettőt alig tud lépni, egyetlen pillanat alatt gyorsan, erőteljesen és veszélyesen szokott támadni.
Barnamedve territóriumok az északi országrészben
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság 2023-as jelentése szerint a nagyragadozók körében a barnamedve és hiúz ismert hazai élőhelyeire vonatkozó ismeretek 2023-ban néhány friss megfigyelési adattal bővültek. 2022. tavaszától egy jól azonosítható hím barnamedve példány állandósuló jelenlétét igazolták. Ez a példány nagy valószínűséggel át is telelt a Bükkben. Az év folyamán egyre több helyen észlelték, már nemcsak a szlovák-magyar határ közelében állandósuló, illetve időszakosan megtelepedő példányokat. A barnamedve megtelepedési folyamatában feltételezhetően jelentős szerepet kaphat a táplálékforrások gyakorlatilag korlátlanul elérhető mennyisége. Az ASP következtében a vaddisznó regionális állományának összeomlása következtében rengeteg, a barnamedve számára is elérhető táplálékforrás maradt. Ez jelentősen befolyásolhatta az elmúlt néhány évben a faj egyedeinek számát is. Több helyen, párhuzamosan kialakuló territóriumok azonosíthatók Észak-Magyarország területén.
A jelenleg itt tartózkodó egyedekkel kapcsolatban igazolt konfliktus nem történt a BNPI tudomása szerint. Azonban a problémák forrása lehet szerintük a vadetetőkre a mezőgazdasági termények rendszeres kijuttatása. A medvék ezeket a mesterséges etetőhelyeket rendszeresen felkeresik és az ember jelenlétével találkozhatnak, ezáltal a faj természetes, embertől való félelemérzete csökkenhet.
Közben a boon.hu is írt arról, hogy félnek a túrázók a Bükkben, mert Felsőhámor és Ómassa között, a piros jelzésen minap egy túrázó észlelte a lábnyomokat. A nyomok alapján valószínűsíthető, hogy medve kóborolt Lillafüred közelében.