Közélet

2013.04.16. 07:02

Tantárgy lesz a meditáció

Földön fekve meditáló vagy éppen mantrázó diákok – nem lesz ritka látvány, ha a Nemzeti Alaptanterv részeként iskolai tananyag lesz a relaxálás, hogy így tanulják meg leküzdeni a gyerekek a stresszt és a depressziót.

Szomszéd Eszter

– Azt szeretnénk, hogy a gyerekek „golyóállók” legyenek a környezet káros hatásaival szemben – nyilatkozta prof. dr. Bagdy Emőke pszichológus, a Diákrelax program egyik kitalálója. A tervek szerint első osztályban napi tíz percre próbálnák lekötni a legkisebbek figyelmét játékos, mesés módszerekkel. A felső tagozatosoknál már komolyabban vennék a stressztűrést.

– A 14-18 évesek megtanulnának meditálni, illetve elsajátítanák a különböző lazító technikákat, heti fél órában – vázolta a részleteket szakember.

– A gyerekeknek ebben a felgyorsult világban szükségük van erre, hisz mit látnak..., szalad anya, szalad apa, minden vibrál. Éppen nemrégiben vettem részt egy továbbképzésen, ahol ez a módszer is szóba került. A mozgásfoglalkozásokat meditációval lenne érdemes lezárni, hogy a gyerkőcök megnyugodhassanak – vélekedik Bocsiné Percze Andrea, a Ney Ferenc Óvoda és tagóvodáinak szakmai vezetője.

– A kicsiknek szükségük van amolyan lecsendesedési időszakra. Vannak már olyan csoportok az országban, ahol a délutáni alvás közben halk, relaxációs zene szól, ami nagyon pozitívan hat az agyi folyamatokra, és jót tesz az idegrendszernek is. A Diákrelax-programot nagyon jó kezdeményeznek tartjuk, és amint lehet, mi is alkalmazzuk majd.

– Inkább a szülőknek lenne szükségük meditációra – mondja nevetve egy egri háromgyermekes édesanya.
– Na, de a viccet félretéve: valóban jó ötlet, de egyelőre nem látom kivitelezhetőnek, elnézve például azt, hogy a tanárok milyen leterheltek manapság... De akár elég lenne csak a kisfiam órarendjére pillantani. A rengeteg pluszfoglalkozás miatt szinte alig van ideje bármi másra, pedig még csak tízéves. Szinte minden este úgy zuhan az ágyba, mintha az egész napot végigdolgozta volna – mesélte tapasztalatit az anyuka.

A programot – ami magába foglalja az autogén tréninget, a mozgásmeditációt, a stresszkezelést, a szimbolikus gondolkodást és a mesemunkát is – a Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület dolgozta ki. Egy kérdőíves felmérés eredménye szerint hazánk pedagógusainak 74 százaléka szívesen venne részt a módszer iskolai bevezetésében, és maga is vállalná a relaxáció tanítását. A képzés nemcsak testnevelőknek szól, hanem az összes olyan pedagógus jelentkezhet, aki úgy érzi, ezzel a módszerrel hivatottan tenni tudna a rá bízott gyerekekért és saját egészsége megőrzéséért is. Az egyesület 12 osztály szintjére dolgozta ki a rendszert, amely bekerül a Nemzeti Alaptantervbe, valamint részben a kerettantervbe.

Relaxáló tanárok, kiegyensúlyozottabb oktatás

Az egészségtudatosságot minél előbb ki kell alakítani a gyermekekben – írják a Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület honlapján. A mai, zaklatott idegrendszernek megfelelő megerősítést kell kapnia: a leterheltség, a feszültség, a kimerültség, a pedagógusi kiégettség elkerülésének is egyik leghatékonyabb ellenszere lehet a meditáció. A pedagógusok számára ezért is terveztek egy hatvan órás, két szakaszból álló képzést, amelynek végén a résztvevők megkapják a relaxációs gyakorlatvezető pedagógus címet, amivel jogosultságot szereznek e módszerek iskolai gyakorlatban való alkalmazására.

– Mint testnevelőtanár és mint intézményvezető is az a véleményem, hogy a meditáció nem az általános iskolák irányvonala – jelenti ki Kékesi László, az egri Kemény Ferenc Sportiskola és Általános Iskola igazgatója. – Szakemberképzésben is nagyon le vagyunk maradva, és ebben a formában, a jelenlegi előírások mellett nagyon amatőr próbálkozásnak tartom. Ezt a tudományt nem lehet pár óra alatt elsajátítani. Nem a módszer ellen vagyok, mert alapvetően nem lenne butaság, de  megvalósítani már közel sem olyan egyszerű, mint kitalálni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a heol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!