Közélet

2013.04.01. 19:08

Hamarosan eldől, kitagolják-e az intézményt

A kitagolás után 150 fogyatékkal élő személyt lakóotthonokban és lakásokban helyeznek el a környező településéken, a halmozottan sérültek az intézményben maradnak.

T. B.

Hamarosan befejeződhet a Heves Megyei Intézményfenntartó Központ (HMIK) „Bentlakásos intézmények kiváltása” című pályázatának elbírálása. A HMIK a Bélapátfalvai Idősek, Fogyatékosok Otthona és Módszertani Intézetét szeretné átalakítani a mintegy egymilliárd forintos uniós projekt segítségével.

Magyarországon a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény rendelkezik arról, hogy az 50 főnél nagyobb férőhelyszámú szociális intézményekben lakó fogyatékos személyek számára több, kisebb létszámú lakóegységet kell létrehozni.

A kitagolásra a kormány hosszú távú, 30 éves programot dolgozott ki. A kormánystratégia célja az, hogy az európai uniós normákkal összhangban a fogyatékos személyek lakhatását és ellátását a lakókörnyezetbe integráltan, kiscsoportos formában, a közösségi szolgáltatások igénybevételével oldják meg.

– Nyertes pályázat esetén a projekt megvalósítása várhatóan még idén elkezdődik, s a jövő év végére befejeződhet. A kiváltott intézménnyel együtt tizenhat ingatlant újítanak föl, bővítenek, alakítanak át. Ezzel párhuzamosan az intézmény dolgozóit és lakóit, a hozzátartozókat és a gondnokokat szakemberek készítik fel az új körülményekre, változásokra – tudtuk meg Benedek Istvántól, a HMIK vezetőjétől.

Bélapátfalván jelenleg 130 férőhelyen időseket, kétszáz férőhelyen fogyatékkal élőket ápolnak-gondoznak. A kitagolás után 150 fogyatékkal élő személyt lakóotthonokban és lakásokban helyeznek el a környező településéken, a halmozottan sérültek az intézményben maradnak.

A projekt nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az érintett települések lakosait, a jövendő szomszédokat nyílt napokon, fórumokon tájékoztassák a programról, hogy kölcsönösen megismerhessék egymást a leendő új lakókkal.

A fogyatékos személyek családi házakban fognak élni, ahol továbbra is biztosított lesz az éjjel-nappali, folyamatos felügyelet. A jelenlegi intézményi ellátás helyett azonban a fogyatékkal élők önállóbb életvitelt folytathatnak segítő szolgáltatások igénybevételével. A projekt hosszú távú célja a kiváltással, hogy a lakók a helyi társadalomba illeszkedve, képességeiknek megfelelően a hétköznapi emberek életét éljék.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!