2019.04.04. 07:00
Tavaszi nagytakarítás, a lomért házhoz megy a szolgáltató Hevesben
Eljött az ideje a tavaszi nagytakarításnak. Fölösleges lomjainktól szeretnénk megválni. A házhoz menő lomtalanítás évente egyszer, maximum két köbméterig ingyenesen igényelhető. Időben jelezzük az igényt, de ne telefonon!
Érdemes alaposan megfontolni, mikor igényeljünk lomtalanítást Fotó: MTI
Minden korábbinál több hulladékot gyűjtöttek össze az idei Te Szedd! országos akció során. Megyénk településein az elkövetkező napokban, hetekben is sokan hirdetnek helyben takarítási programokat, s magánszemélyek is nekiállnak, hogy hétvégi szórakozás helyett a saját környékükön zsákokba gyűjtsék a mások által eldobált szemetet. Több településről is jelezték portálunknak, hogy idén szemet szúrt, hogy a használt műanyag palackok, műanyag zacskók mellett az utak mentén, az erdőkben soha nem látott mennyiségben halmozódtak fel a kopott bútorok, a rossz háztartási gépek, s rengeteg gumiabroncs is.
Szóvá tették azt is, hogy míg a településeken működött az évi egy-két lomtalanítási nap, addig korántsem keletkezett ennyi illegális szemét. Azonban ennek is voltak hátulütői, ezért megszüntették.
A szolgáltatóknál jó ideje a házhoz menő lomtalanítást ajánlják a lakosságnak. Nem véletlenül. Az Egri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. szolgáltatási területén a bevezetés során az elsődleges cél az volt, hogy a korábbi utcákra előre meghirdetett lomtalanítás során tapasztalt káoszt elkerüljük – mondja Sebestyén Péter, az egri társaság vezetője. – Évekig gondot jelentett, hogy az előre kihelyezett hulladékokból az összegyűjtést végző járműveinket megelőzve illetéktelenek guberáltak, majd a számukra is értéktelen hulladékok illegális hulladékként jelentek meg. Idén január elsejétől változtak, szigorodtak a szabályok. A lomtalanításra való jelentkezést kizárólag online és személyesen az ügyfélszolgálati irodánkban tudjuk fogadni. Telefonon nem fogadunk bejelentést, mivel nem lehet egyértelműen azonosítani az igénylő kilétét, illetve azt, hogy ő-e a valós ingatlanhasználó.
A cégvezető felhívta a figyelmet arra is, hogy nem minden hulladék adható le a házhoz menő lomtalanításkor. Például a tönkrement gumiabroncsot csak a hulladékgyűjtő udvarban veszik át.
A házhoz menő lomtalanítás évente egyszer, maximum két köbméterig ingyenesen igényelhető a társaságnál. E fölött egyedi rendeléssel, díj ellenében vehető igénybe.
A két köbméter felett csak külön megrendelésre szállítanak, a díj köbméterenként 3100 forint. Ebben az esetben külön egyeztetésre van szükség a társaság szakembereivel. A lomokat a lakossal egyeztetett időpontban szállítják el, de csak azoktól az ügyfelektől, akiknek nincs hulladékszállításidíj-tartozása.
A bejelentést a választott lomtalanítási időpont előtt tíz munkanappal fogadják el. Az igénybejelentés történhet személyesen az ügyfélszolgálat egri, Homok utcai irodájában vagy a cég honlapjáról letölthető elektronikus űrlap kitöltésével. A jelentkezést minden esetben visszaigazolják a megadott e-mail-címen, vagy telefonszámon, és csakis arról a címről szállítják el a lomot.
Felhívják a jelentkezők figyelmét, hogy a végleges visszaigazoló e-mailt is őrizzék meg, mert ennek hiányában nem fogadják el az elmaradt lomtalanításból adódó reklamációt. Az időben bejelentett és visszaigazolt jelentkezés alapján szállítanak csak, és kérik, az adott napon reggel 6 óráig helyezzék el a lakóingatlanok elé a fölöslegessé vált tárgyakat.
Lom s hulladék között van különbség
A társasházak esetében a közös képviselők jelentkezhetnek. Abban az esetben, ha a társasházkezelők egy időpontra számos társas ingatlan – több mint 10 lépcsőház – igényét regisztrálják, akkor előzetes egyeztetés szükséges. Aki bejelentés nélkül rakja ki a hulladékot, illegális cselekményt követ el, ezért ez hatóságilag tilos! Lomtalanításkor csak olyan szilárd hulladékoktól szabadulhatunk, amelyek nem tehetők bele a kukába. Ilyenek például a lakásban vagy kertben használatos bútorok, illetve a játékok, a rongy, ezek ugyanis a kommunális hulladékszállítás alkalmával nem vihetők el. Nem minősül lomnak a szokásos, háztartásokban keletkező szemét, az építési törmelék, az említett gumiabroncs, de a szelektíven gyűjthető és zöldhulladékok, ahogy az elektronikai cikkek sem.