Kék hírek, bulvár

2013.02.01. 18:00

A labor dolgozóiból sugárzik munkájuk és a betegek szeretete

Már a neve is misztikus: izotópdiagnosztikai osztály. A betegek, akik először belépnek a Markhot Ferenc Kórház izotóplaborjába, többnyire tele vannak félelemmel. Az ott dolgozók kedvessége és humora azonban hamar elűzi félelmeiket.

Guti Rita

Fotó:

– Az izotópterápia tulajdonképpen sugárkezelés, csak nem külső forrásból származik a sugárzás, hanem beadjuk azt a betegnek szájon át, kapszula formájában – magyarázza dr. Homonnai Andrea izotópdiagnosztikai szakorvos, osztályvezető.

– Természetesen nem olyan mennyiségű sugárzást ez, ami már az egészségre is káros lenne. Ha a hétköznapi emberneknek ezt említjük, rögtön az atombomba pusztítására, Csernobilra, netán a fukusimai atomreaktor tragédiájára gondolnak, s megijednek.

Fölöslegesen, ugyanis az izotópkezelések során alkalmazott gyógyszerek nagyságrendekkel kisebb sugárterhelést jelentenek a szervezetnek, mint az a sugárzásmennyiség, amelyet egész életünk során CT- vagy röntgenvizsgálatokon összeszedünk. A CT-t talán már jobban elfogadják, megszokták az emberek, az izotópkezeléstől még tartanak, pedig egy mellkasi CT nagyobb terhelést jelent az emberi szervezetnek, mint a legnagyobb sugárterheléssel járó izotópkezelés.

Természetesen nem azt állítom, hogy nincs szükség óvatosságra. Be kell tartani a biztonsági szabályokat, amikkel elbocsátjuk őket, s akkor nem jelentenek veszélyt a környezetükre sem. Ilyenek például, hogy a kezelés ideje alatt a vécét használat után kétszer kell leöblíteni, bizonyos típusú kezeléseknél pedig egy-két napig tartózkodni kell a tömegközlekedés igénybevételétől, illetve kerülni kell az újszülöttekkel, kisgyermekekkel való kontaktus.

Javasolt a bő folyadékfogyasztás. Nem teljesíthetetlen szabályok, s ha azt nézzük, hogy az életminőség javul az izotópkezelések hatására, úgy nem is nagy ár.
[caption id="" align="alignleft" width="360"] Dr. Homonnai Andrea a SPECT-készüléket mutatja. Több mint tíz éve van mód ilyesfajta vizsgálatra az egri kórházban. Fotó: Gál Gábor
[/caption]
Homonnai Andrea elmondta, a legtöbb páciens pajzsmirigy-túlműködés miatt keresi fel az izotópdiagnosztikai osztályt. Nekik jód 131-es izotóppal segítenek. Nagyon látványos életminőség-javulást jelent a daganatok csontáttéteinek fájdalomcsillapításában alkalmazott izotópterápia. Egyetlen injekcióval hosszú hónapokra szabadulnak meg a kínzó fájdalomtól a betegek.

Bizonyos autoimmun betegségek esetén is hatékony lehet az általuk alkalmazott kezelés, de idős betegek göbös strúmáinak a csökkentésében is gyakorta segítenek. Az életkor előrehaladtával a műtétek kockázata egyre nő, ezért ilyenkor, ha lehetséges, radiojóddal kisebbítik a göböket, hogy azok ne okozzanak az idős betegeknek nyelési nehézségeket.

– Ez egy team-munka, nem magányos műfaj – emelte ki az izotópdiagnosztikai szakorvos – Több szakma dolgozik együtt a siker érdekében. Így endokrinológus tesz javaslatot az izotópos kezelésre. Ám az első vizsgálatkor kiderülhet, hogy például a pajzsmirigy nem veszi fel a jódizotópot. Ilyenkor más terápiát javaslunk.

A szakember rámutatott, hogy a megfelelő információk sokat segíthetnek abban, hogy a betegek ne tartsanak alaptalanul az izotópdiagnosztika és a kezelések kockázataitól, amelyek a legtöbb esetben kisebbek, mint a műtétek esetében felmerülő szövődmények kockázata. Az allergia pedig rendkívül ritka. Az elmúlt csaknem húsz esztendőben egyet sem jegyeztek fel az osztályon.

Ennek egyik oka lehet, hogy a terápia alkalmazása előtt alaposan kikérdezik a betegeket. Másrészt alapos kivizsgáláson esik át a beteg. Tisztázzák, hogy nem szenved-e a páciens vese-, vagy éppen szívbetegségben. A vesefunkció tisztázása azért is fontos, mert ennek a szervnek a csökkent működése megnöveli a mellékhatások esélyét is.

– A viszonylag alacsony kockázatok mellett az izotópdiagnosztika előnye, hogy nagyon kevés olyan szervünk van, amelyiket ne tudnának vizsgálni vele – mutatja Homonnai Andrea a SPECT-gépüket működés közben.

– A vizsgálatok kiegészítik egymást, hiszen ha például a CT-vel kimutatnak egy elváltozást valahol a szervezetben, a mi diagnosztikánk ehhez a lelethez azt teszi hozzá, pontosan mi is az az elváltozás. Ám a betegeknek akkor tudunk igazán segíteni, ha megfogadják a tanácsainkat és eljönnek a kontrollokra.

Sokszor ugyanis az tapasztaljuk, hogy egy-két alkalommal megjelennek a kezeléseken, aztán eltűnnek. Már csak akkor jelentkeznek újra, amikor nagy a baj. Rák esetén fontos lenne, hogy az első három évben hathavonta, utána pedig évente jelentkezzenek felülvizsgálatra, hogy az áttéteket időben elcsípjük. Időt, minőségi életet nyerhetnek ezáltal.

Évi három-négyezer vizsgálatot végeznek

Az izotópdiagnosztikai laborban lezajló vizsgálatok – ezek száma három-négyezer évente – befejeződhetnek öt perc alatt is, ám a részletesebb képalkotást igénylőek tovább tartanak. A SPECT-tellegtöbbször csont-, illetve szívvizsgálatokat végeznek, időnként pedig tüdő-, vese- vagy pajzsmirigyvizsgálatot.

Szezonalitást is mutat a jelentkező betegek száma: nyáron valamivel kevesebb efféle vizsgálatra kerül sor. Az asszisztensek, orvosok mindent megtesznek azért, hogy az emberek félelmeit eloszlassák. Szívesen fogadják a páciensekegek visszajelzéseit, amelyek azt mutatják, az empátia, a humor és az izotópok együtt segítenek a betegeknek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!