2018.10.20. 11:30
Szívvel, lélekkel gyógyszerész a zenész-patikus Boglárka
A hevesi dr. Szilva Boglárka nyerte el az idei évben az Év Gyógyszerésze díjat. A méltatásában lendületes, lelkes munkájára hívták fel a figyelmet, valamint példaértékűnek tartják a betegekkel kapcsolatos gondozási tevékenységét.
Boglárka nagyon meglepődött, hogy jelölték a díjra, de nagyon-nagyon örül neki Fotó: Berán Dániel
A 39 éves gyógyszerész pályamunka-dolgozatának címe: A gyógyszerészi, gondozási lehetőségek és tapasztalatok a jelentős betegpopulációt érintő területeken. Ilyen például a cukorbetegség, s a magas vérnyomás is. Boglárka az esettanulmányban néhány ritkább esetet is megemlített, valamint saját betegei eseteiből is dolgozott.
A betegek jelölték a díjra
– Nem tudtam, hogy a betegek jelöltek, meglepetésként ért – mondta a díjazott. – Egy kedves volt évfolyamtársam ötlete volt, hogy felterjeszt a díjra, hiszen úgy fogalmazott, hogy számukra, s a családja számára sokat segítek a gyógyszertárban. Részéről és a betegektől is hatalmas megtiszteltetés ez. Az oklevél mellett egy laptopot, valamint egy kortárs alkotótól egy bronz- és üvegkombinációból készült szobrot is hazavihettem.
A nyertes gyógyszerész korábban körülbelül tíz évig dolgozott a hevesi Megyecímer Patikában, októbertől pedig a kömlői gyógyszertárban áll a betegek szolgálatára.
– Gyakorlatilag a Megyecímer Patikában nőttem fel, édesanyám 44 évig dolgozott ott szakasszisztensként. Nagyon kötődtem ahhoz a gyógyszertárhoz – fogalmazott.
Hozzátette, az új terep is ismerős számára, hiszen a szomszédban található szülőfaluja, Átány. A kezdetekről elárulta, rengeteget járt iskola után édesanyja munkahelyére, a hevesi patikába, valamint később diákmunkásként rendre ott töltötte a nyarat. Így már akkor megismerkedett az asszisztensi munkával, a mérlegek használatával, a kiméréssel.
– Körülbelül hatéves koromban határoztam el, hogy gyógyszerész szeretnék lenni – emlékezett. – Volt közben egy kisebb kitérő, hiszen a gimnáziumot követően vegyész szakra mentem egy tanárnőm javaslatára. Miután Szegeden elvégeztem ezt a stúdiumot, utána ismét a gyógyszerész szak irányába fordultam.
Elmesélte, folyamatos visszajelzést kér a betegektől a terápiájukról, akár személyesen, akár telefonon. Előfordult olyan eset is, hogy ügyeletben, hajnalig, félóránként beszélgetett a pácienssel, mert nem csökkent a magas vérnyomása. Ezentúl próbálja folyamatosan fenntartani a bizalmat a betegekkel, de figyelni kell arra is, hogy ne legyen túl tolakodó velük szemben, hiszen ha nem alakul ki bennük bizalom, akkor nem tudja megfelelően kezelni a problémát.
Hegedül és brácsázik is
Boglárkáról kiderült, hogy igazi zenész-patikus. Tíz éven át hegedült és 17 éves kora óta brácsázik. Jelenleg egy kamaracsoportban is játszik, rendezvényeken lépnek fel, s már külföldön is bemutatkoztak. Ezentúl az átányi templomban kántori szolgálatot lát el, valamint énekkar alapítója is volt már. Mindemellett elbesélte, hogy nagypapája lelkész volt, ennek hatására Sárospatakon elvégezte a református hitoktatói szakot, ami nagyban segíti a munkavégzésben, hiszen a lelki gondozás nagyon fontos az ő szakmájában.
Zárásképp közölte: édesanyja útmutatásának, s a családon belüli egészségügyi dolgozóknak köszönhetően mindenkitől plusz többletet kapott, s megtanulta, hogy minden – testi, lelki – oldalról kell nézni a beteget.
Többrétű a patikusok munkája
Ellátják gyógyszerrel, akár vénnyel, akár vény nélkül a betegeket. Magisztrális gyógyszerkészítést is végeznek, ami a laborban történik szabályos fényminták, az orvosok receptjei alapján. Adminisztrációs feladatokat is végeznek, ami a gyógyszerbiztonságot szolgálja. Boglárka együtt dolgozik egy állatorvossal is, s azt tapasztalja, a magisztrális állatgyógyászati készítmények visszaszorultak. Így előfordul, hogy állatoknak is készít orvosságokat. Fontos számára, hogy a beteg bizalommal forduljon hozzá, s merjen kérdezni a terápiájával, a gyógyszer hatásosságával kapcsolatban. Ezt fenn kell tartani, ami sokszor nehéz feladat. Megesik, hogy a gyógyszerészeken vezetik le a betegek azt, ha például sokat kellett várni az orvosnál. Fontos, hogy ekkor is türelemmel, s megértéssel forduljanak a páciensek felé.